Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dávky bude za pár let vyplácet jeden superúřad, věří nový ministr práce

  5:18
Nový ministr práce Jaromír Drábek je smířený s tím, že nebude populární. Má totiž za úkol seškrtat dávky o 11 miliard korun. Pomoc státu tak nebude dostávat každý druhý, ale jen každý desátý, říká v rozhovoru pro MF DNES.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Koalice oznámila, že bude snižovat porodné, rodičovskou i příspěvek pro postižené. Už máte vyčísleny škrty u jednotlivých položek?

Zatím máme jednoduché zadání ušetřit 11 miliard v povinných výdajích a snažíme se do toho čísla dostat.

TOP 09 před volbami kritizovala, že nějakou dávku dnes bere každý druhý občan. Kolik jich skutečně pomoc potřebuje?

Do sociální sítě by mělo podle mého názoru patřit 10 až 15 procent občanů. Pokud jich je více, tak o ty, co to skutečně potřebují, není stát schopen se postarat, protože dávka je příliš malá.

Dnes může některé dávky získat i majitel nemovitosti, pokud nevykazuje dostatečné příjmy. Zvažujete, že byste všechny dávky postavili na testování majetku?

Touto otázkou se budeme zabývat. Chtěl bych dojít k cílovému stavu jedné superdávky. Vyplácela by se z jednoho místa a vypočítávala na základě více kritérií. Zohlední příjmové, majetkové záležitosti, případně tělesný nebo mentální handicap a sociální situaci žadatele.

A bude také kontrolovaná z jednoho místa. Jeden člověk na úřadě bude zodpovídat za to, že dávka odpovídá nouzi občana. V horizontu několika málo let se asi nepodaří dosáhnout jedné superdávky, ale sjednotit je do tří nebo čtyř považuji za realistické.

Takže vznikne jakýsi protějšek k Jednotnému inkasnímu místu, které má sloužit pro výběr daní a sociálního a zdravotního pojištění?

Ano. Název tomu ještě budeme muset vymyslet. Není to nové. Už za ministra práce Petra Nečase (2006 až 2009, pozn. red.) tady byl vypracován projekt sociálně-pracovních úřadů. Pod jednu střechu se měly sjednotit správy sociálního zabezpečení a úřady práce.

Jediné, na čem nechcete šetřit, jsou důchody, ty budete příští rok valorizovat podle pravidel – tedy o výši inflace plus třetinu růstu reálné mzdy. Mluvilo se o tom, že pravidlo se změní a bude se valorizovat jen o inflaci.

Bude to součástí důchodové reformy, teď nemá cenu to narychlo měnit.

Proč jste se v koaliční smlouvě nedohodli na překlopení přídavku na děti do slevy na dani? Mělo to motivovat rodiče k práci. V programu to měla ODS i TOP 09.

Nepodařilo se to v koalici vyjednat. Proč to nešlo? Nechci odkrývat jednání v koalici. Věřím, že se k tomu ještě vrátíme.

Pojďme ke změnám v zákoníku práce. Chystáte se zrušit možnost přivydělat si brigádně k podpoře v nezaměstnanosti (až 4 000 Kč měsíčně), což se dnes zneužívá k práci načerno. Proč se to neosvědčilo?

Je dobrou myšlenkou motivovat nezaměstnané, aby si něco přivydělali, ale v českém prostředí pravděpodobně některé dobré myšlenky nejsou aplikovatelné, protože jsou masově zneužívány.

Úřady práce při kontrole práce načerno blokuje také skutečnost, že nejsou propojeny se systémem správy sociálního zabezpečení a nemohou tak některé věci ověřit. Co s tím?

To považuji vedle důchodové reformy za svůj základní úkol. Restrukturalizovat systém sociální sítě. Dnes jsou dávky vypláceny ze třech různých zdrojů – prostřednictvím úřadů práce, správy sociálního zabezpečení a obecních úřadů. Hlavní problém je zbytečná pracnost na straně státu a zaměstnavatelů. Dávek je asi 18 a každá z nich má svůj formulář a musí se zpracovávat z pohledu buď příjmů, nebo majetku, nebo obojího. Je to zbytečně složité.

Chcete také zvýšit počet hodin u dohody o provedení práce ze 150 na 300 hodin ročně. Jaký to má smysl, když ani dnes nikdo nedokáže uhlídat, kolik hodin pracovník skutečně dělá? Často se tím maskují běžné pracovní poměry, protože z dohody se neodvádí sociální a zdravotní pojištění.

Přinese to větší pružnost u jednorázových prací, na které se zaměstnavatelům nevyplatí najímat nové pracovníky. Zároveň s tím však razantně zvýšíme kontrolu u tohoto typu pracovního poměru. Budeme prověřovat, jestli jde skutečně o jednorázovou práci, u které je jasně definováno, kde začíná a končí. Ne pracovní činnost rozplánovaná na půl roku nebo na rok, kdy se na každý měsíc napíše 20 hodin. Už žádné dohody o provedení práce od 1. ledna do 31. prosince a další rok to samé.

Dosud bylo možné řetězit smlouvy na dobu určitou u jedné firmy jen třikrát po sobě a nejdéle během dvou let. Vy chcete toto pravidlo uvolnit, aby se firmy nebály lidi zaměstnávat. Kam se posune nové omezení?

Jasno mám, ale ještě o tom budu vyjednávat s odboráři. Nechceme zbytečně omezovat uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou. Zároveň chceme zamezit tomu, aby firma obnovovala smlouvu každé dva měsíce, to považuji za obcházení zákona.

Jak byste tedy nově nastavil pravidla, aby se to nezneužívalo?

Ať si každý uzavře pracovní poměr, na jak dlouho chce. Ale pokud někdo v krátké době počtvrté za sebou uzavře pracovní poměr na dobu určitou, je to obcházení zákona a bude potrestán. Nesmí se tím zakrývat pracovní poměr na dobu neurčitou.

Omezíte tedy počet úvazků v rámci nějakého období?

Například. Zatím nejsme dohodnuti.

Šetření postihne i firmy – od ledna mají svým nemocným zaměstnancům platit nemocenskou tři týdny místo dvou a stát jim už nebude polovinu těchto nákladů vracet jako dosud. Kolik tím stát ušetří? Měl jste jako bývalý šéf hospodářské komory problém s tímto opatřením?

Předběžně to vypadá na úsporu kolem šesti miliard. I když z pohledu rozvoje ekonomiky nejsem nadšený, je to nejméně špatné řešení. Alternativou bylo zvýšení firemních daní.

Budete chtít řešit výši odvodů na sociální pojištění u živnostníků, respektive OSVČ? Kritici upozorňují, že podmínky jsou pro ně příliš měkké a v porovnání se zaměstnanci odvádějí na důchodovém pojistném relativně méně, než následně čerpají.

Bráním se proti jednoduché formulaci, že živnostníci platí méně. Pokud si živnostník platí nízký vyměřovací základ, dostává také nízký důchod.

Ale živnostník vypočítává sociální pojištění jen z poloviny hrubého příjmu, ne z celého jako zaměstnanec, navíc může ovlivnit svůj vyměřovací základ. Takto ušetřené peníze může využít čistě pro sebe, místo aby je poslal do státního systému k přerozdělení.

A to je správné. Živnostník se musí také rozhodovat, kolik z těch peněz investuje do rozvoje podnikání, má větší riziko získávání zakázek. Ale nedá se říci, že méně přispívá.

Takže současnou výši odvodů na důchodové pojištění pro OSVČ necháte zcela beze změn?

Hýbat se s tím bude. Určitě nebudu navrhovat zvýšení vyměřovacího základu pro živnostníky, dřív než je bude navrhovat ministerstvo financí v rámci vzniku Jednotného inkasního místa a sjednocení vyměřovacího základu pro daň z příjmu a pro sociální a zdravotní pojištění.

Autor:

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

Luxusní šperk skoro zadarmo. Cartier omylem prodával náušnice se slevou 99 procent

28. dubna 2024  7:32

Šperky se slevou 99,9 procenta. Za tolik koupil mexický lékař náušnice v luxusním francouzském...

Průmysl stagnuje, některých surovin bude nedostatek, varuje ruská organizace

28. dubna 2024  7:18

Průmyslová výroba a investice v Rusku stagnují, zhoršuje se vývoz zboží a ziskovost většiny...

Sonny Angel: Ďábelská moc andělské panenky, která plete hlavu generaci Z

28. dubna 2024

Premium Všichni uživatelé TikToku už pravděpodobně znají panenku Sonny Angel. Asi osm centimetrů vysoká...

Boom prodejů kol opadl. Prodejci mají plné sklady, zákazníci čekají na slevy

28. dubna 2024

Trh s jízdními koly a cyklovybavením se v Česku propadl o třetinu. Může za to ochlazení covidového...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...