Benzin, čerpací stanice

Benzin, čerpací stanice - ilustrační foto | foto: Ondřej Littera, MF DNES

Cena nafty roste, dopravci si zoufají

  • 63
Zprávy o cenách nafty sleduje ostravský podnikatel Radovan Chládek s rostoucím strachem. Živí ho malá autodoprava. A stále vyšší ceny pohonných hmot jeho živnost likvidují. "Ještě žiju, ale je to opravdu na hraně," říká majitel čtyř malých nákladních aut.

Zdražit své služby nemůže: "Pro zákazníky bych byl nezajímavý. Budu muset ubrat zaměstnancům a hrozí, že mi zkušení šoféři odejdou. Vzal bych místo nich mladé kluky, nebudou mít takové nároky na plat," uvažuje.

V podobné situaci jsou v zemi tisíce dalších autodopravců. Přesto se v dohledné době růst cen za nákladní či osobní dopravu u nás čekat nedá. Firmám v tom brání jednak silná konkurence, jednak státní regulace cen veřejné dopravy.

Ceny nafty se zastavily, ale jde spíš jen o výkyv
Ceny benzinu a nafty u tuzemských čerpacích stanic nyní už druhý týden stagnují.

Podle údajů společnosti Webfarm vzrostla u nás v minulém týdnu průměrná cena nejpoužívanějšího benzinu Natural 95 o haléř na 29,41 koruny, nafta dokonce zlevnila o dva haléře na 29,06 koruny.

Jenomže ceny ropy na světových trzích rostou v posledních týdnech i přes dočasné výkyvy nevídaným tempem.

Minulý pátek vyšplhala cena americké lehké ropy poprvé v historii nad 67 dolarů za barel, barel severomořské ropy Brent rovněž poprvé překročil hranici 66 dolarů.

V pondělí sice ceny mírně klesly, podle odborníků ale vzestup nekončí. Ten se u tuzemských čerpacích stanic projevuje se zpožděním - ale projevuje. Jen od začátku července u nás podražil benzin zhruba o korunu a nafta asi o 80 haléřů na litr.

Proti začátku roku je nafta dražší o pětikorunu. Podnikatelé, které živí automobilová doprava, si zoufají.

"Dopad na dopravce je fatální. Je to o to horší, že od ledna se u nás zavádí mýtné, takže přibudou další náklady," říká mluvčí sdružení autobusových i kamionových dopravců Česmad Martin Felix.

Podle něj už dnes jezdí dopravní firmy za ceny, které jen stěží pokrývají náklady. "Větší firmy, které mají kromě dopravy třeba sklady nebo servisy, mohou ztráty na silnici z něčeho dotovat, ale menším podnikatelům hrozí krachy," varuje Felix.

Menších dopravců, kteří mají tak jako Radovan Chládek méně než pět aut, je mezi téměř dvěma tisícovkami členů Česmadu asi 80 procent.

"Zvýšení cen přijít musí, ale nejde to automaticky. Na trhu je moc velká konkurence," říká mluvčí Felix.

I autobusoví dopravci se snaží zvýšit ceny
Na zvýšení cen tlačí i firmy, které provozují pravidelnou osobní dopravu. I ony ale zatím ceny drží - zčásti kvůli tvrdé konkurenci na trhu, zčásti proto, že u linek veřejné dopravy, dotovaných krajskými úřady, nemohou cenu tvořit volně.

"Rádi bychom ceny zvedli, hospodaříme už na hranici únosnosti. Ale nejde to," říká Jan Seidl z firmy Autobusová doprava Hrouda ze západočeského Zbirohu.

"Ceny zájezdové dopravy diktují cestovky. My můžeme tak nanejvýš nevýhodnou cestu odmítnout, to jsme zatím ale udělali jen párkrát," říká zástupce šéfa firmy, která má necelé dvě desítky autobusů a žije hlavně ze zájezdů.

Při tři tisíce kilometrů dlouhé cestě už výdaje za naftu ukousnou dopravci z výdělku asi pět tisíc korun. "Zisk je pak minimální," říká Seidl.

"Velké nadnárodní firmy to utáhnou, dělají dumping, ale pomůžou si v zahraničí. Tam se za pohonné hmoty platí stejně jako u nás, ale cena za dopravu je jedenapůlkrát vyšší než u nás. My nemáme ztrátu jak kompenzovat," vysvětluje zbirožský dopravce, podle nějž hlavně menší firmy už dnes často nemají na obnovu vozového parku.

"Menší firmy, kterým vozy doslouží, nebudou mít na koupi náhradních. Ty začnou první krachovat," předpovídá Jan Seidl.

Také autobusové firmy, které zajišťují kraji dotovanou veřejnou dopravu, začínají tlačit na krajské úřady, aby jim pomohly rostoucí výdaje za naftu pokrýt.

"Navrhujeme krajům, ať nám pomohou - a je nám celkem jedno, z jakého by to bylo zdroje, jestli ze zdražení jízdného nebo z vyšší dotace," říká Jiří Šrajer, obchodní ředitel dopravní firmy Connex Morava.

"Naše ekonomika je na hranici únosnosti, dál to takhle nejde," dodává Jan Seidl, jehož firma také zajišťuje několik autobusových linek v západních Čechách.

Autobusové společnosti, stejně jako provozovatelé dopravy na železnici, začínají právě v těchto dnech jednat s krajskými úřady o smlouvách o dopravní obslužnosti na příští rok.

"Letos už s cenou asi nehneme, ale snad se to povede od Nového roku," doufá Šrajer. Ten upozorňuje, že i jeho firma, která je součástí silné nadnárodní korporace, už začala šetřit na opravách a modernizacích svých vozidel. "Nezbývá nám než hledat úspory," krčí rameny.

Situace se může promítnout i do bezpečnosti na silnicích Tlak dopravců na růst cen potvrzuje olomoucký krajský radní Petr Polášek: "Zdražování ropy má samozřejmě na jednání s dopravci velký vliv - a nejde jen o autobusové firmy, ale taky o drážní dopravu," podotýká.

Dopravci sice bojují za to, aby se kraje o cenové dopady s nimi podělily, moc ale nevěří, že se to povede. "Rozhodující totiž je, kolik kraje na veřejnou dopravu mají. A ty částky byly - bez ohledu na situaci s ropou - už v minulých letech malé," řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Jak se růst cen pohonných hmot promítne do cen jízdného ve veřejné dopravě, to zatím jasné není. "Uvidíme. Zatím mohu říct jen to, že aspoň letos by ceny ještě vydržet měly. Pokud ovšem nedojde k nějakému dalšímu cenovému skoku," říká olomoucký radní Petr Polášek.

Zato je už dnes jasné jedno: zdražování benzinu a nafty se může odrazit na bezpečnostní situaci na našich silnicích.

Technický stav aut, jejichž majitelé platí drahou naftu a čím dál méně peněz mají na opravy, půjde dolů. A za volanty se častěji posadí nezkušení mladí šoféři, kteří nemají tak velké nároky na plat jako "vyježdění" matadoři.