Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

České firmy utíkají na Slovensko

  0:01aktualizováno  0:01
Lákadlo nižších daní v okolních zemích začíná pomalu zvedat vlnu podnikové emigrace z České republiky. Přibývá firem, které zvažují přestěhování sídla do zahraničí. Novým magnetem se pro české podniky v poslední době stává zvláště někdejší federální bratr, Slovensko.

Tamní vláda se pustila do reformy, na jejímž konci se má slovenským firmám snížit daň ze zisku zhruba na 20 procent.

"Hodně firem v mém okolí stěhování zvažuje, právě v našem kraji dnes není problém takový krok udělat. Navíc firmy uvažují, že se vstupem do EU padnou bariéry a přesun bude ještě snazší. Myslím, že ani 200 kilometrů nehraje roli. Směrem na Slovensko mohou své sídlo přesunout i pražské firmy, je to pragmatické," potvrzuje Dan Ťok, ředitel české pobočky francouzké firmy Alstom a zároveň člen brněnské hospodářské komory.

"Ten trend tu už je," potvrzuje náměstkyně ministra financí Yvona Legierská. "Víme, že prosperující firmy se přeregistrovávají na Slovensko. Nesmíme zůstat stranou v tom, co s daněmi dělají okolní země."

Před českou firmou dnes může stát dilema: odvádět ze svého zisku českému státu 31 procent, nebo přesunout sídlo na Slovensko, kde má sazba brzy klesnout na 20 procent, případně až do Maďarska, kde je dokonce na 18 procentech. Pro větší firmu je každé procento dolů zajímavé - může ušetřit i miliony.

Ťok upozorňuje, že danit své zisky na Slovensku bude pro české firmy mnohem snazší než se stěhovat do vzdálenějších daňových oáz. "Tady na Moravě má každá druhá firma pobočku či dceřinou firmu na Slovensku. Vlastně jen stačí, když finanční toky přesměrují na ni, zisky se budou vytvářet tam a tam i platit daně. Účetně to není tak složité ani nákladné," vysvětluje.

Slovensko zahájilo sérii ozdravných reforem

• vláda schválila razantní snížení daní z příjmu firem i lidí

• rozjíždí se důchodová reforma - spoření na důchod bude povinné

• příjmy z prodeje státního majetku se neutrácejí, ale půjdou na reformy

• zpřísnila se pravidla pro získání sociálních dávek a podpor v nezaměstnanosti

České berní úřady si nového trendu už také všimly a apelují na vládu. Cítí, že se blíží doba, kdy tuzemské firmy začnou ve větších houfech utíkat za nižšími daněmi.

Dopad odlivu firemních daňových poplatníků na státní pokladnu zatím nikdo neodhadl. Shoda je však v tom, že ČR začíná za svými sousedy zaostávat. "Do budoucna může Česká republika v porovnání s ostatními zeměmi dost utrpět," říká analytik londýnské HSBC Gavin Gray.

Pozitivním výsledkem hrozby podnikové emigrace může být, že vláda nakonec najde odvahu k přijetí odvážnější reformy daní v zemi. Tlak zvenku by tak mohl zlepšit stav čím dál chudokrevnějších rozpočtů v Česku.

V českých podnikatelských kruzích se o tom, že Slovensko se proměňuje na daňově atraktivní lokalitu, hovoří už několik měsíců. Debata o případném přestěhování láká hlavně větší firmy, které platí vysoké daně a nejsou nijak závislé na státu. Ty, které naopak žijí ze státních či regionálních zakázek, si nebudou chtít podobným krokem popudit stát.

Utéct s placením daní na Slovensko či jinam není jen matematika o sazbách. Firmy v zahraničí budou odvádět plošnou daň, čímž se jim velmi zjednoduší i administrativa. Na druhou stranu podniky musí zvážit i rizika, třeba že Slovensko, i když nás rychle dohání, stále není srovnatelně rozvinutou zemí a kupříkladu jeho dopravní infrastruktura je víc pozadu.

"Přeregistrace není tak jednoduchá. Slovensko může být lákavé, vidím však mnohem víc firem, které míří do skutečných daňových rájů, kde jsou sazby pětiprocentní nebo téměř nulové," říká Lubomír Janoušek z Finančního úřadu pro Prahu 1.

"Je to něco za něco. Například na Slovensku jsou mnohem přísněji hlídané spotřební daně," podotýká k tomu Jiří Rod z ministerstva financí. Připomíná, že vládní koalice se už shodla na tom, že by daň pro firmy v ČR měla klesnout na 28 ze současných 31 procent.

Náskok Slovenska by se tak snížil.  Problém je, že se v ČR v posledních měsících připravovaná daňová reforma zadrhla a například snížení daně pro právnické osoby ještě neprojednala ani vláda. 

Slovensko navíc začíná být lákadlem pro ty firmy, které se ve střední Evropě teprve chystají zakotvit. "Změny, které probíhají na Slovensku, jsou příznivé pro byznys. Pokud je vláda dotáhne do konce, tamní klima bude atraktivnější než u nás," říká Martin Jahn, šéf vládní agentury CzechInvest.

Na druhou stranu připomíná, že daně nejsou tím, co by zahraniční investory u nás tolik pálilo. Ti, kteří dostali investiční pobídky, mají různé daňové úlevy či prázdniny, proto je pro ně důležitějším hlediskem cena pracovní síly. 

Českou státní pokladnu mohou však potrápit další kapitoly slovenské daňové reformy. Slováci mají v plánu úplně zrušit daň darovací, dědickou a daň z převodu nemovitostí. "Tím se také trápíme, převody nemovitostí tam budou mnohem snazší, může to postihnout realitní byznys," připomíná Rod.

Autoři:
  • Nejčtenější

Zemřel jeden ze šéfů jediné tvarůžkárny v Česku, vnuk zakladatele firmy

Společnost A. W. z Loštic na Olomoucku, výrobce světoznámých olomouckých tvarůžků, přišla v těchto dnech o jednoho ze...

Krize už dopadá: čtvrtina českých firem propouští, pětina snižuje mzdy

Pandemie covid-19 dolehla na tuzemské firmy. Přibližně čtvrtina z nich už přistoupila k propouštění a pětina osekala...

Chorvatsko se modlí za návrat turistů, bez nich mu hrozí ekonomický kolaps

Koronavirus zdecimoval nejdůležitější sektor chorvatské ekonomiky. Na příjmech z cestovního ruchu je Chorvatsko závislé...

Budeme škrtat a zdražíme, odmítají řetězce zvýšení podílu českých potravin

Obchodní řetězce varují před schválením novely zákona o potravinách. Už od příštího roku by musely některé z nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Síť pražských barů vyzývá zákazníky, ať nešetří na spropitném

Iniciativa #milujemevino kolem pražských vinných barů Vinograf vyzývá k diskusi o odměnách hostů pro personál...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Vznikají stovky nádrží v lesích. V boji proti suchu to nebude stačit

Státní podnik Lesy ČR plánuje v rámci tříletého programu utratit miliardu korun na stavby, které zadrží vodu v lesích....

Mladé Čechy už alkohol tolik neláká. Pijí jako vrstevníci z jiných zemí EU

Alkohol je pro mladé Čechy a Češky stále méně zajímavý. Mladiství se teď podle studií více zajímají o zdravý životní...

Česko má rekordně špatný schodek. V květnu stoupl na 157 miliard

Česká republika hospodařila ke konci května se schodkem 157,4 miliardy korun. Číslo je kvůli dopadu pandemie koronaviru...

I tabákový byznys musí být udržitelný, říká šéf koncernu BAT v Česku

Stát přistoupil k zahřívanému tabáku, který je i potenciálně méně rizikový, daňově velkoryse. Nyní ale asi bude muset...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz