Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Británie zdědila peníze. Zatím si je kvůli rostoucímu dluhu nesmí vzít

  • 71
Velká Británie by si ráda by si vzala 350 milionů liber (10,5 miliardy Kč) z fondu, který byl založen před 85 lety s myšlenkou splatit britský státní dluh, ale nemůže. Dárce si totiž vymínil, že na dědictví si země může sáhnout až tehdy, kdy bude schopna splatit celý dluh. Ten však od té doby místo ubývání narůstá, píše Financial Times.

Anonymní sponzor založil v roce 1928 Národní fond a vložil do něj pro potřeby Británie půl milionu liber. Dar za tu dobu narostl 700krát na 350 milionů liber, v přepočtu 10,5 miliardy Kč, což je částka, která by se státní pokladně hodila. Pomohla by jí snížit státní dluh a tím i úroky, které z něj platí, a lépe tak zvládat těžké časy, které globální ekonomika prožívá od vypuknutí finanční krize.

Současný britský dluh však zatím narostl na 1,2 bilionu liber (36,1 bilionu Kč) a každou vteřinu se zvyšuje zhruba o tři a půl tisíce liber, tedy asi o sto tisíc korun. Dobře míněný fond se tak Británii stále více vzdaluje.

Britská banka Barclays, která fond podle listu od roku 2009 spravuje, se snažila získat od soudu povolení k tomu, aby mohla peníze použít buď na charitu, nebo je poslat státní kase, ale zatím se jí to nepodařilo. Spolupracuje přitom s komisí pro dobročinné účely i se státním zastupitelstvím. 

Darovali byste peníze na snížení státního dluhu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 26. srpna 2013. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 3492
Ano
Ano 611

Podmínky výplaty peněz z fondu totiž dovolují čerpat peníze na umořování státního dluhu i v okamžiku, kdy by to bylo extrémně nutné. Nicméně ani 2. světová válka či poslední finanční krize jako stav krajní nouze dosud označeny nebyly.

Inspiraci k založení fondu mohl dárce podle Financial Times získat patrně od bývalého premiéra Stanleye Baldwina, který ještě coby tajemník ministra financí vyzval v roce 1919 bohaté Brity k tomu, aby darovali státní kase část svého jmění na umoření státního dluhu expandujícího kvůli první světové válce. Baldwin sám údajně věnoval státní pokladně pětinu svého jmění.

Od roku 2004 darovalo britské státní kase na umoření dluhu peníze zhruba 150 lidí. Fond na snížení státního dluhu existuje i v Česku. Spravuje ho ministerstvo financí. Když tento fakt MF DNES před čtyřmi lety ve článku připomněla (více zde), nebyla ochota lidí podílet se svými dary na snížení státních závazku velká. Pro hlasovala v čtenářské anketě zhruba jen desetina lidí.

Ve středu začal fungovat další podobný fond. Založil ho prezident Miloš Zeman a měsíčně na něj na snížení státního dluhu hodlá posílat 60 tisíc korun (více zde).