A protože Česká republika a Slovensko uplatňovaly v minulosti minimální restrikce na dovoz spousty plodin a zemědělských produktů, tak pro ně vstup do unie znamená zvýšení restrikcí zdražení.
Češi a Slováci tak budou v podstatě doplácet například na podporu, kterou si vymohla pro své bývalé kolonie Francie a Británie v případě banánů či kvůli pěstitelům rýže v Itálii a Španělsku, které unie podporuje na úkor levnějších dovozců z Asie.
Důsledky už jsou patrné v případě banánů, jejichž cena od vstupu České republiky do Evropské unie vzrostla o 30 procent. A brzy se začnou projevovat i v případě cukru, rýže a také možná u masa a mléčných výrobků.
"V této oblasti se vám naskýtá odvrácená strana členství v unii," připustil analytik Andreas Schneider v bruselském Centru pro evropská studia.
"Evropská unie je velký celek, který sahá od Dánska až po Španělsko a v rámci něho se pěstuje spousta produktů, které si unie chrání," dodává Jiří Šír ze zastoupení České republiky v EU. "A v této oblasti na to určitě doplácíme."
Česko mělo před vstupem do EU celkovou výši globálních dovozních tarifů v oblasti mezinárodního obchodu se zemědělskými produkty celkem čtyři procenta. Ta se však vstupem do EU zvýší až na téměř 20 procent. Pro Česko tak povede integrace do unie k významnému růstu ochranářství, obzvlášť v oblasti obilnin, ovoce a zeleniny a mléčných výrobků.
Naopak Poláci a Maďaři, kteří měli před vstupem vyšší dovozní restrikce, jich nyní budou mít méně. Například u Polska klesne celková úroveň globálních cel z 28,6 procenta na 14,8 procenta.
Kromě vyšších ochranářských opatření, která zdraží nebo omezí dovoz levnějších produktů ze zemí mimo EU, bude časem působit na zdražení i fakt, že na trhu starých zemí EU se obchoduje například maso a mléčné výrobky dráž. Místní producenti budou proto radši prodávat své zboží tam a na domácím trhu ho bude méně a to zřejmě povede k jistému zdražení, dodává Šír.
Kromě bruselských ochranářských opatření však často hrají roli i obchodníci, kteří mají tendenci situaci využívat a ještě si k tomu přirazit. To se zřejmě děje v případě banánů.
"Ano, existují mnohé politické zájmy, které zaručují některým výrobcům jistou ochranu, ale nedá se celá vina házet na EU," říká mluvčí komisaře pro zemědělství Gregor Kreuzhuber.