Šaty i lehátka za hubičku. Do boje s Kik a Pepco se chystají nové řetězce

  1:00aktualizováno  1:00
Nepotravinářské řetězce s levným oblečením a potřebami pro domácnost v posledních letech provedly v tuzemsku kobercový nálet. Zejména Kik a Pepco jsou téměř všude. A v blízké budoucnosti jim nejspíš přibudou další konkurenti. Nizozemský Action a německý Tedi se už v Česku rozhlížejí.

KiK Textil předloni zvýšil v Česku zisk čtyřikrát na 145 milionů korun. | foto: KiK

Podle informací, které MF DNES získala od developerů, jsou dva nováčci zakresleni na mapě téměř každého nového retail parku. Nicméně centrály Tedi ani Actionu ještě definitivně nerozhodly, zda v tuzemsku obchody otevřou, případně, kdy se tak stane.

„Obchody Action dokázaly, že jsou úspěšné, už v sedmi zemích. Zkoumáme také další trhy a země, stejně jako Českou republiku,“ uvedla na dotazy mluvčí nizozemského řetězce Maria Langhammerová s tím, že nic bližšího v tuto chvíli firma uvést nemůže.

Pobočka řetězce Action je však již zapsána v tuzemském obchodním rejstříku. Podle zpráv od developerů nyní hledá vhodnou lokalitu pro sklad, který je pro expanzi nezbytný.

Podobně se vyjádřili zástupci prodejen Tedi. „Nejsme schopni poskytnout jakékoli konkrétní informace ohledně vstupu do České republiky,“ uvedla Saranda Lazraiová z tiskového oddělení.

Okukují Polsko

Oba řetězce zároveň čile expandují v okolních státech. Action má po Evropě přes tisíc obchodů, nejblíže v sousedním Německu, Rakousku a nově šest prodejen v Polsku. Tedi, založený v roce 2004, provozuje přes 1 700 obchodů v šesti zemích, mimo jiné i na Slovensku. Nyní se chystá do Polska.

Kromě souvislejšího pokrytí Evropy může být tuzemský trh pro nové diskontéry atraktivní tím, že jejich soupeřům se tady dobře daří. Kik i Pepco v posledních letech hodně expandovaly a každý z nich má dnes několik desítek obchodů po celé republice. Pepco chce mít podle šéfa české a slovenské části Milana Drahoše do konce letošního roku přes 160 prodejen.

Jediným stínem na rychlém rozvoji Pepca je, že jeho majitel, holding Steinhoff, se otřásá v základech kvůli účetnímu skandálu. Akcie Steinhoffu jsou na desetině hodnoty před odhalením problémů koncem loňského roku a podnik kvůli pokrytí dluhů musí rozprodávat svá aktiva. Tedy i Pepco.

Pro zákazníky to ale zřejmě žádnou velkou změnu nepřinese, protože pravděpodobným novým majitelem bude finanční investor, který bude pokračovat v dosavadní strategii.

Stamilionové zisky

Kik, který spadá stejně jako budoucí možný konkurent Tedi pod německou skupinu Tengelmann (před lety provozovala řetězec Plus Discount), má nyní 202 prodejen. „Plánujeme otevřít 16 nových prodejen a 43 jich chceme renovovat. U dalších sedmi prodejen budeme zásadně rozšiřovat prodejní plochu,“ uvádí jednatel firmy Martin Šatný.

V novém kabátě staví od loňska i Pepco a menší prodejny se snaží podle Drahoše rozšiřovat. Rozsáhlé plány na modernizaci a přestavování obchodů jsou přitom vždy signálem toho, že se obchodům a prodejům dobře daří.

Kik loni utržil 3,1 miliardy korun a dosáhl čistého zisku 265 milionů. Pepco za loňský rok končící 30. září (který byl kvůli posunu finančního roku prodloužen na 15 měsíců) utržilo 3,2 miliardy a vydělalo 402 milionů korun.

Poperou se spolu

Kik, Pepco a v budoucnu případně i Action či Tedi míří hlavně do retail parků. To jsou seskupení obchodů se samostatnými vchody, často se nacházejí u menších měst a vévodí jim řetězce Kik, Pepco nebo drogerie Teta. Většinou je poblíž potravinový řetězec, ať už Billa, Tesco či Lidl.

Nájmy tam jsou nižší než v obchodních centrech, a hlavně obchody nemusí platit poplatky za společné prostory a marketing. A to je pro tyto řetězce, kde nejsou marže tak vysoké jako třeba u módy, významná úspora.

Několik výjimek ovšem potvrzuje, že dokážou utáhnout i obchodní centrum, a dokonce mu pomoci. „Bylo to prokleté místo v prvním patře, několik let bylo prázdné. Pak tam přišlo Pepco a velmi dobře se mu daří,“ popisuje David Pažitka, jednatel společnosti Klepierre, která provozuje mimo jiné menší sídlištní centrum na Novodvorské. Podobně ve slepé části, kam dříve davy neproudily, se Pepco usadilo i na Harfě v Praze 9.

Do obchodních center, menších či sídlištních, míří občas i Kik. Dlouhodobě je například v mladoboleslavském centru Bondy, ve Futuru Brno, nověji v pražském sídlištním centru Krakov či kladenském Centrálu.

Otázkou je, jak se na český trh plný hypermarketů a diskontů vměstnají ještě dva potenciální hráči s obdobnou nabídkou. Zatímco Kik a Pepco se zaměřují hlavně na oblečení, Tedi a Action budou konkurencí především samy sobě. Mají podobnou skladbu převážně nepotravinářského zboží – ať už jde o levné nářadí, potřeby do domácnosti, sportovní doplňky a hračky pro děti, nebo nyní před létem třeba matrace k vodě. Lidé z byznysu tento sortiment shrnují pod slovem „zboží rychlé spotřeby“.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Pražskou Fantovu budovu v létě zahalí lešení. Opravy potrvají 2,5 roku

Na secesní budově Fantova domu pražského Hlavního nádraží začala rekonstrukce...

Střechu a fasádu secesní Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží opraví společnost Avers. Celkové investiční náklady...

Mapa cen bytů v metropoli: U řeky je draho, za metro si připlatíte

INFOGRAFIKA: Kolik stojí byty u metra

Volná pracovní místa v okolí, prázdné školky pro děti a spousta obchodů – to jsou kritéria, která zdražují byty....

Do Česka se z Polska dovezlo 16 tun masa se salmonelou. Mířilo i do Alberta

Kuřecí maso

Z Polska se do České republiky od poloviny dubna dovezlo celkem 16 tun masa se zjištěnou salmonelou. Na všech dvanáct...

Najdete na iDNES.cz