Při pohledu na tabulku s délkou sjezdovek a počtem vleků a lanovek začne být jasné, proč se v Česku ceny pohybují hluboko pod průměrem. Ilustrační foto.

Při pohledu na tabulku s délkou sjezdovek a počtem vleků a lanovek začne být jasné, proč se v Česku ceny pohybují hluboko pod průměrem. Ilustrační foto. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

České lyžařské areály jsou nejlevnější v Evropě, ukázal průzkum

  • 264
Průměrná cena za permanentku je v českých lyžařských areálech nejnižší v Evropě. Není se čemu divit, vzhledem k podmínkám by po zdražení lyžaři utekli do zahraničí. Tam je nečekají dvacetiminutové fronty na vlek a sjezdovky dlouhé jen necelý kilometr.

Německá cestovka ab-in-den-urlaub.de srovnávala ceny ve 488 střediscích v jedenácti evropských zemích. Při porovnání cen z 34 českých malých i velkých středisek došli zaměstnanci kanceláře k průměrné ceně 17 eur za denní permanentku, tedy zhruba 434 korun. To je nejméně z celého kontinentu a 46 procent pod evropským průměrem. I slovenské Tatry se umístily před nejdražšími českými Krkonošemi.

Nutno dodat, že průzkum nezahrnoval areál Špindlerův Mlýn. Nejdražší tuzemské středisko, kde za denní skipas musí lyžař zaplatit 700 korun, by mohlo průměr posunout směrem nahoru. Všechna ostatní důležitá lyžařská centra ovšem studie zohledňuje.

"Ceny v Česku nás přesvědčily. Kombinace dobrých sněhových podmínek a přijatelných cen dělají z Česka zajímavou alternativu k alpským regionům v Německu, Rakousku nebo Švýcarsku," komentoval výsledek Thomas Neubert z ab-in-den-urlaub.de, která patří k nejnavštěvovanějším webovým cestovním kancelářím v Německu.

Nejdražší je Švýcarsko a Norsko, mezi levné regiony zařadila kancelář kromě Česka ještě Slovensko a Německo. Zbytek zemí zůstal ve střední cenové skupině.
 
Výzkum se nezaměřil jen na cenu. Při pohledu na tabulku s délkou sjezdovek a počtem vleků a lanovek začne být jasné, proč se v Česku ceny pohybují hluboko pod průměrem. Také ve velikosti středisek totiž patří Česko do spodní části tabulky a areály nemohou konkurovat Francii, Itálii či Rakousku.

Přehled cen v českých střediscíchČtěte v sobotu, 14. ledna

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

V porovnání s relativně krátkou dojezdovou vzdáleností tamních lyžařských center mohou tuzemští provozovatelé vleků a lanovek bojovat se zahraničím především cenou. Většina z nich proto nešla s cenami nahoru, ani když se od Nového roku zvyšovala spodní sazba DPH z 10 na 14 procent. Vyšší zátěž vzali na sebe.

"Jedním z důvodů je zahraniční konkurence. Cena permanentek se stále již pátým rokem v podstatě nezvyšuje, přestože se všechny vstupy navýšily – elektřina, nafta, cena práce, DPH," vypočítává ředitelka Asociace Lanové dopravy Hana Jurčková. Podle ní absorbují provozovatelé středisek zvyšování vstupních nákladů do cen. "Často balancují na hranici rentability," dodává.

Letos tak zdražovaly pouze areály, které investovaly do modernizace nebo výstavby nových lanovek a vleků. Nejvýrazněji, o 25 procent, šly nahoru ceny na Červenohorském sedle v Jeseníkách, kde denní permanentka podražila z 400 na 500 korun. Provozovatel investoval v minulém roce do modernizace 34 milionů korun. Červenohorské sedlo však tvoří mezi tuzemskými středisky výjimku, protože i růst ceny o deset procent byl letos velmi neobvyklý.

O desetinu šel s cenami nahoru například Skiareál Klínovec. "Máme novou lanovku, plánujeme stavbu dalších dvou," zdůvodnil Adam Svačina z krušnohorského areálu, proč se zvýšení cen nevyhnuli. Podle něj chce provozovatel investicemi do obnovy areálu dosáhnout právě srovnání se zahraniční konkurenci. Kromě snahy o modernizaci provozovatel započítal do zdražení také vyšší DPH.

Zdražili také na Dolní Moravě, kde vznikly dvě nové čtyřsedačkové lanovky. Taky však už zůstali pod hranicí DPH. "Zdražili jsme asi jen o tři procenta. Tlak konkurence je velmi silný, a to jak domácí, tak zahraniční," uvedl Martin Pálana z areálu na Králickém Sněžníku.

Některé areály letos dokonce zlevňovaly. Například v Harrachově snížili cenu dětských skipasů z 475 na 390 korun.