Ceny bytů přestaly na jaře padat. Na trhu roste nabídka

  11:15aktualizováno  11:15
Karlovy Vary, Ostrava, Liberec a širší centrum Prahy. To jsou lokality, kde v Česku za poslední tři měsíce nejvíce zlevňovalo bydlení. Vyplývá to z přehledu nabídkových cen společnosti Realitymix. cz, která je pravidelně připravuje pro MF DNES.

Bydlení v některých částech Prahy zlevňuje. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Naopak například v Ústí nad Labem nabídkové ceny téměř o tři procenta vzrostly, v ostatních velkých městech se pohybují zhruba na stejných hodnotách jako v březnu. Od nabídkových cen je nutné odečíst slevy ve výši až deset procent, na které je většina prodávajících ochotna přistoupit.

Společným jmenovatelem je to, že rychlé pády cen bytů, které byly vidět ve stejném období loňska, už jsou pryč.

"Tempo poklesu cen se zpomalilo, důvodem byla hlavně realitní sezona, která ovšem právě končí,“ potvrzuje obchodní ředitel portálu Realitymix. cz Petr Čech. Podle něj se o dalším osudu cen rozhodne na podzim, kdy začíná druhá prodejní realitní sezona. Přes léto lidé kupují nemovitosti méně. Sám čeká pokles v řádu procent přes léto a možné zvyšování cen na podzim.

Jak se změnily ceny bytů

Jak se změnily ceny bytů

Oproti předkrizovým časům, kdy ceny určoval prodávající, se český realitní trh stal trhem kupujícího. A dokud budou lidé předpokládat, že ceny ještě půjdou dolů nebo že jsou jejich osobní příjmy v delším období nejisté, zlom v podobě opět rostoucích cen nepřijde.

Oboje přitom úzce souvisí s vývojem české a potažmo celé evropské ekonomiky. Ta sice v uplynulém roce velmi slušně rostla, ale stále přetrvávají pochyby nad tím, jak eurozóna vyřeší dluhové krize na svém jižním křídle, tedy hlavně v Řecku a Portugalsku.

Další pokles cen by už měl být jen mírný, zlevňují developeři

Pokud by se euro otřáslo například tím, že by se Řecko vrátilo zpět k placení drachmou, důsledky by se pravděpodobně projevily ve zpomalení ekonomiky, a to včetně té české. V takovém případě by se dalo čekat opět propouštění, nízký růst reálných mezd, a tím i tlak na další pokles cen bytů a domů.

Zatím se nic z toho neděje a lidé jsou optimističtější. Realitní kanceláře hlásí větší zájem kupujících a roste také nabídka nemovitostí. Byť je to mnohdy dáno neprodanými zásobami developerů nebo rostoucím počtem bytů prodávaných v exekucích.

"Letos jsme za prvních pět měsíců prodali 533 nemovitostí, což je o pětatřicet procent více než za stejné období loňska," říká šéf a hlavní majitel pražského developera Central Group Dušan Kunovský. Přiznává, že ceny jsou zhruba o čtvrtinu nižší než před krizí a slevami podporuje hlavně na trhu nově uváděnou nabídku. Podle něj se teď v Praze bojuje o přerozdělení trhu mezi velkými prodejci, jimiž jsou vedle jeho firmy také Skanska, Finep či Ekospol.

To potvrzuje Ásim El Amin z vedení malé developerské společnosti Gip Group. "Zlevňuje především bydlení ve středních a velkých projektech s padesáti a více bytovými jednotkami," dodal Amin.

Podle Štepána Gjuriče ze sítě realitních kanceláří Century 21 větší aktivitu developerů stimuluje i to, že si oni sami mohou od bank půjčovat na nové projekty levněji než před rokem. Dušan Šťastník z investičního oddělení Jones Lang LaSalle upozornil, že se nově dostanou až na úvěr v hodnotě sedmdesáti procent investice. Banky pochopitelně stojí také za růstem zájmu kupujících, protože hypotéky meziročně v průměru o více než jeden procentní bod zlevnily.

Autoři: ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Těžbu lithia prozkoumá ČEZ, poskytne EMH půjčku 2 miliony eur

Ilustrační snímek

Energetická skupina ČEZ, kterou ze 70 procent vlastní stát, prozkoumá možnosti těžby lithia u Cínovce v Krušných...

Záchranářům zůstanou „staré“ vysílačky, ministerstvo modernizaci vzdalo

Ilustrační snímek

Hlavním prostředkem pro vzájemnou komunikaci mezi policií, hasičskými sbory a záchrannou službou zřejmě zůstanou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz