Odpalovací zařízení izraelského protivzdušného systému SPYDER

Odpalovací zařízení izraelského protivzdušného systému SPYDER | foto: Rafael

Česká armáda stále čeká na izraelské rakety. Ve hře je zakázka za miliardy

  • 67
Ministerstvo obrany vyjednává o pořízení baterie moderního protiletadlového systému Spyder. Resort mezitím oznámil, že koupí pro českou armádu nová děla Caesar od francouzské firmy Nexter Systems za 8,52 miliardy korun s DPH. V obou projektech se angažuje automobilka Tatra, důležitou roli ale hraje i státní podnik VTÚ.

Resort obrany plánuje nakoupit náhradu za dosluhující raketové systémy protivzdušné obrany 2K12 KUB, známé jako „tři prsty smrti“, které v armádě slouží takřka 40 let. Vyjednává s izraelským státním výrobcem Rafael o možných dodávkách čtyř baterií moderního protiletadlového systému Spyder.

„Protiletadlové raketové systémy tvoří společně s nadzvukovými letouny základní pilíře protivzdušné obrany,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).  Už dříve ministerstvo avizovalo, že za nové raketové systémy protivzdušné obrany je připraveno zaplatit až 10 miliard korun. Předběžně však izraelská strana prezentovala cenu o 50 procent vyšší, než ČR předpokládala, to znamená zhruba 15 miliard korun.

U projektu však zatím není stanoven podpis smlouvy. Důvodem může být, že na rozdíl od projektu Caesar u projektu Spyder zatím nebyly uzavřeny smlouvy mezi izraelským dodavatelem – firmou Rafael – a českým průmyslem. Ten mají v projektu zastupovat dva partneři: pardubická společnost Retia z holdingu Czechoslovak Group a státní podnik VTÚ.

„Působí to dojmem, že izraelská strana protahuje jednání s českým průmyslem, aby s ním nemusela podepsat kontrakty předtím, než se podepíše hlavní smlouva mezi Českou republikou a Izraelem,“ uvedl pro iDNES.cz zdroj obeznámený s detaily vyjednávání. Tento obchod totiž probíhá v režimu vláda - vláda.

Retia vyjednává s izraelskou stranou v souladu s požadavkem Ministerstva obrany ČR na zajištění požadovaného podílu českého průmyslu na výrobě, a hlavně zajištění životního cyklu systému tak, aby byla Česká republika při jeho provozování soběstačná.

„Pokládáme za dobrou praxi, která je výhodná pro MO ČR jako zákazníka a která se obecně uplatňuje u významných vyzbrojovacích projektů AČR s využitím zahraničního dodavatele, aby smlouvy zajišťující český průmyslový podíl byly uzavřeny nebo minimálně připraveny ve finální verzi k podpisu před uzavřením hlavního kontraktu, kterým bude v případě systému Spyder smlouva ve formátu vláda - vláda. Je přirozené, že po podpisu hlavní smlouvy už není zahraniční dodavatel ve stejné míře motivován k tomu, aby požadavek na účast českého průmyslu v plném rozsahu splnil,“ uvedl pro iDNES.cz tiskový mluvčí Czechoslovak Group Andrej Čírtek.

Děla Caesar jako příklad

Resort obrany tento týden také oznámil, že koupí děla pro českou armádu  od francouzské firmy Nexter Systems za 8,52 miliardy korun s DPH. Smlouva s výrobcem by měla být uzavřena ještě do konce září. Cena zakázky je oproti původním předpokladům asi o 40 procent vyšší, důvodem je podle dřívějšího vyjádření ministerstva například inflace nebo zdražení surovin. Obrana od společnosti Nexter zakoupí celkem 52 samohybných houfnic Caesar. Ve výzbroji české armády nahradí děla DANA, jež neodpovídají požadavkům NATO na dostřel i na ráži, kterou spojenci používají.

CAESAR

(CAmion Équipé d'un Système d'ARtillerie) je samohybná houfnice ráže 155mm s délkou hlavně 52 ráží instalovaná na podvozku nákladního auta 6X6 nebo 8X8. Vyvinuta firmou GIAT Industries. Ve výzbroji Francie, Indonésie, Saúdské Arábie, Thajska a brzy Dánska.

  • Hmotnost: 30,2 t (8×8)
  • Délka: 12,3 m
  • Šířka: 2,8 m
  • Výška: 3,1 m
  • Osádka:    5-6 (nouzově 3)
  • Dojezd: 600 km
  • Max. rychlost:    100 km/h (silnice), 50 km/h (terén)

Zdroj: Nexter

Houfnice armáda do výzbroje zavede podle Sýkory v letech 2024 až 2026. Uvedl, že první čtyři děla budou kompletována ve Francii, zbývajících 48 pak českými podniky přímo v Česku. Těžké kolové podvozky a pancéřovou kabinu dodají firmy z holdingu CSG. Na něm bude i vlastní kompletace v ČR.

Ministr obrany Metnar v tiskové zprávě uvedl, že účast českého průmyslu na celkovém objemu dodávek byla pro ministerstvo zásadní. „A splněna bude v plném rozsahu ve výši 40 procent hodnoty zakázky. Pro stát a armádu to znamená vysokou míru bezpečnosti dodávek, pro domácí průmysl pak skvělé nové příležitosti,“ poznamenal.

Francouzského výrobce ministerstvo oslovilo přímo a nevypisovalo výběrové řízení. Využilo výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek na nákup vojenského materiálu. Při výběru ministerstvo posuzovalo výrobky osmi možných dodavatelů, do finálního zvažování se dostalo také slovenské dělo Zuzana. Podle dřívějších informací byla francouzská nabídka levnější i technicky výhodnější.