Vybudovat českou čtvrť je nápad jednoho z nich - místního realitního magnáta a dolarového milionáře Tchu Chai-minga. Jeho stavební firma Shanghai Hodoor Real Estate Development za půl měsíce položí základy české vilové a obchodní čtvrti v srdci Šanghaje - blízko ústí řeky Jang-c'-tiang do Žlutého moře.
Sen o české čtvrti v Šanghaji se zrodil těsně před loňskými povodněmi. Tehdy čínského developera oslnila česká architektura.
Kromě toho, že je Tchu Chai-ming vlivným podnikatelem, má i několik politických funkcí, je například členem šanghajského parlamentu. A kombinace byznysu s politickými kontakty jsou v Číně klíčem k úspěchu.
"Snad třicetkrát jsem přešel Karlův most a ty scenérie mě nadchly. Tolik různých slohů jsem nikde neviděl. Rozhodl jsem se, že postavím českou čtvrť," říká a zároveň si zálibně prohlíží Karlův most z klubu Lávka.
Plánovat začal hned po návratu. Nevsadil přitom na lacinou možnost mít kopie obdivovaných historických budov v čínském velkoměstě se 17 miliony obyvateli.
Měsíce práce pro pět tuzemských architektů
Cílevědomostí se čínský investor nijak neliší od těch západních. Od počátku chtěl, aby jeho zadání vzali ti nejlepší architekti, které dnes tuzemsko nabízí. Nakonec jich najal pět.
Asi z 20 nabídek nakonec vybral projekty kanceláří architektů zvučných jmen: Petr Franta, který proslul jako autor dostavby pražského letiště, Vlado Milunič, který je autorem Tančícího domu v Praze, Karel Doubner, Petr Fuchs a ostravský architekt Martin Chválek.
"Tak velký soubor budov tvořený pěti kancelářemi jsme nikdy nedělali. Nebude to mít rukopis jen jednoho tvůrce, což je na tom právě unikátní," říká Petr Franta, jehož firmu zaměstnává měsíce z větší části právě práce pro šanghajského magnáta.
Na pozemku, který vymezují tři řeky, bude už za rok a půl stát 40 vil a 40 domů, každý s deseti apartmány, obchodní centrum s tržištěm, sportovní kluby s tenisovými kurty. V další etapě má následovat hotel.
Byt za padesát tisíc dolarů
Čínský realitní trh je jedním z nejrychleji rostoucích na světě. Každý rok se staví nových 15 milionů metrů čtverečních obytné plochy. České domy doslova zhltne.
"Vyprodáme tak za dva měsíce," říká Tchu Chai-ming. Česká čtvrť jeho firmu bude stát v přepočtu přes jeden a čtvrt miliardy korun. Jeho firma má přitom roční obrat 40 až 50 milionů amerických dolarů.
Dům s českou tváří bude Šanghajana stát 200 tisíc amerických dolarů a nejdražší z apartmánů bude k mání za 50 tisíc dolarů. "Jsou to rozměrově srovnatelné byty s tím, co se staví tady. Běžný byt tam má stát kolem 30 tisíc dolarů. Takový by v Praze stál čtyřnásobek," podotýká architekt Karel Doubner.