Po pádu IPB obhospodařovala ČKA 270 miliard korun.

Po pádu IPB obhospodařovala ČKA 270 miliard korun. | foto: www.ct24.cz

ČKA dnes zaniká, zbyl po ní účet za 236 miliard

  • 22
Bankovní žumpa, transformační stoka české ekonomiky, kanál, v němž bylo možné nalézt zlaté mince. Tak téměř šestnáct let ekonomové, politici a novináři nazývali instituci, která se stala symbolem polistopadové transformace. Dnes Česká konsolidační agentura (ČKA) oficiálně zaniká.

Slyšet o ní však bude ještě hodně dlouho. Na ministerstvo financí z ČKA přechází přibližně čtyřicet pracovníků. S nimi agenda týkající se strategických majetkových podílů státu (například ČSA či výrobce Semtexu firma Explosie) a nedořešených sporů o pohledávky převážně s ČSOB. Celkem jde o sedm miliard korun v účetní hodnotě.

V roce 2002, kdy agentura zažívala v dobrém i špatném vrchol své "kariéry" kvůli následkům privatizace tuzemských bank a hlavně pádu IPB, obhospodařovala bilanční sumu převyšující 270 miliard korun a zaměstnávala téměř šest set lidí.

Doba před sanací bank...
Její začátky byly nesrovnatelně skromnější. V únoru 1991 byla založena jako federální Konsolidační banka proto, aby převzala problematické úvěry podniků pocházejících ze socialistického hospodářství.

S nimi nechtěly mít nově vznikající komerční banky co dočinění a tvrdě je úročily sazbami vysoko překračující dvacet procent. To bylo pro podniky procházející transformací a ztrácející tradiční odběratele likvidační.

Vláda se jim proto rozhodla pomoci a přibližně 110 miliard takových úvěrů převedla do Konsolidační banky, která je úročila 13 procenty a prodloužila jejich splatnost na osm let. Původně k tomu mělo stačit deset pracovníků a jeden počítač.

... a její následky
Na sklonku devadesátých let se však začaly privatizovat do té doby státní banky, kterým vláda dala při prodeji garance za špatné úvěry. Noví vlastníci si tak mohli vybrat, kteří klienti se jim hodí a kteří už ne. Výsledem bylo, že do agentury (tehdy Konsolidační banky Praha) přitekly v letech 1999 až 2002 desítky miliard nechtěných úvěrů z Komerční banky a z České spořitelny.

Bezkonkurenčně největší ránou byl však pád IPB v roce 2000, kterou se státními zárukami převzala ČSOB a rázem se tak dostala mezi největší banky.

"Z těch 236 miliard dnes tvoří polovinu nákladů sanace IPB a s ní spojené výplaty ČSOB," tvrdí poslední šéf agentury Zdeněk Čáp. Operace IPB přitom stále nebyla definitivně uzavřena a stát vede s ČSOB několik soudních sporů o oprávněnost jejich nároků.

Na obchodech s ČKA se dalo dobře vydělat a agenturu také provázel nejeden skandál zavánějící korupcí. Zdaleka ne všechny pohledávky, které v několika balících agentura prodávala, totiž patřily mezi nedobytné.