Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Cigarety opět zdraží. Od roku 2012 až o dvě koruny

  • 178
Kuřáci si od roku 2012 opět připlatí za cigarety, tabák a doutníky. Krabička podraží až o dvě koruny. Důvodem je povinné zvýšení spotřební daně, o kterém loni rozhodl Brusel. Vyšší daň přinese do rozpočtu asi 2,4 miliardy ročně. Další zdražení má přijít o dva roky později.

Novelu zákona o spotřebních daních, která sazbu daně mění, předložilo ministerstvo financí do připomínkového řízení. Minimální daň u jedné cigarety se zvedne o devět haléřů na 2,10 koruny, u doutníků o deset haléřů na 1,25 koruny a u tabáku o 60 korun na kilogram. Další navýšení od ledna roku 2014 bude záležet na aktuálním kurzu eura.

Novela by od roku 2012 mohla zvednout cenu za krabičku cigaret až o dvě koruny. Prodejci by totiž průměrně na jedné krabičce museli odvést státu na spotřební dani místo současných 40,2 koruny 42 korun.

Zdražení cigaret se ale nedá přesně předpovídat. Spotřební daň se zvýšila už letos v lednu vlivem změn v takzvaném úsporném balíčku ministra Eduarda Janoty. Předpokládalo se zdražení o více než dvě koruny na krabičku, nakonec se ale ukázalo, že si někteří výrobci raději sáhli do marží a cigarety nezdražili vůbec.

Vyšší odvody z cigaret a tabáku po roce 2012 by pro stát znamenaly miliardové příjmy. "Předpokládaný pozitivní dopad na státní rozpočet v roce 2012 se pohybuje kolem 2,4 miliardy korun," uvedl náměstek ministra financí pro daně a cla Peter Chrenko.

Navýšení spotřební daně schválila loni na podzim Evropská unie. Sazba musí do roku 2014 stoupnout ze 64 eur na 90 eur na tisíc cigaret. Krabička cigaret by tak oproti loňským cenám zdražila celkem asi o šest korun. (více čtěte zde)

Obchodníci se budou moci opět zásobit starými cigaretami

Součástí novely je také zrušení regulace, které znemožňuje obchodníkům předzásobit se libovolně cigaretami se starou sazbou a prodávat je po navýšení daně za výhodnější ceny.

"V praxi to může znamenat dlouhodobější prodej cigaret a dalších tabákových výrobků za "staré" ceny po zvýšení sazeb," komentoval to daňový expert Richard Knobloch ze společnosti BDO Tax.

Pálenky

Ti, kdo přinesou své ovoce do pěstitelských palíren, zaplatí nižší daň.

V připomínkovém řízení je také novela zákona o lihu. Domácí pěstitelé ovoce budou mít trvale výhodu uplatňovat sníženou, maximálně 50procentní, sazbu spotřební daně z lihu v případě, že si nechávají ze svého ovoce v palírnách vydestilovat alkohol. Daňovou výhodu budou moci uplatňovat do 30 litrů ovocné pálenky ročně a pochopitelně ji nesmějí dál prodávat.

"Tento krok by neměl mít praktický dopad na pěstitelské pálení, pouze jasně určuje, do kolika litrů pálenky je možné uplatňovat sníženou sazbu daně," myslí si Richard Knobloch.

Možnost nechat si takto vyrobit z ovoce alkohol platí už desetiletí. "Pěstitelské pálení je zavedeno právě proto, aby se nevyráběl alkohol doma, aby státu byla odvedena daň a dále ze zdravotních důvodů, neboť domácí pálení ´načerno´ přináší svá zdravotní rizika," řekl Jakub Haas, zástupce tiskového mluvčího z ministerstva financí. Pálení načerno dříve bývalo posuzováno jako trestný čin, dnes už jde ale jen o přestupek.