Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lundák, MF DNES

V bytové krizi svitla naděje. Výstavba se zvedla, trh je však skeptický

  • 114
Během prvního čtvrtletí se začal stavět rekordní počet bytů. Výstavba je nejvyšší za deset let. Odborníci na reality jsou však dál skeptičtí. Nepůjde podle nich o trend, ale spíše o fakt, že se podařilo najednou schválit několik projektů.

Téměř deset tisíc bytů se začalo stavět v tuzemsku během letošních prvních tří měsíců. Nejvyšší čtvrtletní přírůstek od roku 2009 navíc provázely rekordy hned v několika krajích – Jihomoravském, Libereckém či Moravskoslezském. Na úvahy o konci zablokované výstavby, která trápí především velká města, je přesto podle odborníků příliš brzy.

„Nemyslím si, že jde o náznak odblokování výstavby. Pro takový vývoj nejsou objektivní podmínky. Kvartální výsledky jsou obecně velmi citlivé na výkyvy, například v důsledku schválení jednoho významnějšího projektu,“ míní Pavel Kliment z KPMG.

Zvláště byty v bytových domech začaly od ledna do března růst výrazně více než loni. V Česku se jich rozestavělo 3 373, tedy o 83 procent více než před rokem.

Dílčí zlepšování statistik výstavby lze zaznamenat i v Praze, obdobně silná čísla jako za uplynulý půlrok vykazovalo hlavní město naposledy v roce 2015. Ostatně řada developerů se v posledních letech o hlavním městě vyjadřovala s tím, že se tam „v podstatě nestaví“.

Výstavba bytů nabírá dech

„Po výrazném propadu zahajované výstavby v roce 2016, kdy bylo v Praze stavebními úřady povoleno jen 2 758 bytů, lze v oblasti bytové výstavby pozorovat pozitivní trend,“ prohlašuje mluvčí Institutu pro plánování a rozvoj Prahy (IPR) Marek Vácha. Podle něj je však zapotřebí, aby podobná čísla vykazovaly i následující měsíce. A to zejména kvůli přibývajícím obyvatelům metropole. Dle prognózy IPR by totiž v Praze mělo v roce 2030 žít přes 1,4 milionu lidí.

I developeři zůstávají navzdory relativně pozitivním statistikám pražské výstavby z posledních měsíců skeptičtí. „Z posledních čísel nelze bohužel vyvodit vůbec nic, protože vlivem byrokracie, administrativy či špatné legislativy trvá celý proces přípravy výstavby v průměru hrozivých 10 let,“ uvádí mluvčí společnosti Finep David Jirušek.

Praha ve svých plánech počítá s výstavbou minimálně šesti tisíc bytů ročně, v posledních letech se ale tento cíl plnit nedaří. „Z toho lze vyvozovat jediné: bytový fond bude nadále stárnout, a především poptávka po bytech bude nadále převažovat nad nabídkou,“ říká Jirušek.

Brnem pohnula Ponava

Kvůli blízkosti velkých měst je nyní největší zájem o bydlení ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Druhý jmenovaný proto vykázal v prvním čtvrtletí rekordní počet zahájených bytů, přes patnáct set.

Za skokovým nárůstem nicméně stojí podle Františka Šudřicha, obchodního ředitele firmy Trikaya, brněnský projekt Ponava City se stovkami bytů. Na oslavování změny v trendu výstavby je proto podle něj brzy.

„Přesto je to pro vývoj trhu výrazná změna, protože se jedná o první rozsáhlý projekt, který se za několik uplynulých let podařilo v Brně povolit,“ tvrdí Šudřich.

Samotné zahájení většího množství bytů neznamená otáčení trendu ani podle Martina Hubingera, majitele developerské skupiny T. E. „To, že k zahájení v určité chvíli dojde, vůbec nemusí znamenat zvýšení efektivity trhu a zlepšení dostupnosti bydlení pro různé skupiny zájemců,“ míní Hubinger.

Výstavba bytů nabírá dech

K nejvýraznějšímu nárůstu zahájených bytů došlo v prvních třech měsících letošního roku v Libereckém kraji. Stavbaři tam začali budovat 653 bytů, nejvíc za posledních 14 let. Vzrostl však i počet prodejů bytů, jak vyplývá ze statistik společnosti Trigema.

„Tento kraj byl v předchozích obdobích výrazně pod celorepublikovým průměrem. Nárůst lze přičíst hlavně nové nabídce bydlení nedaleko Ski areálu Ještěd,“ uvádí mluvčí firmy Radek Polák.

V Moravskoslezském kraji se čtvrtletně zahájilo nejvíc bytů od roku 2010. Stejně jako v minulých letech se drtivá většina z nich nachází v rodinných domech.

„Větší města zatížená průmyslovou výrobou i dopravou nemusí být atraktivní pro spoustu obyvatel regionu. Tento fakt se již někteří developeři snaží využít,“ zdůvodňuje to jednatel firmy CON CS Pavel Janků. Zcela proti statistikám zmíněných regionů jde například Ústecký kraj. Zde se v prvním čtvrtletí 2019 nezačal stavět jediný bytový dům. „Bytové výstavbě se v Ústeckém kraji nedaří dlouhodobě,“ říká Radek Polák. Připisuje to především celkové ekonomické situaci na severu Čech. „Nízká poptávka po jakémkoli novém bydlení vyvolává nízkou nabídku,“ tvrdí.