Češi třídí papír tak, že víc už to skoro nejde. Patří k evropské špičce

  9:21aktualizováno  9:21
Češi třídí a recyklují starý papír v takovém množství, že víc už to téměř nejde. V tomto směru patří k nejlepším v Evropě. Za posledních patnáct let vzrostl podíl sběru papíru ze 43 procent na 68, za maximální hranici se přitom považuje 78 procent.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Zbývající zhruba pětinu papírového odpadu nejde sebrat – buď jde o toaletní a cigaretový papír, nebo odpad nejde recyklovat a musí se spálit nebo skládkovat. Týká se to znečištěného papíru, papíru proti promaštění a podobně.

Sběr probíhá přes recyklační kontejnery, o které se starají obce, přes výkupny druhotných surovin, sbírá se také přímo u maloobchodních řetězců a tiskáren a také přes školní sběr. Ten mají obchodníci s papírem nejradši, je totiž pečlivě vytříděný.

„Je v Česku dokonce hodně důležitý, je to české specifikum. Tvoří zhruba 10 až 15 procent z celkového sběru. Když v létě není škola, je to znát, klesne nabídka sběrového papíru,“ říká Jaroslav Tymich, šéf největšího českého obchodníka s papírem Euro Waste a viceprezident Asociace českého papírenského průmyslu.

Český systém sběru a recyklace obalů patří k nejlepším v Evropě. V tuzemsku se ročně sesbírá 900 tisíc tun papíru, z toho 200 tisíc tun se spotřebuje v domácích papírnách. Těch už tu nicméně moc není, navíc se musely přizpůsobit.

O tom, že Česko má mezi obchodníky s odpady dobrý zvuk svědčí i to, že Praha nedávno už podruhé v historii hostila byznysovou konferenci o odpadech, která jednou za rok probíhá v některém ze světových metropolí. Pořádá ji největší mezinárodní svaz pro recyklaci Bureau of International Recycling, která má 800 členů a jehož členem je i Česká asociace odpadového hospodářství.

Papír má přes čtyřicet druhů

Klesá spotřeba grafických papírů, zejména novinového a kancelářského. Jednak kvůli digitalizaci a jednak kvůli ekologičtějšímu přístupu firem. Naopak s každým růstem ekonomiky se zvyšuje hlad po obalových papírech na zboží. Papírenské stroje se tak buď zastavují a posílají do šrotu, nebo se předělávají na výrobu obalového papíru.

Na výrobu papíru a lepenky se v Evropě nejčastěji používá půl na půl sběrový papír a čerstvé dřevěné vlákno. Recyklovat však nelze donekonečna: vlákno se dá použít maximálně sedmkrát.

Obchodníci dělí sběrový papír na více než 40 druhů. Ceny se pohybují od 1 000 korun za tunu za netříděný smíšený papír až po několik tisíc za staré noviny a časopisy. Cenu obchodníci dojednávají s odběratelskou papírnou každý měsíc. „Liší se i podle toho, jaká je vzdálenost do papírny. Čím blíž je papírna, tím víc se může zaplatit u zdroje,“ říká Jaroslav Tymich ze společnosti Euro Waste.

V letních měsících se ceny mírně zvyšují, protože na trhu chybí sběr ze škol. S cenou odpadového papíru však hýbe hlavně situace v Německu, které je největším evropským trhem. A to zase závisí na tom, jak se daří Číně.

„V Číně nemají moc lesů, takže hlavní surovinou pro výrobu je sběrový papír. A protože ho mají nedostatek, musí ho dovážet z celého světa,“ uvádí Tymich. Z Česka se však papír do Číny vyvážet nevyplatí kvůli vysokým nákladům na dopravu.

Papíru ve sběrnách stále přibývá

V Česku nabídka sběrového papíru a jeho ceny závisí rovněž na tom, nakolik se bude podporovat stavba spaloven, přesněji „zařízení na energetické využití odpadu“.

Obce a stát spalovny prosazují, aby tím nahradily skládkování odpadu. Papírenský průmysl je proti. Firmám jako Euro Waste by totiž odčerpaly cennou surovinu. „Obáváme se, aby se nezačalo méně třídit a papír se neházel do směsného odpadu a pak nespaloval,“ říká Tymich.

Recyklaci mají v rukou hlavně obce, které jsou za sběr domácího odpadu v kontejnerech a popelnicích odpovědné. Je na nich, co si domluví s odpadovými a sběrovými společnostmi a jak nastaví výši poplatků za popelnice.

Největší papírna v Česku sídlí ve Štětí a patří jihoafrické společnosti Mondi. Dřív se tam vyráběl novinový papír, dnes se dělá pytlový, balicí papír a kartonový papír. Kancelářský papír se vyrábí například v Krpa Holdingu v Hostinném, toaletní v Rollpapu v Doksech u Kladna.

Největším obchodníkem se sběrovým papírem v Česku je firma Euro Waste. Loni měla obrat 880 milionů korun a provozní zisk 4,3 milionu. Zobchodovala 340 tisíc tun sběrového papíru.

Podíl sběru na spotřebovaném papíru v Česku každým rokem roste. Zatímco v roce 2000 činil 43 procent, loni už to bylo téměř sedmdesát.

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Další z rubriky

Fastfoody v úzkých. Zákaz brček se blíží, alternativy zatím chybí

ilustrační snímek

Zákaz plastových brček dělá řetězcům rychlého občerstvení docela těžkou hlavu. Papírová brčka, která začal ve svých...

Konec kalamity v nedohlednu. Na zalesnění potřebujeme 7 miliard, říká sdružení

Lesy kolem Huzové na severu Olomoucka jsou plné holin, které jsou následkem...

Kůrovec se letos vyrojí až třikrát a z českých lesů se vytěží až 30 milionů metrů krychlových dřeva. To je pětkrát víc...

LEGO začalo prodávat kostky s rozšířenou realitou. Z koberce ožívá v mobilu

Nová kolekce LEGO Hidden Side využívá technologii rozšířené reality.

Výrobce stavebnic LEGO začal prodávat první sady, využívající takzvanou rozšířenou realitu. Chce se víc přiblížit dětem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz