Ekonomika má potenciál k růstu, záleží na očkování, věří ekonom Navrátil

  • 52
Navzdory koronavirové krizi je český ekonomický vývoj příznivý a skrývá potenciál pro brzké obnovení hospodářského růstu. „Ani deficit státního rozpočtu 367 miliard nepovažuji za špatný, problém vidím spíše ve vytvoření precedentu pro další léta,“ říká hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil ve videorozhovoru pro iDNES.cz.

Podle Navrátila nezáleží na konkrétní výši rekordního rozpočtového deficitu, kterou ministerstvo financí zveřejnilo v úterý, důležitější je struktura schodku. „Okolní státy také vykazují deficit jako my. Druhý pohled je to, jestli se bude tento náš deficit opakovat v dalších letech. Viděl bych potenciál pro lepší strukturu k tomu, abychom dosáhli lepšího výsledku v důsledku dopadu na ekonomiku a zdraví lidí,“ dodává.

Vláda usiluje o zvýšení spotřeby domácností, ovšem podle Navrátila nezvolila nejefektivnější nástroj. Daňová reforma navýší deficit o desítky miliard korun. „Existovaly určitě levnější nástroje než snižování daně z příjmu fyzickým osobám. Sleva na poplatníka je určitě lepší nástroj, jak zvýšit spotřebu domácnosti než snížení celé daně,“ míní ekonom.

Za nešťastné také považuje tzv. rouškovné pro důchodce. Speciální bonus, patnáct miliard korun, mohl být použitý pro podporu těch, jejichž tržby jsou na nule, nebo směřují dolů. „Paradoxně kompenzace OSVČ a živnostníků byla celkově nižší než bonus pro důchodce,“ doplňuje.

Státní dluh v roce 2020 dosáhl 36,9 procent HDP a podle ekonoma je stále v bezpečné hladině. Jedním dechem ovšem dodává, že nízký dluh nezohledňuje dva důležité faktory. Dlouhodobé podinvestování České republiky a očekávání v budoucnu. 

Upozornil, že dlouhodobě chybí infrastruktura – železniční, dálniční, silniční, ale i ta digitální či vzdělávací, tedy školy či školky.  

„Druhý faktor je, že statní dluh nezohledňuje to, co nás čeká v budoucnosti. Kvůli stárnutí obyvatel, kteří pobírají starobní důchod, bude ubývat mladých výdělečně činných. Na jednoho důchodce nyní připadají tři pracující,“ říká hlavní ekonom České spořitelny. 

Podle Navrátila je důležité implicitní skrytý dluh řešit v letošním a příštím roce. Podpora ekonomiky je důležitá, ale efektivita by měla být na první pozici. Ušetřené peníze lze pak využít na důchodovou reformu, zdravotnictví, školství.

Firmy stále hledají zaměstnance

Kupní síla domácností, navzdory krizi, neklesla. Je to dané tím, že se nezvyšuje nezaměstnanost a platy neklesají.  „V české ekonomice je stále více pracovních míst, než volných zaměstnanců, takže vyšší nezaměstnanost nebudeme určitě zatím pociťovat. Navíc mnoho firem přiznává, že i roce 2020 měly nedostatek kvalifikovaných lidí, možná ještě více než v roce 2019,“ říká Navrátil.

„Jakmile se znovu otevřou obchody, domácnosti budou opět utrácet a neukazuje, že by spořily na horší časy. Prosincová kartová útrata vzrostla o třináct procent,“ dodal v Rozstřelu Navrátil. Pokud bude na podzim vysoká proočkovanost, lze očekávat růst ekonomiky přibližně o čtyři procenta, v průmyslu o pět procent. 

Ani inflace nezpůsobí nějaké zásadní změny. Podle odhadů bude přes dvě procenta, tak jak vyhlásila ČNB. „Ve druhé polovině roku bude ČNB navíc zvyšovat úrokové sazby. Poptávkové tlaky v české ekonomice existují, navzdory covidu a obrovskému poklesu ekonomiky, to je dáno nízkou nezaměstnaností, vysokými mzdami a vysokou důvěrou lidí. Tento mix způsobuje, že ceny rostou nadprůměrně rychle, ale pořád ne tak rychle, že inflace nebude dosahovat 4 až 5 procent, takže inflace bude o něco nižší než v loňské roce,“ dodává ekonom.

Vítězové a poražení

Lidé čím dál více nakupují přes internet. „Na jaře 2020 se online nákup potravin zvýšil o 200 procent. Hobbymarkety zaznamenaly nárůst o sto a více procent oproti roku 2019. Obecně se zvýšila poptávka po kurýrech. Na jaře to byl stoprocentní nárůst, na podzim přibližně 200 procent, ale před Štědrým dnem byl nárůst až o 700 procent. Takže kurýrní služby zaznamenaly vysoký nárůst tržeb,“ upřesňuje ekonom.

PŘEHLEDNĚ: Očkování má čtyři fáze. Zjistěte, kdy na vás přijde řada

Podle jeho slov je zajímavé také sledovat regionální ekonomiku. Oblastem závislých na zahraničních turistech se obecně nedařilo po celý rok. „Ale jižní Čechy, Krkonoše či Beskydy tam jsme sledovali obrovský nárůst plateb. Češi, kteří chtěli zůstat doma, tak platili domácím poskytovatelům služeb. Naopak Praha zůstávala i v létě v červených číslech, a to kvůli absenci hlavně zahraničních návštěvníků,“ upřesňuje Navrátil.

Klíčová podle něj bude letos vakcinace. „Čím rychleji zvládneme epidemii, tím rychleji získáme ekonomickou výhodu. Podniky budou pro zahraničí jistější, pokud uvidí, že proočkovanost je vysoká a riziko nějakého karanténního opatření naopak velmi nízké,“ dodává David Navrátil.

,