Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Budvar uspěl v dalším sporu s americkým rivalem o registraci značky

  • 79
Americká pivovarnická skupina Anheuser-Busch neuspěla ve sporu o registraci ochranné známky "Budweiser" v zemích EU. Rozhodl o tom Evropský soudní dvůr. V případě, že by konkurent Budvaru povolení k registraci dostal, zřejmě by hrozily nové soudní pře o práva na užívání známky v některých zemích.

"Je to pro nás příznivé a velmi důležité. V okamžiku, kdy by soud vyhráli a značku Budweiser chtěli používat třeba v Německu, kde dnes nemohou, tak bychom museli soudní cestou obhajovat naši registraci. Museli bychom bránit status quo, který tam je. Ačkoliv bychom takový spor asi vyhráli, stálo by nás to čas, energii a peníze," uvítal rozhodnutí soudu mluvčí Budvaru Petr Samec.

Získání komunitární známky pro celou EU by ale automaticky neznamenalo vymazání registračních známek, které mají oba pivovary patentované v jednotlivých zemích Evropské unie. Podle právničky Budvaru Heleny Lejtnarové by ale došlo k souběžnému užívání značky "Budweiser" oběma společnostmi v některých zemích EU, což by mohlo vyvolat vlnu dalších soudních sporů. A historie vzájemných soudních sporů je už nyní hodně pestrá.

Budvar má registrační známku na Budweiser patentovanou celkem v 19 státech EU, Anheuser-Busch má známku "Bud" nebo "Budweiser" registrovánu ve 23 zemích EU.

Sto let sporů

Soudní spory Budějovického Budvaru o značku Budweiser trvají přes sto let – od roku 1907. Český pivovar v nich má výrazně pozitivní bilanci. V letech 2000-2009 bylo definitivně ukončeno 115 soudních sporů a správních řízení, 82 z nich skončilo ve pospěch Budějovického Budvaru. V současnosti zbývá k dořešení 22 sporů ve 14 zemích.

Podobný pokus o registraci značky "Budweiser" v minulosti učinil i Budweiser. Také neuspěl. Druhý nejvyšší soud EU potvrdil předchozí rozhodnutí v tomto duchu v březnu 2009.

V září 2009 Evropský soudní dvůr v Lucemburku (nyní Soudní dvůr EU) zpochybnil nárok Budvaru na výhradní používání značky "Bud". Podle rozsudku značka "Bud" nemůže být v EU chráněna na základě dvoustranných smluv, protože unijní právo je jim nadřazené.

Budvar získal v roce 2004 přímo ve Smlouvě o přistoupení ČR k EU práva na užívání označení Budějovické pivo a Českobudějovické pivo. Kromě toho tvoří duševní vlastnictví Budvaru ochranné známky, ochranná označení původu, zeměpisná označení a obchodní jméno, jako jsou Budweiser Budvar, Budweiser, Budvar, Bud a Budějovický Budvar. Pivovar jich má celkem registrováno na 380 ve více než 100 zemích celého světa.

V některých zemích mohou používat značky oba pivovary, v Německu má exkluzivitu například pouze Budvar. V USA nebo v Kanadě se Budvar prodává pod známkou Czechvar.

Budvar se Hájí Přemyslem Otakarem II.

Američané ve sporu s Budvarem argumentují tím, že Budweiser se jako první značkové pivo v USA vaří v St. Louis už od roku 1876, zatímco pivovar Budvar byl založen až v roce 1895. Češi ovšem namítají, že právo várečné udělil jihočeské metropoli král Přemysl Otakar II. už při založení města v roce 1265, tedy tradice českého Budweiseru (od německého názvu pro Budějovice - Budweis) jsou o nějakých 800 let starší.