Pobočková síť pošty musí získat využití, oznámil Rakušan transformační plán

  • 10
Vláda na středečním zasedání schválila plán transformace České pošty. Vydělí se z ní poskytovatel logistických služeb, zbývající podnik bude kontaktním místem státu s občanem. „Musíme dát České poště vizi, význam, podstatu. Tak, aby pobočková síť měla reálné využití,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Po rozdělení pošty bude státní podnik sloužit jako kontaktní místo občana se státem. Měl by mimo jiné umožnit řešení digitální agendy lidem, kteří k ní sami nemají přístup, mohl by také zajišťovat služby, na které stát kvůli redukci agend nebude mít dostatečné personální kapacity.

„Má se stát místem poskytování služeb pro ty občany, kteří nevyužívají digitální služby. Zároveň má 2 900 poboček sloužit jako kontaktní místo státu, kde můžete dosáhnout na mnohé služby,“ dodal Rakušan s tím, že v 90. letech se stát zbavoval zbytečně důležité infrastruktury.

Pobočky přirovnal k železnici, kterou by vedle státních „dopravců“ měli využívat i komerční subjekty, například banky. Jako příklad zmínil zajištění výběru hotovosti v místech, kde se bankám nevyplatí provozovat bankomaty.

Proto podle Rakušana bylo důležité nerušit pobočky v těch obcích, kde zůstala jen jedna. „Nechceme ale posilovat stát. Chceme naopak přijít s konceptem, že ministerstva si budou moci dovolit personální úspory proto, že to za ně v zastane pobočková síť pošty,“ dodal Rakušan.

Pokročilá jednání jsou nyní v agendě ministerstva práce a sociálních věcí a úřadů práce. „Jde o rodičovské příspěvky, podpory, porodné a podobně. Někdo někde musí tu žádost o ně předložit, pak je potřeba je zprostředkovat. My jsme už v té fázi přijetí žádosti schopni tu žádost převzít nejen na pobočce, ale třeba i přímo u klienta,“ naznačil pověřený ředitel České pošty Miroslav Štěpán.

Na záchranu České pošty bude podle ministra stát muset vynaložit v letech 2024 až 2026 celkem 4,5 miliardy korun. „Je to nižší částka, než jsme uváděli a odpovídá schválenému modelu,“ řekl Rakušan.

Miroslav Štěpán dodal, že vedle rozdělení podniku bylo jedinou alternativou postupné omezování služeb, což označil za společenský a ekonomicky nepřijatelné.

Cílem transformace je tedy rozdělení současné České pošty na dvě části. Státní a veřejné služby bude dál zařizovat podnik s názvem Česká pošta. Jeho úkolem bude:

  • zařizovat poštovní služby: přes vlastní pošty a pošty Partner, zaměstnávat doručovatele, provozovat třídírny, doručovat listovní zásilky, vyplácet poukázky
  • zajišťovat služby pro stát: být kontaktním místem státní správy, provozovat CzechPointy, vyplácet důchody, zařizovat elektronické služby (ISDS a další)
  • být kontaktním místem pro komerční partnery

Nově vzniklá komerční akciová společnost by měla nést jméno Balíkovna. „Balíkovna je brand, který je oblíbený, je třeba ho využít. Brand a kmen zákazníků. Funguje nejen na pobočkách České pošty, ale je to řešení, které funguje přes externí výdejny - trafiky, drobné výdejny a splupracující subjekty,“ shrnul Štěpán s tím, že Balíkovna nyní obsluhuje třicet procent trhu doručování balíků a bylo by chybou opustit tento díl ve prospěch komerčních firem.

„Když má někdo třicet procent trhu, bylo by škoda ho opustit. Naopak si myslím, že to je skvělá výchozí pozice. Pokud se odbřemení z toho velkého molochu a bude soustředit na reálnou konkurenci, může se z toho těžit,“ shrnul Rakušan.

Úkolem Balíkovny bude:

  • zajišťovat balíkové služby: doručovat balíkové zásilky, udržovat Balíkoboxy, řídit obchod a partnerskou síť
  • vést logistickou síť: řešit logistické uzly a depa, zajišťovat regionální a oblastní přepravu i tzv. poslední míli pro rozvoz balíkových zásilek
  • starat se o mezinárodní obchod: zajišťovat mezinárodní e-commerce a celní služby

Podle harmonogramu by měl v roce 2024 být přijat speciální transformační zákon a od ledna 2025 by se měla vyčlenit nová akciová společnost.

15. května 2023