Zdeněk Škromach

Zdeněk Škromach | foto: Radek Miča, MF DNES

ČSSD slibuje porodné 17 tisíc

  • 169
Vláda se chystá na podzim využít šanci na rozdání posledních dárečků před volbami a prosadit v parlamentu zvýšení porodného na dvojnásobek. Přilepšit se má těm rodinám, kterým se narodí první dítě. Na to by porodné vzrostlo z dnešních 8600 na 17 200 korun.

Stát by se tak mělo už příští rok. Jednat se bude také o zvýšení rodičovského příspěvku na více než 4000 korun.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach a premiér Jiří Paroubek už mají vymyšlený plán, jak změnu provedou. Návrh na zvýšení dávek předloží některý ze sociálnědemokratických poslanců při projednávání zákona o nemocenské. Ten už čeká ve Sněmovně na druhé kolo jednání.

"Já nebudu proti," říká Škromach s tím, že podporu pro zvýšení porodného má i u Paroubka. Ten už dříve ohlásil, že vláda chystá "opatření na zvýšení porodnosti".

"Náklady na první dítě jsou největší, výbavička, kočárek," jmenuje Škromach důvody hovořící pro vyšší porodné.

Dětí se sice už letos začalo rodit více, ale i tak Česko patří v posledních letech k zemím s nejnižší porodností na světě.

Podle sociologů závislost mezi finančním přilepšením a rozhodnutím mít dítě úplně nefunguje. "Možná u nízkopříjmových rodin, ale muselo by to být asi více peněz," říká Alena Křížková ze Sociologického ústavu.

Parlamentem v předvolební atmosféře zvýšení porodného s největší pravděpodobností projde. I když ne všichni poslanci, a to ani v rámci ČSSD, budou pro. "Jsem proti. Ve státním rozpočtu na to nejsou peníze," říká ministr financí Bohuslav Sobotka. Zvýšení na dvojnásobek si vyžádá minimálně čtvrt miliardy korun navíc.

Škromach spoléhá na poslance všech stran
Škromach z odporu ministra financí strach nemá. "Vůle parlamentu je vyšší," říká.
Podporu návrh najde napříč politickými stranami. "Každá koruna pro domácnosti s dětmi je dobrá," říká místopředseda komunistů Jiří Dolejš. Dodává však, že je třeba doložit, kolik to bude stát.

Poslanci opoziční ODS se k návrhu stavějí rezervovaněji, ale i v jejich řadách se najdou takoví, kteří pro něj rukou zvednou.

"Je to ze stejného populistického pytlíku jako tisíc korun na pastelky a jen pro prvňáčky," říká poslankyně ODS Alena Parálová. "Ale není to nic, co by nás nějak rozčililo, a bude na každém, ať se rozhodne, zda to podpoří," dodává vzápětí.

Peníze, peníze, peníze
Zvýšení porodného je jedním z více kroků, které v úterý představil ministr Škromach v rámci své strategie, jak podporovat rodinu. Bude však jedním z mála, jenž vstoupí v život ještě do voleb v červnu příštího roku. Tím dalším by mohlo být ještě zvýšení rodičovského příspěvku. "Budeme o tom ve Sněmovně diskutovat," říká Škromach.

Jeho představa je, že rodičovský příspěvek by měl dosahovat až třetiny čistého průměrného výdělku. To znamená, že by měl vzrůst z dnešních 3635 korun na částku přes čtyři tisíce korun. A to by stálo ještě více peněz než zvýšení porodného, zhruba miliardu korun ročně navíc.

Finančně náročná je i většina dalších opatření, která mají zlepšit postavení rodin a motivovat je k tomu, aby měly více dětí. To je třeba uvažovaný příspěvek na hlídaní dětí či motivace pro firmy, aby vycházely více vstříc ženám s dětmi. Ve všech těchto případech úředníci předpokládají, že dříve než v roce 2007 platit nezačnou.

Otcovská dovolená? Ve Skandinávii
Některá řešení však nestojí nic. Socioložka Alena Křížková považuje za nejdůležitější ulevit ženě, na které je hlavní rozhodnutí, zda a jak skloubí práci a dítě, a přenést ho i na muže. "Určitá menší část rodičovské dovolené by byla na otci. A když by nechtěl, o tu část by se jim zkrátila," říká.

Podobně postupovaly i severské země, protože povědomí ve společnosti se tímto směrem mění hodně pomalu. "Ze začátku by proto měli být otcové tlačeni. Stačí třeba jen dva týdny," dodává Křížková.

České rodiny zatím příští rok čeká jen ta změna, že otcové budou moci dostávat od sedmého týdne věku dítěte mateřskou na místo matky. Ta bude 70 procent předchozího výdělku, což je většinou více než 3635 korun rodičovského příspěvku, který mohou muži pobírat dnes.

Jak chce stát podporovat rodiny s dětmi

* zvýšit porodné (už od příštího roku)
* zvýšit rodičovský příspěvek, mateřskou (říjen 2007)
* zvážit zavedení příspěvku na hlídání dětí (prosinec 2007)
* přimět mateřské školky, aby upravily otevírací dobu podle potřeb rodičů (okamžitě, co nejdříve)
* zmapovat, kde chybí mateřské školky a Jesle a jak jsou drahé (prosinec 2007)
* motivovat firmy, aby vycházely s pracovní ; dobou vstříc ženám s dětmi, zřizovaly 4 dětské koutky fg. (říjen 2006 až prosinec 2007)
* umožnit rodičům rozložit si rodičovskou dovolenou až do osmi let věku dítěte (prosinec 2007)
* zvážit znovuzavádění plošných dětských přídavků bez ohledu na příjem rodiny (prosinec 2006)
* poskytnout dávku matkám s dětmi do doby, než se jim podaří vymoci výživné u soudu (prosinec 2007)

Pramen: Rodinná koncepce. Jde o návrh MPSV, nejprve Je musí schválit vláda a teprve pak se mohou připravit a schvalovat jednotlive kroky, pokud na ně budou peníze.

Rodinné dávky, jež se mají zvýšit (pravděpodobné změny od příštího roku):
Porodné u prvního dítěte
Dnes 8600 Kč
Nově 17 200 Kč
Rodičovský příspěvek (měsíčně)
Dnes 3635 Kč
Nově přes 4000 Kč

Pramen: MFD na základě informací min. práce a soc. věcí