Ministr práce Drábek: vdovské ani sirotčí důchody rušit nebudeme

  15:32aktualizováno  28. července 13:10
Nový ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek stojí v čele resortu, který spravuje 40 % výdajů státu. Stát však nyní musí šetřit, a tak Čechy čekají razantní změny ve výplatě sociálních dávek, podpor v nezaměstnanosti a penzí. Vdovské ani sirotčí důchody se však rušit nebudou, ujistil čtenáře v on-line chatu ministr.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

O rušení těchto důchodů se mluvilo v souvislosti s důchodovou reformou, kterou musí po 20 letech odkladů nový ministr připravit. Přichystat ji musí proto, že současnému penzijnímu systému hrozí kvůli stárnutí obyvatel kolaps, neboť státu nebudou za pár let stačit peníze na průběžné vyplácení důchodů z mezd zaměstnaných lidí. (Reforma penzí: dražší jídlo, konec vdovského důchodu, práce do 65 let)

Podle ministra se však vdovy ani sirotci nemusejí obávat, že by o peníze na živobytí přišli. Ačkoliv stát teď musí kvůli snižování rozpočtového deficitu razantně šetřit, se zrušením právě těchto důchodů se v příštích dekádách nepočítá.

"S rušením vdovských důchodů i sirotčích důchodů se nepočítá. Tato mediální fáma vznikla tím, že po provedení důchodové reformy nebudou vdovské ani sirotčí důchody potřeba, protože naspořené prostředky v kapitálovém pilíři budou součástí dědictví. To je ale vize toho, co bude někdy za 30 let," uklidňoval čtenáře v on-line rozhovoru Drábek.

Kdo má stavební spoření, nemá na dávku na živobytí nárok

Ministr již dříve avizoval, že jeho prvním úkolem bude zamezit zneužívání dávek, které mají dostávat jen lidé, kteří je skutečně potřebují. Podle něj by úřady měly důkladněji prověřovat informace, které lidé uvádějí v dotaznících, i to, zda nezaměstnaný nepracuje načerno či zda peníze určené například na živobytí nevyužívá jinak.

Podle něj je tak naprosto správné, když úřady prověřují žadatele o sociální dávku, zda nemají zároveň zřízeno stavební spoření.

"U žadatelů o sociální dávky se má přihlížet ke všem možnostem zajistit si prostředky na živobytí jinak než pomocí od státu. Pokud někdo sociální dávku nepotřebuje a je schopen ji investovat, je její vyplácení v rozporu s účelem sociální dávky," napsal v chatu bývalý šéf Hospodářské komory ČR.

Chat s ministrem Drábkem

Odpovědi Jaromíra Drábka najdete zde

Revolučním krokem nové vlády má být například i opatření, které by se dotklo sociálně slabých rodin, jež neposílají děti řádně do školy. "Nechci říci, že to zavedeme u všech dávek hned od ledna 2011, ale postupně by se to mělo týkat všech sociálních dávek," řekl dříve Drábek a dnes dodal, že poslat dítě do školy jednou za měsíc určitě stačit na pobírání dávky nebude.

Změny chce ministerstvo kompenzovat rodinám s dětmi například tím, že si kratší rodičovskou za více peněz budou moci zvolit i lidé s nižšími příjmy. Se slevou na dani by měli počítat zase lidé ochotní starat se doma o postiženého příbuzného.

Drábek doufá, že se mu podaří současných zhruba 18 dávek sloučit do tří. Vyplácet by se pak měly na jednom místě (čtěte Dávky bude za pár let proplácet superúřad, věří nový ministr práce).

Změny postihnou také zaměstnance a zaměstnavatele, vláda totiž chce nový zákoník práce. Firmy by například měly možnost zaměstnat více než třikrát stejného zaměstnance na dobu určitou.

Vláda také zváží úpravu, která by umožnila oběma stranám dohodnout se na prodloužení zkušební doby. Výše odstupného by zase měla být vázána na počet odpracovaných let u zaměstnavatele.

Kdo se zatím změn nedočká, jsou důchodci. Alespoň pro příští rok, kdy chce ministerstvo valorizovat penze podle stávajících pravidel. Tedy o inflaci plus třetinu reálně mzdy.

HUSÁKOVY DĚTI SE PTAJÍ NA VÝŠI PENZE

Nespokojení třicátníci nechtějí už žít v nejistotě. Založili proto sdružení, které má donutit politiky, aby jim řekli, za jakých podmínek a za kolik peněz půjdou do důchodu.

Jaromír Drábek chce penze reformovat jako celek. "Bude to součástí důchodové reformy, teď nemá cenu to narychlo měnit," řekl v rozhovoru pro MF DNES. Jednou z variant je, že by se v rámci ní důchody zvyšovaly jen o inflaci.


Jaromír Drábek

Narodil se 5. března 1965 v Jablonci nad Nisou. Je ženatý, má dvě děti. Mezi Drábkovy koníčky patří turistika.

Doktorát získal na elektrotechnické fakultě ČVUT Praha. Od roku 1992 působil v Hospodářské komoře ČR, v roce 2002 se stal jejím prezidentem. Kromě toho byl v letech 2004 až 2008 členem řídící rady evropského sdružení obchodních komor Eurochambers. Před třemi lety začal zastávat také post člena předsednictva rozhodčího soudu při Hospodářské komoře. Od loňska je členem TOP 09.

Autoři: ,

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Hospoda na každém rohu. Gastronomii je v Česku daří

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Počet restaurací v Česku se za posledních devět let zdvojnásobil. Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode je...

Kůrovec sežral tři miliardy. Připravil Lesy České republiky o celý zisk

V roce 2018 státní Lesy ČR vytěžily skoro 11 milionů metrů krychlových dřeva, z...

Státnímu podniku Lesy České republiky loni propadl čistý zisk na 70 milionů korun ze 3,08 miliardy korun v roce 2017....

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Najdete na iDNES.cz