Boj o státní platy: odbory slibují stávku

  • 124
Po prohrané bitvě o třinácté platy státních zaměstnanců se odbory rozhodly přitlačit. "Vyzýváme k protestní hodinové stávce proti rozhodnutí vlády vyplatit třinácté platy pouze v desetiprocentní výši," prohlásila Alena Vondrová, předsedkyně svazu státních odborů.

Stávka by měla proběhnout v druhé polovině dubna. "Musíme dát najevo, že jsme nespokojeni," dodala Vondrová.

Zaměstnanec státu dostane v květnové výplatě průměrně navíc jen 1570 korun, zatímco vloni to byla celá polovina platu. Letos to pro státní rozpočet znamená vyplatit 800 milionů korun.

Odbory sice nemohou rozhodnutí vlády zvrátit, ve hře jsou však ještě čtrnácté platy na konci roku. A o těch se bude teprve jednat. "Vláda aspiruje na to, stát se historicky první vládou, která sníží platy," řekl Vladimír Mühlfeit, šéf odborového svazu hasičů.

S desetinovými dodatečnými platy si podle Mühlfeita pohorší téměř 60 procent hasičů, policistů, celníků nebo zaměstnanců věznic, kteří spadají pod ministerstvo vnitra, někteří až o dvacet tisíc za rok. Hasiči hodlají odbory ve stávce alespoň symbolicky podpořit, protože podle zákona stávkovat nemohou, stejně jako policisté.

Ministr financí Bohuslav Sobotka v neděli večer upřesnil, že kabinet rozhodne o čtrnáctých platech až podle vývoje rozpočtu ve druhém pololetí. Zatím se počítá s dalšími deseti procenty. Jestli to nebude víc, téměř polovina zaměstnanců si letos vydělá méně než vloni, ačkoliv je v rozpočtu na mzdy o pět procent víc.

Na nižších příjmech se podepsal přechod na nový platový systém, kde si měli polepšit především kvalifikovaní pracovníci s delší praxí. Na plošné zvýšení však neměla vláda dost peněz, a s výsledkem je tak spokojen málokdo. "Ve státním sektoru si pohorší 39 procent lidí o pět set až tisíc korun měsíčně. Ale dopad zavedení nového systému by se mohl zmírnit odměnami," uvedl ministr práce Zdeněk Škromach.

Je však otázka, zda na to budou v rozpočtech jednotlivých úřadů na rezervy. "Nemluvě o tom, že prémie mají být odměnou za dobrou práci, ne sloužit jako záplata systému," uvedl Mühlfeit.

Navíc například na ministerstvu školství chybějí peníze i na desetinu třináctých platů, celkem 450 milionů korun. Pedagogové totiž v nových tabulkách postoupili nejvýrazněji, až o tři třídy výš. Přesto ministerstvo hlásí, že si pětina učitelů v ročním propočtu pohoršila.

Ve veřejných službách a státní správě pracuje zhruba 750 tisíc lidí, přímo ze státního rozpočtu je placeno 450 tisíc lidí. "Vláda svým rozhodnutím ovlivní všechny. Stanovila hranici, kterou dodrží i ostatní zaměstnavatelé ve veřejném sektoru," dodal Jiří Schlanger, předseda odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.

Průměrný plat státních zaměstnanců byl loni včetně poloviny třináctého a čtrnáctého platu 16 785 korun, tedy o necelých 200 korun méně než v soukromé sféře.