Deset let Vánoc: stejné dárky za jiné ceny

  11:02aktualizováno  11:02
- Podobně jako bačkory jsou obligátním vánočním dárkem také ponožky a prádlo. Nad touto nadílkou skřípe mnoho obdarovaných zuby. Ale nemuseli by. Záleží na vtipu a také obsahu peněženky toho, kdo dárek vybíral. Ponožky i prádlo mohou být pěkným, ba dokonce luxusním dárkem. Klasické šedivé nebo černé pánské ponožky, napůl z umělé hmoty, asi příliš jásotu nevyvolají, byť i jejich cena za posledních deset let stoupla z dvacetikoruny zhruba na dvojnásobek.
Ten, kdo chce být originální, však může sáhnout například po sportovních ponožkách opatřených jménem známé firmy. Stojí obvykle více než stokorunu. Lyžaři si zase potrpí na huňaté podkolenky s jeleny či medvědy. Tři sta korun není v takovém případě neobvyklá cena.

Dámské i pánské prádlo může dokonce patřit k nejdražším dárkům, které pod stromečkem budou. Spodní kalhotky či slipy lze u stánku koupit sice za dvacet nebo třicet korun, ale jako vánoční dárek nemusí uspět.

Radost ženám udělá nejspíš souprava - podprsenka s kalhotkami nebo body. Ceny obojího se šplhají k tisícikoruně. A to ještě zřejmě nebudou z kategorie luxusních. Značkové prádlo moderních střihů a materiálů stojí i několik tisíc korun. V podobných cenových kategoriích se pohybuje i prádlo pro pány.
(dra)

Elektronika
Elektronika a domácí spotřebiče bývají v tuzemských domácnostech pod stromečkem zcela pravidelně. "Pamatuji si, že před Vánocemi 1989 lidé nakupovali jak diví automatické pračky s vrchním plněním," vzpomíná Drahuška Císařová, která tehdy prodávala v Elektře.

"Další rok zase jely mrazáky," dodává. Předvánoční poptávka po elektrospotřebičích byla každý rok trochu jiná. Vždycky se našlo něco, co lidé chtěli víc. "Loni to byly toustery,předloni a o rok dřív varné konvice a předtím zase odšťavňovače," uvádí Eliška Kahánková ze společnosti Lapos P.Z.

V roce 1997 byla velká sháňka i po zařízení play station, které umožňuje hrát počítačové hry i na televizní obrazovce. Počítačomanií se dají pojmenovat Vánoce roku 1990. "Tehdy jsme prodávali počítače snad ještě na Štědrý den," říká Jan Wurm, který s nimi obchodoval. Podobně jako před lety počítače se poslední dva roky kupují pod stromeček mobilní telefony.

Většina domácích elektrospotřebičů a elektroniky má společného jmenovatele - snižování cen a zároveň zvyšování technické kvality. "Televizor, který jsme prodávali za sedmnáct tisíc, dnes nabízíme za deset tisíc korun," uvádí Jindřich Merkner z prodejny Elektro Universal.

Rychlovarné konvice zlevnily ve srovnání s rokem 1996 v průměru o 150 až 300 korun. Naopak na stejné cenové úrovni se drží konzole play station.
(lev)

vánoční hity
1989 - automatické pračky s vrchním plněním
1990 - počítače
1995/96 - varné konvice
1997 - konzole play station

Bačkory
V řadě rodin najdou pod stromečkem otcové či dědečkové pokaždé stejný dárek - teplé bačkory. Tržní ekonomika příliš nepoznamenala jejich vzhled, ale o ceně se to říci nedá. Před rokem devadesát stály pod sto korun, v současné době nejméně dvojnásobek.

"Vkus lidí se při nákupu bačkor příliš nemění a ani výrobci s žádnými převratnými vzory na trh nepřicházejí - občas se objeví nějaká novinka, jako byly před čtyřmi pěti lety teplé plyšové bačkory ve tvaru nejroztodivnějších zvířat," říká Taťána Dolejšová, spolumajitelka několika obchodů s obuví.
(lev)

Knížky
V socialistických dobách se knihy pro dospělé často stávaly levným východiskem z nouze či dárkem "na poslední chvíli". Nízké ceně mnohdy odpovídal i jejich obsah. Dobře se v ten čas naopak vedlo dětským publikacím - byly většinou pěkné a levné. Vše se změnilo na počátku devadesátých let.

Na pulty knihkupců se dostaly tisíce titulů, literární skvosty i brak. A taky se hodně zdražovalo. Namísto dvanácti za brožovaný či osmadvaceti za vázaný výtisk se začalo v roce 1990 najednou za knihy platit padesát, osmdesát i sto korun. Výpravné obrazové publikace už nestály šedesát, ale třeba sto dvacet korun.

Druhý cenový skok knihy prodělaly v roce 1994, což souviselo s celosvětovým zdražením papíru. "Dnes se knihy prodávají za ceny dvakrát až třikrát vyšší v porovnání s rokem 1990," uvádí majitel knihkupectví Jan Kanzelsberger. Na počátku devadesátých let se dospělí obdarovávali především takzvanou exilovou literaturou.

Regály s dětskými knihami obsadily postavičky ze studia Walta Disneyho. Prodávaly se za dvě stě až tři sta korun. "Podle mne byly předražené,ale byl o ně obrovský zájem," domnívá se Jan Kanzelsberger.

Léta 1992 a 1993 přinesla další trhák - velké obrazové encyklopedie - Kroniku lidstva, země a kdo ví čeho ještě. Jejich ceny se přehouply přes tisícikorunu. Za nějaký čas už byly k mání za polovic. "Vydavatelé neodhadli náklad a publikace se nabízely ve výprodeji. Nyní už kroniky vycházejí v menším počtu," dodává Kanzelsberger.

Na pulty s dětskými knihami se dnes vrací klasika. Kačery Donaldy a Šmouly zastínily pohádky bratří Grimmů, Malý princ či Děti z Bulerbynu.
(dra)

vánoční hity
1990 - exilová literatura
1991 - Walt Disney
1992-93 - výpravné kroniky
1999 - klasické pohádky

Parfémy
Poslední nadějí zoufalých manželů, milenců či synů, a rovněž tak manželek a přítelkyň, které začnou dárky shánět 23. prosince, bývají parfumerie. Z jejich nabídky většinou nelze nevybrat.

Na zákazníky tu čekají desítky vůní za několik set i tisíc korun. Ceny určuje kvalita a hlavně jméno uvedené na flakonu. Vždycky to tak ale nebylo. Před rokem 1989 se stály fronty na Impulsy za osmdesát korun. Pro nezasvěcené zahraniční spreje pro ženy, které na rozdíl od tehdejších tuzemských většinou opravdu voněly. Dodnes se prodávají a vedle nich spousta dalších deodorantů se jménem i beze jména, a stojí zhruba stejně jako ty předrevoluční.

Luxusní kosmetiku dříve zastupoval snad jen Christian Dior. K sehnání byl za tři sta, později za pět set korun. Dnes se za luxus s označením Dior, Lancome, Yves Saint Laurent, Channel a jim podobných platí v tisícikorunách.

Oproti roku 1990 se ceny značkových vůní mnohdy i zdvojnásobily. Zatímco například za toaletní vody Dior se platilo na začátku desetiletí pět set až tisíc korun, dnes si musí zákazník připravit až dva tisíc korun, v některých případech i více.

Od základu se změnila i nabídka pro muže. Zatímco v předrevolučním čase byl muž používající deodorant či vodu po holení, snad s výjimkou pitralonu, považován mnohdy za zženštilého podivína, dnes se vůně pro pány nabízejí ve stejné kvalitě i množství jako dámské. Snad jen za trochu nižší ceny.
(dra)

vánoční hity
do roku 1989 - Impuls a deodoranty, Dior
1990/91 - levnější parfémy, například Gabriela Sabatini
1992 - Dior Poison

Jízdní kola
Jízdní kolo pod stromečkem, toť sen většiny malých i větších kluků, tatínky nevyjímaje. A v posledním desetiletí si mají opravdu co přát. Favorita a skládačku vystřídaly stovky modelů horských a trekkingových kol.

Počátek devadesátých let byl ve znamení levných nekvalitních kol za čtyři až pět tisíc korun a předražených a rovněž nepříliš kvalitních kol za deset až patnáct tisíc korun.

"Troufám si tvrdit, že dnes za stejné peníze,tedy okolo deseti tisíc korun, lze pořídit velmi dobré horské a ještě o něco levněji trekkingové kolo. Když horská kola na tuzemském trhu začínala, prodával se za tuto sumu i vyslovený 'šrot'," říká Robert Štěrba, majitel obchodu s koly.

Méně náročnému cyklistovi prý může stačit na slušný stroj i sedm tisíc korun.
(dra)

vánoční hity
1990 až 1996 - horská kola
od roku 1997 - trekkingová kola
1999 - silniční kola a trekkingová kola

Hračky
Mezi nejoblíbenější hračky patří napříč generacemi panenky. Pro dnešní babičky to byly gumové a hadrové panenky,pro jejich dcery první mluvící nebo chodící. Prodávaly se zhruba za sto padesát až tři sta korun. Dnes holčičky dávají přednost panenkám Barbie, jejichž cena začíná zhruba na tři sta korunách a přesáhne i tisíc korun.

Současným klukům ve věku sedm až deset let zase nejvíce učarovaly stavebnice Lego. "Letos se nejlépe prodává lego s náměty z filmu Star Wars, loni to byly figurky Ninja a stále je zájem o stavebnice City," uvádí Jan Telvák ze specializovaného obchodu Lego.

V roce 1995 se objevila poprvé a hned s velkým úspěchem skládanka puzzle a o rok dříve stolní hra scrabble. Zatímco tyto hračky se staly trvalkami, uplynulých deset let přineslo i hity,které po jepičím životě odešly stejně rychle jako přišly.

V roce 1997 mezi ně patřila elektronická hračka tamagoči, o kterou se děti musely starat jak o živé dítě nebo zvířátko. Prodávaly se za pět set až šest set korun.
(lev)

vánoční hity
trvale Barbie a lego
1994 - scrabble
1995 - puzzle
1997 - tamagoči
1999 - miminka, která umějí jíst, čurat a mluvit
- Barbie Šípková Růženka
Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Měli bychom více spořit, ať máme polštář na krizi, říká Michl

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

Když si dnes vložíte peníze na účet, ve většině bank nedostanete skoro nic. Prostor pro vyšší úroky však existuje,...

ČNB vydá nové výroční dvacetikoruny, o ty první byl mimořádný zájem

Výroční dvacetikoruny vydávané ČNB.

Česká národní banka (ČNB) na konci ledna nabídne zájemcům další trojici příležitostných dvacetikorun, které jsou...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Najdete na iDNES.cz