Bezděk: Žádné řešení důchodů není optimální

  • 40
Na nezbytnosti penzijní reformy se dokázali shodnout politici napříč stranickým spektrem. Se svým řešením přišlo všech pět parlamentních stran. Koordinátor penzijní reformy Vladimír Bezděk ale v pátek vůbec poprvé řekl, že optimální není žádný z nich.

Přitom se začíná ukazovat, že o svých návrzích nejsou stoprocentně přesvědčeni ani samotné strany, které s řešeními přišly.

Nejsilnější ODS až dosud navrhovala, aby penze byla pro všechny stejná - dvacet procent průměrné mzdy. Poslankyně za ODS Alena Páralová ale už mluví o dvaceti až třiceti procentech průměrné mzdy. Protože uznává, že s pětinou průměrného platu se dá vyžít těžko.

Páralová připouští, že samotná ODS si svým návrhem stoprocentně jistá není: "Technické zpracováni nedošlo tak daleko, aby se politici mohli zodpovědně rozhodnout," řekla na páteční konferenci o penzijní reformě, kterou pořádaly firmy KPMG a Credit Suisse

Úplně jasno v tom, jak by měla reforma vypadat, nemá ani vládní ČSSD. Její návrh počítal s postupným snižováním. Do roku 2050 má klesnout ze 40 na třicet procent průměrné mzdy. Uznává ale, že nechat vše na státu, nevychází optimálně.

Inspiraci tak může najít v tom, co už letos začalo fungovat na Slovensku, a sice dovolit lidem, aby přesměrovali část odváděného sociálního pojištění na vlastní účet u penzijního fondu. Tím se vzdávají nejistého nároku na státní důchod výměnou za vlastní úspory. Toto řešení podporují také obě menší strany české vládní koalice.

Slovenský ministr práce si reformu ostatně velmi pochvaluje od ledna jí využilo 900 tisíc lidí. O české reformě nicméně má určité pochybnosti. Návrhy jsou sice "filozoficky odvážné," ale těžko realizovatelné, řekl.

 

Co nás čeká (první návrhy důchodové reformy)

ČSSD
Státní penze vyplácet podle možností rozpočtu, tedy úsporněji. Ročníky 1965 a mladší půjdou do penze v pětašedesáti. Pojistné stoupne v roce 2010 z 28 na 29,6 procenta. Důchody více přizpůsobit platům (tj. chudším je snížit), ale přizpůsobit se možnostem rozpočtu, tzn. průměrný důchod klesne do roku 2050 z 40 na cca 30 procent průměrné mzdy. V rozpočtu by místo dluhu zbyl v roce 2050 přebytek 35 procent HDP.

ODS
Snížit státní penze a nechat lidi spořit. Ročníkům 1975 a mladším snížit hned pojistné z 28 na 20,5 procenta. Ušetřené peníze ať si každý sám utratí nebo uspoří, v penzi dostanou jen 20 procent průměrné mzdy, nejdřív v pětašedesáti. Pro ročníky 1961 až 1971 namíchat dnešní a nový systém (čím mladší, tím nižší pojistné a důchod). Pro ročníky 1960 a starší nechat dnešní systém, tím vznikne státu dluh (25 procent HDP do roku 2050).

KDU-ČSL
Povolit spoření místo daní. Kdokoli mladší padesáti let si může přesměrovat až osm procent z pojistného do penzijního fondu, pokud přidá dvě procenta ze svého. První tři děti snižují povinné pojistné o 1 až 3 procenta. Průměrný důchod klesne do roku 2050 ze 40 procent na 30, mladší a bohatší si ale přilepší. Důchodový věk se protáhne na pětašedesát let. Státu vznikne dluh cca 15 procent HDP.

Unie Svobody
Povolit spoření místo daní. Tři procenta z pojistného lze přesměrovat do fondu, ale jen když člověk přidá šest procent ze svého. Odložit důchodový věk na pětašedesát let v roce 2009, časem na sedmašedesát let. Průměrný důchod klesne do roku 2050 ze čtyřiceti na třicet procent průměrné mzdy, státu nevznikne dluh ani přebytek.

,