Nejvýznamněji k růstu exportu přispěl vývoz aut, který meziročně přidal 7,8 procenta a vykázal také nový rekord.

Nejvýznamněji k růstu exportu přispěl vývoz aut, který meziročně přidal 7,8 procenta a vykázal také nový rekord. | foto: Jaroslav Halamka, iDNES.cz

ČR je významná exportní síla. Vývoz za 4,2 biliony loni táhl autoprůmysl

  • 69
Export tuzemských firem byl loni rekordní. V přeshraničním pojetí se meziročně zvýšil o 5,7 procenta na 4,2 bilionu korun. O pětinu vzrostl export do Číny, do Německa české podniky vyvezly o 7,3 procenta zboží více. Český vývoz do Číny loni rostl dvakrát rychleji než čínský dovoz do ČR. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Podíl českého exportu do EU zůstal na úrovni 83,7 procenta. Vývoz do Německa činil loni 32,8 procenta celkového exportu a dosáhl 1,38 bilionu korun.

„Obchod mezi oběma zeměmi je v nejlepší kondici. S pozitivním vývojem podle všeho nezamávalo ani loňské ukončení měnové intervence,“ řekl výkonný člen představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory Bernard Bauer. Z hlavních exportních destinací se vývoz snížil pouze na Slovensko, a to o necelá dvě procenta na 324 miliard korun.

Exporty jsou na maximech

Svět zbrojí a Češi sčítají zisky. Na další růst nejsou lidi, říká šéf asociace

„Čeští exportéři jsou na hranici svých výrobních možností a nestíhají držet krok s tempem růstu objednávek ze zahraničí. V růstu jim brání hlavně nedostatek pracovní síly a poslední dobou i nedostatek materiálu,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka.

Podle Asociace exportérů na letošní rok nelze počítat s dalším významným růstem exportu. „Protože zcela určitě dojde k dalšímu posilování koruny. Automobilový průmysl jako tradiční tahoun vývozu v tuto chvíli již ve třech skupinách ze šesti (podle členění ČSÚ) zaznamenává stagnaci, či dokonce propad proti roku 2016,“ uvedl v lednu místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Loňský rekordní export zůstane podle něj v dalších letech pravděpodobně nepřekonán.

Výpadek v exportu by tak podle něj letos mohl dosáhnout zhruba 293 miliard Kč. „Rok 2018 tak bude z pohledu českých exportéru bezesporu obtížnější než roky minulé a neočekáváme proto, že by byly přepisovány pomyslné tabulky rekordů,“ dodal Daněk.

Ekonomická diplomacie pomáhá

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka hodnota českého vývozu dokazuje, že se exportérům v posledních letech daří získávat zakázky. Jako důležitý předpoklad pro úspěšný export vidí i podporu státu a jeho aktivní ekonomickou diplomacii.

„Vláda by proto měla nadále posilovat síť ekonomických diplomatů a zahraničních kanceláří CzechTrade. Plánovanou reformu institucionálních zahraničních zastoupení je nutné nejprve prodiskutovat s klíčovými hráči a pobavit se s nimi o možných dopadech na vývozce,“ dodal Hanák.

Kabinet také podle něj musí uskutečnit reformu státních institucí, které zajišťují finanční podporu exportérů. Další vývoj exportu v letošním roce bude především spojený s ekonomickým vývojem zahraničních obchodních partnerů ČR.

Česko pomalu vyvažuje obchodní deficit s Čínou

Nejvýznamněji k růstu exportu přispěl vývoz aut, který meziročně přidal 7,8 procenta a vykázal také nový rekord.

„Podíl exportu motorových vozidel na celkových exportech tak za rok 2017 dosáhl 28,6 procenta. Tento podíl se postupně zvyšuje, když v roce 2014 činil 22,8 procenta a například v roce 2011 jen 20 procent,“ dodal hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Český vývoz do Číny loni rostl dvakrát rychleji než čínský dovoz do ČR. Saldo ve vzájemném obchodu je ale stále velké, čínské firmy dovezly zboží za 472 miliard korun, zatímco český vývoz do Číny činil 56 miliard Kč.

Celkem se do ČR loni dovezlo zboží za 3,8 bilionu korun. Hlavními importními trhy zůstávají Německo, Čína a Polsko.