(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Berní úřad couvá od exekucí u zajišťovacích příkazů. Dluh vymůže mírněji

  • 19
Finanční správa chystá změny, které se týkají zajišťovacích příkazů. K vymáhání dlužné částky chce namísto exekucí využívat mírnější nástroje, jako je například zřízení zástavního práva majetku firmy, anebo ručení třetí osoby. Finanční správa je v poslední době kvůli používání zajišťovacích příkazů často kritizována.

„Uvědomujeme si, že daňová exekuce představuje závažný zásah do sféry daňového subjektu a jeho podnikatelské činnosti, proto budeme v odůvodněných případech po vydání zajišťovacího příkazu využívat mírnější a méně invazivní nástroje k zajištění úhrady částky stanovené v zajišťovacím příkaze,“ uvedl šéf Finanční správy Martin Janeček.

Finanční správa bude firmy také více informovat o jiné možnosti zajištění platby. To může být například zřízení zástavního práva k jeho majetku nebo k majetku třetí osoby, ručení třetí osoby, případně finanční záruka.

Vláda řešila zajišťovací příkazy, šéfa Finanční správy zve kvůli vysvětlení

Pokud bude firma komunikovat, berní úřad podle Janečka po vydání zajišťovacího příkazu nebude činit další úkony v rámci daňové exekuce. To v překladu znamená, že pokud už firma v exekuci je, nedojde například k okamžitému prodeji jejího majetku, ale měla by dostat možnost vyrovnat dluh jinak.

„Obecně tak Finanční správa bude klást větší důraz na intenzivnější komunikaci s daňovým subjektem, která však musí být oboustranná,“ dodal Martin Janeček.

Správa čelí kritice za zneužívání příkazů

Berní úřad tak mění současnou kritizovanou praxi vydávání zajišťovacích příkazů. Metodický materiál podle Finanční správy reflektuje současnou judikaturu soudů. Z té vyplynula potřeba zpřesnit požadavky na odůvodnění zajišťovacího příkazu, a to jak v otázce přiměřené pravděpodobnosti budoucího stanovení daně jako je identifikace podvodného řetězce, existence chybějící daně a jiných souvisejících nestandardních skutečností, tak i potřeba doložit, že jsou obavy o budoucí dobytnost daně odůvodněné.

„V organizační oblasti dále zavedeme nástroje, jako je například celostátní parametrická evidence zajišťovacích příkazů či přehled dostupné judikatury, které zrychlí a zefektivní výměnu informací napříč Finanční správou a ve svém důsledku povedou k dalšímu zkvalitnění naší správní praxe,“ dodal Janeček.

Tiskárna Europrint vyhlásila insolvenci, kvůli zajišťovacím příkazům

Zajišťovací příkaz je jedním z institutů finanční správy proti neplatičům daní. Úředníci mohou předpokládanou daň vybrat dopředu, a zadržet tak peníze nebo majetek, dokud firma neuhradí částku uvedenou v příkazu. Finanční správa v poslední době čelila kritice, že příkazy zneužívá, a likviduje tak i poctivé firmy, které se do řetězových obchodů mohly dostat neúmyslně. Po obstavení účtů mnoho firem není schopno pokračovat v podnikání a někdy se očistí až za několik let.

Mediálně známý je například případ opavské společnosti FAU, která se loni v říjnu po zásahu Finanční správy a celníků dostala do insolvence, o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu. 

V září však Krajský soud v Ostravě zrušil rozhodnutí celníků o zajišťovacích příkazech pro FAU za zhruba 340 milionů korun. Celní úřad podle něj neměl důvod pro tak masivní zajištění. Celníci nicméně tvrdí, že zajišťovací příkazy byly v pořádku.

Změny ve vydávání zajišťovacích příkazů navrhuje také Komora daňových poradců. Měly by podle ní být používány jako mimořádný nástroj pro zabránění daňovým únikům, nikoliv jako standardní nástroj při správě daní. Upozornila, že rozsáhlé používání zajišťovacích příkazů je problematické a ochrana firem proti chybným zajišťovacím příkazům nedostatečná.

,