Jinak se ceny potravin hnuly nejvýš o několik málo procent. To zatím platí i o rýži a cukru, které lidé před vstupem do EU skupovali do zásoby.
Stejný košík, který společnost INCOMA Research naplnila podle zvyklostí průměrné české rodiny, vychází nyní na 1034 korun. To je o dvě koruny méně, než kolik stál stejný nákup na konci dubna.
To odpovídá výsledkům, k jakým došel Český statistický úřad. Podle úterních čísel o inflaci potraviny v květnu zlevnily o čtyři desetiny procenta. "Pokud došlo k navýšení cen některých monitorovaných položek, bylo toto zvýšení vykompenzováno snížením cen jiného zboží," uvedla Iveta Prášková z INCOMA Research.
Skepse převažuje
Zdražování bylo jedním z hlavních témat, které v souvislosti se vstupem do Evropské unie hýbaly a doposud hýbou českou společností. "Osm z deseti Čechů si myslí, že ceny potravin porostou," uvádí Naděžda Horáková z výzkumné společnosti CVVM.
CENOVÉ BAROMETRY |
Skutečnost je nyní přesně opačná, aspoň pro ty, kteří mají práci. Průměrné platy rostou o sedm procent, inflace se drží pod třemi procenty. Všechny ekonomické prognózy jsou postaveny na tom, že náskok mezd bude pokračovat. Jinak by ekonomika upadala, což mezi ekonomy nečekají ani největší pesimisté.
Unie pomáhá i škodí
Vstup do Evropské unie však ještě cenami potravin zamíchá, stejně jako nyní u banánů. Dovozci i obchodní řetězce jejich zdražení svádějí na staré členy EU, kteří ve snaze pomoci bývalým koloniím v Africe brání volnému dovozu z největších banánových plantáží v Latinské Americe.
Jakmile Česko převzalo stejnou politiku, banány začaly zdražovat, protože se jich smí dovézt méně. " Když je nelze koupit nikde jinde, nemůžeme nic dělat," uvedl před časem šéf řetězce Globus Petr Vyhnálek.
CO ZDRAŽILO, |
Cukr zatím na pultech zdražil jen o dvacet haléřů, ale třeba sušenky mají jít nahoru. To už potvrdila Opavia, odběratelé vidí totéž u Nestlé. "Náš hlavní dodavatel Nestlé nám řádově v procentech od prvního června zvyšuje ceny," uvedl Robert Bohunický z firmy WITT provozující prodejní automaty.
U jiných potravin se začíná projevovat větší konkurence okolních zemí. Podle Incomy dorazily v čevnu na pulty nové brambory, ale prodávaly se za nižší cenu než předtím staré. Kilo v průměru zlevnilo o 1,70 Kč.
"Letos byla dobrá sklizeň v Řecku a Itálii, a protože jsme teď součástí společenství, padly veškeré bariéry," uvádí Jiří Procházka z Bramborářského svazu, podle něhož brambory mohou ještě o korunu zlevnit.