Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Daňová amnestie v Česku nebude, skrývání výdělků omezí nový řád

  • 63
Ministerstvo financí nevyhlásí daňovou amnestii, o které původně uvažovalo. Problémy s ukrýváním výdělků v zahraničí pomohou podle resortu vyřešit nové dohody s daňovými ráji o výměně informací a nový daňový řád, který začne platit od roku 2011.

"Nově totiž bude možno stanovit daň i po uplynutí lhůty pro stanovení daně v souvislosti s odhaleným daňovým trestným činem," uvedl ministr financí Eduard Janota.

Lhůta pro stanovení daně bude končit podle ČTK nejpozději uplynutím deseti let, nyní jsou to tři roky. Nová norma zároveň lidem i podnikům umožní dodatečně přiznat daň i po uplynutí zákonných lhůt a nově účinně projevit lítost, což může zmírnit nebo dokonce zrušit případné sankce.

Současný zákon o správě daní a poplatků to neumožňuje.

Případná daňová amnestie by podle dřívějších informací do českého státního rozpočtu mohla přinést několik miliard korun. Na zahraničních kontech mají Češi podle odhadů daňové správy ministerstva financí v přepočtu desítky miliard nezdaněných korun. Daňovou amnestii ovšem odmítá například ODS, protože je z jejího pohledu amorální.

Naopak politická strana Věci veřejné zaujímá k této problematice praktický přístup a považuje konec úvah ministerstva o daňové amnestii za špatný. Podle strany by jednorázová amnestie mohla státní pokladně přinést až 100 miliard korun.

Daňová amnestie v zahraničí

Itálie
Už třetí amnestie za deset let začala v říjnu 2009 a dosud se do země vrátil majetek za 85 miliard eur. Italští boháči mohou své peníze zlegalizovat anonymně a do poloviny prosince z přiznaných peněz platili daň pouhých pět procent. Stát očekává, že by se do země mohlo vrátit mezi 280 a 500 miliardami eur, což by mu přineslo 14 miliard eur.

Francie
Na rozdíl od sousední Itálie má tamější amnestie spíše odrazující podmínky. Kdo se přizná, musí zaplatit daně zpětně včetně úroků a ještě 80% daň ze svého nově přiznaného majetku mimo republiku. Když to neudělá a berňák na něj přijde, může přijít o všechno a ještě být trestně stíhán. Také zde byla amnestie prodloužena.

Německo
Podle odhadů z Německa ročně odteče nezdaněných 30 miliard eur zejména do Švýcarska, Lucemburska a Rakouska. V roce 2004 Německo vyhlásilo amnestii – úřady vybraly miliardu eur, čekaly však pětkrát tolik. Němci se teď vydali alternativní cestou a nakupují data uniklá ze zahraničních bank a ukázkově trestají takto usvědčené únikáře.

Velká Británie
Už druhá amnestie začala loni v září. Do půl roku se mohou boháči přiznat ke svým kontům v zahraničí a z peněz zaplatí 10% daň. Podle únorových údajů se přihlásilo na 10 tisíc lidí. Pokud se nepřiznají a úřad na ně přijde, dostanou 30- až 100% penále a hrozí jim vyšetřování pro daňový únik. Předchozí amnestie z roku 2007 vynesla 400 milionů liber.