ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

ČNB chystá 36 emisí pamětních mincí a bankovek, vůbec poprvé vydá dukáty

  • 1
Česká národní banka (ČNB) plánuje v letech 2021 až 2025 vydat 36 emisí pamětních mincí a bankovek, poprvé v historii vydá také české dukáty. Dále sběratelé budou moci získat mince s motivy dopravních prostředků, městských památkových rezervací nebo minci ke 100. výročí založení Velké Prahy.

Na tiskové konferenci o tom v úterý informoval člen bankovní rady Vojtěch Benda. České dukáty ČNB nabídne díky tomu, že od roku 2018 může vydávat i obchodní mince. Ty nejsou na rozdíl od pamětních mincí nebo bankovek součástí soustavy zákonných peněz a nemají denominovanou jednotku v korunách.

Fotogalerie

Dukáty ČNB vydá v rámci pětiletého období dvakrát. Poprvé v roce 2023 k 100. výročí emise československých, takzvaných svatováclavských dukátů a posléze v roce 2025, tedy k výročí 700 let od zahájení ražby prvních českých zlatých mincí králem Janem Lucemburským.

V rámci pětiletého období ČNB chystá vydat jednu zlatou a jednu stříbrnou minci v hodnotě 10 tisíc korun. Zlatou minci v nominální hodnotě 10 tisíc korun vydá ČNB v roce 2021 k 1100. výročí úmrtí kněžny Ludmily. K dispozici bude 15 tisíc kusů. 

Stříbrnou minci banka plánuje na rok 2022 k 100. výročí založení Velké Prahy, kdy v roce 1922 přibylo k dosavadním osmi pražským čtvrtím a obvodům dalších 37 obcí, mimo jiné Břevnov, Dejvice, Karlín, Smíchov, Královské Vinohrady a Žižkov. Banka vydá 10 tisíc těchto stříbrných mincí. 

České obchodní mince,  od panování Karla IV. byly nazývány „dukáty“.

České obchodní mince, od panování Karla IV. byly nazývány „dukáty“.

Nominální hodnota přitom obecně neodpovídá ceně, za kterou bude možné minci pořídit. Ta bývá vyšší.

Ostatní mince budou mít hodnotu od 200 do 5 000 korun. Banka vydá také jednu pamětní bankovku, celkově druhou v pořadí. Ta bude mít nominální hodnotu 100 korun a bude v roce 2022 věnována ekonomu Karlu Englišovi, několikanásobnému prvorepublikovému ministru financí. 

První pamětní bankovku vydala ČNB v roce 2019 s portrétem Aloise Rašína, prvního československého ministra financí.

Vlnu zájmu vyvolala v létě bankovka s Karlem Gottem: 


Koronavirus

Nový typ koronaviru SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19 se z Čínského města Wu-Chan rozšířil do více než 40 dalších zemí.