Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 10. srpna 2022 Vavřinec

České firmy utíkají na Slovensko

  0:01
Lákadlo nižších daní v okolních zemích začíná pomalu zvedat vlnu podnikové emigrace z České republiky. Přibývá firem, které zvažují přestěhování sídla do zahraničí. Novým magnetem se pro české podniky v poslední době stává zvláště někdejší federální bratr, Slovensko.

Tamní vláda se pustila do reformy, na jejímž konci se má slovenským firmám snížit daň ze zisku zhruba na 20 procent.

"Hodně firem v mém okolí stěhování zvažuje, právě v našem kraji dnes není problém takový krok udělat. Navíc firmy uvažují, že se vstupem do EU padnou bariéry a přesun bude ještě snazší. Myslím, že ani 200 kilometrů nehraje roli. Směrem na Slovensko mohou své sídlo přesunout i pražské firmy, je to pragmatické," potvrzuje Dan Ťok, ředitel české pobočky francouzké firmy Alstom a zároveň člen brněnské hospodářské komory.

"Ten trend tu už je," potvrzuje náměstkyně ministra financí Yvona Legierská. "Víme, že prosperující firmy se přeregistrovávají na Slovensko. Nesmíme zůstat stranou v tom, co s daněmi dělají okolní země."

Před českou firmou dnes může stát dilema: odvádět ze svého zisku českému státu 31 procent, nebo přesunout sídlo na Slovensko, kde má sazba brzy klesnout na 20 procent, případně až do Maďarska, kde je dokonce na 18 procentech. Pro větší firmu je každé procento dolů zajímavé - může ušetřit i miliony.

Ťok upozorňuje, že danit své zisky na Slovensku bude pro české firmy mnohem snazší než se stěhovat do vzdálenějších daňových oáz. "Tady na Moravě má každá druhá firma pobočku či dceřinou firmu na Slovensku. Vlastně jen stačí, když finanční toky přesměrují na ni, zisky se budou vytvářet tam a tam i platit daně. Účetně to není tak složité ani nákladné," vysvětluje.

Slovensko zahájilo sérii ozdravných reforem

• vláda schválila razantní snížení daní z příjmu firem i lidí

• rozjíždí se důchodová reforma - spoření na důchod bude povinné

• příjmy z prodeje státního majetku se neutrácejí, ale půjdou na reformy

• zpřísnila se pravidla pro získání sociálních dávek a podpor v nezaměstnanosti

České berní úřady si nového trendu už také všimly a apelují na vládu. Cítí, že se blíží doba, kdy tuzemské firmy začnou ve větších houfech utíkat za nižšími daněmi.

Dopad odlivu firemních daňových poplatníků na státní pokladnu zatím nikdo neodhadl. Shoda je však v tom, že ČR začíná za svými sousedy zaostávat. "Do budoucna může Česká republika v porovnání s ostatními zeměmi dost utrpět," říká analytik londýnské HSBC Gavin Gray.

Pozitivním výsledkem hrozby podnikové emigrace může být, že vláda nakonec najde odvahu k přijetí odvážnější reformy daní v zemi. Tlak zvenku by tak mohl zlepšit stav čím dál chudokrevnějších rozpočtů v Česku.

V českých podnikatelských kruzích se o tom, že Slovensko se proměňuje na daňově atraktivní lokalitu, hovoří už několik měsíců. Debata o případném přestěhování láká hlavně větší firmy, které platí vysoké daně a nejsou nijak závislé na státu. Ty, které naopak žijí ze státních či regionálních zakázek, si nebudou chtít podobným krokem popudit stát.

Utéct s placením daní na Slovensko či jinam není jen matematika o sazbách. Firmy v zahraničí budou odvádět plošnou daň, čímž se jim velmi zjednoduší i administrativa. Na druhou stranu podniky musí zvážit i rizika, třeba že Slovensko, i když nás rychle dohání, stále není srovnatelně rozvinutou zemí a kupříkladu jeho dopravní infrastruktura je víc pozadu.

"Přeregistrace není tak jednoduchá. Slovensko může být lákavé, vidím však mnohem víc firem, které míří do skutečných daňových rájů, kde jsou sazby pětiprocentní nebo téměř nulové," říká Lubomír Janoušek z Finančního úřadu pro Prahu 1.

"Je to něco za něco. Například na Slovensku jsou mnohem přísněji hlídané spotřební daně," podotýká k tomu Jiří Rod z ministerstva financí. Připomíná, že vládní koalice se už shodla na tom, že by daň pro firmy v ČR měla klesnout na 28 ze současných 31 procent.

Náskok Slovenska by se tak snížil.  Problém je, že se v ČR v posledních měsících připravovaná daňová reforma zadrhla a například snížení daně pro právnické osoby ještě neprojednala ani vláda. 

Slovensko navíc začíná být lákadlem pro ty firmy, které se ve střední Evropě teprve chystají zakotvit. "Změny, které probíhají na Slovensku, jsou příznivé pro byznys. Pokud je vláda dotáhne do konce, tamní klima bude atraktivnější než u nás," říká Martin Jahn, šéf vládní agentury CzechInvest.

Na druhou stranu připomíná, že daně nejsou tím, co by zahraniční investory u nás tolik pálilo. Ti, kteří dostali investiční pobídky, mají různé daňové úlevy či prázdniny, proto je pro ně důležitějším hlediskem cena pracovní síly. 

Českou státní pokladnu mohou však potrápit další kapitoly slovenské daňové reformy. Slováci mají v plánu úplně zrušit daň darovací, dědickou a daň z převodu nemovitostí. "Tím se také trápíme, převody nemovitostí tam budou mnohem snazší, může to postihnout realitní byznys," připomíná Rod.

Autoři:
  • Nejčtenější

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Plyn pro Nord Stream spalují Rusové u hranic. Oheň je vidět z Finska

Rusko, které omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Loď s kukuřicí, která jako první opustila Ukrajinu, trčí ve Středomoří

Nákladní loď Razoni, která jako první vyplula po ukončení blokády z Ukrajiny s nákladem kukuřice, bloudí Středozemním...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Zájem turistů o Česko se blíží době před covidem, vede Praha, říká průzkum

V České republice se ve druhém čtvrtletí letošního roku ubytovalo celkem pět milionů hostů, což bylo o 229 procent více...

Firmy koupí pár úlů a chlubí se, jak jsou „zelené“, říká šéf včelařů

Celostátně působící spolek Včelí stráž má v České republice na 600 členů. Jenom čtvrtina z nich jsou přitom včelaři....

Krizový rámec se pro zemědělce nevyužije, infrastruktura je zatím u ledu

Zemědělci a potravináři jsou podle svých profesních komor v existenčních potížích. Problémy nastaly kvůli vysokým cenám...

Havlíček: Energetická solidarita EU? Úsměvné. Prodlužte těžbu uhlí

Vláda Petra Fialy zásadně nezvládá současnou energetickou krizi. V Rozstřelu to řekl místopředseda Sněmovny z Hnutí ANO...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Plyn pro Nord Stream spalují Rusové u hranic. Oheň je vidět z Finska

Rusko, které omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici...