Chemapol se snaží vyhnout konkursu

- Společnost Chemapol Group oznámila, že vede jednání s nejmenovanými partnery, která by měla vést k rychlému uhrazení závazku firmy vůči Československé obchodní bance. Věra Bečvářová z oddělení vnějších vztahů Chemapol Group prohlásila, že rozhovory o této věci firma zahájila ihned, jakmile se dověděla o úmyslu ČSOB podat proti Chemapol Group konkursní žalobu. Ta byla předána soudu 22. prosince loňského roku. "Předpokládáme, že jednání budou úspěšně završena v nejbližší době," řekla Bečvářová.

Pokud by její společnost uhradila dlužnou sumu osm set milionů korun, konkursní žaloba, ke které se nepřidal žádný další subjekt kromě ČSOB, by ztratila smysl. Podle dostupných zpráv jsou partneři, s nimiž vedení společnosti jedná, hlavní akcionáři Chemapol Group - skupina firem kolem podnikatelů Radima Masného a Romana Zubíka. Ta údajně vlastní až 47 procent akcií, více než jedenáct procent pak kontroluje Investiční a Poštovní banka.
Chemapol také tvrdí, že systematicky připravuje celkové řešení problému svých závazků, a právě konkurs navrhovaný ČSOB označila Bečvářová za krok postrádající logiku. "Jeho výsledky by věřitelům přinesly jenom vyšší ztrátu," dodala.
Razantnost ČSOB, s jakou se snaží získat zpět své peníze, zřejmě souvisí s rychlým postupem privatizačních snah. Podle některých zdrojů z bankovních kruhů jde o to, že prodej banky by mohl být v hrubých obrysech připraven již zhruba v dubnu, kdy by započalo finální jednání o konečné ceně. Pokud by do té doby ČSOB dokázala získat i jen část své pohledávky (hovoří se zhruba o polovině) u Chemapol Group, znamenalo by to vylepšení jejího stavu a zřejmě i lepší kupní cenu. Navíc po odprodeji akcií Chemapol Group a dalších krocích je pohledávka 800 milionů korun posledním problémem, který má ČSOB s Junkovým kolosem.
Oznámení Chemapol Group o snaze zaplatit své závazky vůči ČSOB naznačuje, že tvrdý postup banky, která podle mluvčího ústavu Milana Tománka na tuto pohledávku vytvořila stoprocentní rezervu, má naději na úspěch.
Tyto spekulace z bankovních kruhů nebylo možné včera ověřit, protože po sérii žádostí o rozhovor s některým z činitelů finančního domu oznámil Milan Tománek: "My k tomu nyní nemáme co říci."
Československé obchodní bance se již podařilo před několika měsíci k nelibosti dalších finančních domů získat z Junkova impéria zhruba 2,5 miliardy korun, když obestavila bankovní účty obchodní společnosti Chemapol, a. s. To potvrdila i Bečvářová: "Tím však ČSOB zároveň docílila toho, že společnost již další finanční prostředky produkovat nemohla." Tuto část impéria pak navrhl do konkursu sám šéf Chemapol Group Václav Junek.
Velké rozladění nad postupem ČSOB vyjádřil nový spolumajitel skupiny Radim Masný: "Ve chvíli, kdy nám ČSOB prodávala akcie Chemapol Group, musela vědět, co bude s podnikem dělat," prohlásil pro agenturu ČTK.

Dosavadní vývoj
O konkursu se uvažovalo už dříve
O možnosti podat na Chemapol Group návrh na konkurs diskutovali představitelé bank již v polovině prosince, tehdy však nenašli společnou řeč. Jejich schůzka se uskutečnila zhruba měsíc poté, co 19. listopadu loňského roku spáchal sebevraždu Hugo Michael Sekyra, tedy muž, který měl přispět k záchraně celého konglomerátu.
Sekyra - dosazen do společnosti právě finančními domy - prosadil rozdělení původní firmy na zbytkovou společnost Chemapol Group a životaschopný AliaChem. Ten byl na konci loňského roku zaregistrován u rejstříkového soudu.
Chemapol Group měl prodat co nejvíce ze svého zbylého majetku, kam patří třeba rafinerie Koramo či síť čerpacích stanic Petra. Z výnosů měli být postupně uspokojováni věřitelé. Chemapol Group také zůstal většinovým majitele AliaChemu.
V polovině prosince se rovněž změnila struktura majitelů Chemapolu Group, kterou dříve ovládal generální ředitel firmy Václav Junek s dalšími manažery. Třetinový balík akcií byl zaparkován v brokerské firmě I. M. C., více než deset procent pak drží Investiční a Poštovní banka. Kdo je však pravým majitelem klíčových 33 procent, není známo - nejpravděpodobnější je, že jde o firmu Sezoos Group vsetínského podnikatele Romana Zubíka. O ní se tvrdí, že je napojena i na bývalého ministra hospodářství Slovenské republiky Jána Duckého, jehož privatizační aktivity jsou v jeho vlasti prověřovány kontrolními orgány.
Mluvčí Komerční banky Ivo Polišenský, jehož ústav má u Chemapolu Group významné a nesplácené pohledávky, k návrhu na konkurs řekl: "Počkáme na rozhodnutí soudu. Pro nás je podstatné, že se Chemapol Group ujali nedávno noví majitelé, předpokládáme, že znají stav firmy, a že proto dostojí svým závazkům."