ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Zdražování v průmyslu zrychluje, ceny vzrostly nejvíc za zhruba 17 let

  • 43
Ceny průmyslových výrobců v Česku letos v červenci stouply meziročně o 7,8 procenta, což byl nejvýraznější růst od listopadu 2004. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti loňsku vzrostly také ceny zemědělských výrobců o 5,2 procenta, ceny stavebních prací o 5,6 procenta a ceny tržních služeb pro podniky o 1,0 procenta.

Ceny průmyslových výrobců letos rostou už od února a růst vytrvale zrychluje.

„Výrazný vliv mají nadále ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných výrobků a ceny obecných kovů a kovodělných výrobků, které meziročně vzrostly o 20,0 procenta,“ sdělil vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.

Zdroj: ČSÚ

„V meziročním srovnání se hlavním tahounem zdražení stalo odvětví kovodělné, a odsunulo tak sektor rafinérský na pomyslné druhé místo. S ohledem na aktuální stabilizaci ceny ropy je pravděpodobné, že proinflační vliv ceny ropy bude slábnout,“ uvedl analytik Komerční banky Michal Brožka.

„V ostatních sektorech panují stále potíže se subdodávkami, a pravděpodobně tak uvidíme další zdražení, i když i zde by toto tempo mělo slábnout,“ doplnil.

V průmyslu stouply také například ceny chemických látek a výrobků o 37,7 procenta nebo ceny dřeva, papíru a tisku o 17,9 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se zvýšily o 1,2 procenta, z toho rostlinných a živočišných olejů a tuků o 16,1 procenta a mléčných výrobků o 3,7 procenta. Zlevnily pouze dopravní prostředky o 1,1 procenta, z toho ceny dílů a příslušenství pro motorová vozidla o 2,4 procenta.

Ceny v průmyslu v červenci stouply rekordně i v meziměsíčním srovnání. Zvýšily se o 1,6 procenta, což bylo nejvíce od ledna 2008.

Dražší obiloviny, levnější ovoce

Ceny zemědělských výrobců meziročně stouply o 5,2 procenta, takže růst ve srovnání s červnem zpomalil. V rostlinné výrobě ceny vzrostly o 6,8 procenta a v živočišné o 3,1 procenta. Vyšší byly oproti loňsku třeba ceny obilovin o 14,2 procenta a olejnin o 8,2 procenta.

Zdražilo i mléko o 7,3 procenta, skot o 5,1 procenta a drůbež o 1,5 procenta. Zlevnila naopak zelenina o 7,1 procenta, brambory o 10,2 procenta a ovoce o 19,5 procenta. Klesly také ceny vajec o 3,5 procenta a jatečných prasat o 6,6 procenta.

Drahé časy pro firmy: dřeva je a bude málo. Dostává ho ten, kdo nabídne víc

ilustrační snímek

Dál rostly i ceny ve stavebnictví, podle odhadů se zvýšily o 5,6 procenta, zatímco předchozí měsíc rostly meziročně po zpřesnění odhadů o 4,9 procenta.

Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly v červenci vyšší o 12,8 procenta. „Firmám v tomto odvětví navíc stále chybí pracovníci,“ doplnil analytik ČSOB Petr Dufek.

Ceny tržních služeb pro podniky vzrostly meziročně o rovné jedno procento, takže růst byl podobný jako v červnu. Zdražily například služby v oblasti zaměstnání o 7,7 procenta a za poradenství v řízení o 6,0 procenta.

Ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě, za právní a účetnické služby a za vydavatelské služby byly shodně vyšší o rovná dvě procenta. Klesly ceny za informační služby o 5,5 procenta, za architektonické a inženýrské služby o 1,7 procenta a za reklamní služby a průzkum trhu o 0,5 procenta.

Meziměsíčně se zvýšily i ceny stavebních prací o rovné jedno procento, zatímco ceny zemědělských výrobců klesly o 1,8 procenta a ceny tržních služeb pro podniky o 0,8 procenta.

,