Pavel Řežábek, člen bankovní rady ČNB

Pavel Řežábek, člen bankovní rady ČNB | foto: archiv ČNB

Tištění peněz není řešením, myslí si centrální bankéř Řežábek

  • 124
Evropa se zalyká dluhy. Jsou tak velké, že je není možné splatit. Evropská centrální banka řeší problém podobně jako ta americká tištěním peněz. To však není podle člena bankovní rady Pavla Řežábka řešením. Bankéř čtenářům iDNES.cz odpovídal na dotazy kolem dluhové krize.

On-line rozhovor

Odpovědi Pavla Řežábka čtěte zde.

Fascinuje mě, jak Fed i Evropská centrální banka řeší současnou krizi tisknutím nových peněz, jak je to možné? ptal se Řežábka jeden ze čtenářů.

"Souhlasím s Vámi, že řešení tiskem peněz není řešením. I Mario Draghi, prezident ECB, upozorňuje, že ECB je na hranici svých možností a vyzývá k nalezení dlouhodobého řešení. Zadlužení států eurozóny ve výši 87,2 % HDP je opravdu velkým problémem," odpověděl centrální bankéř.

Další ze čtenářů chtěl vědět, kdy Evropa znovu pochopí, že je potřeba vyrábět, a ne importovat levné zboží z Asie. "Až bude omezen 'ekologický terorismus' a nebudeme si příliš rychle zvedat cenu výroby a dokonce ji v rámci vznosných myšlenek dokonce vytlačovat z Evropy. Kromě toho zavádění rychlých ekologických přání do reality je pro státy neufinancovatelné," řekl Řežábek.

Eurozónu dusí dluhy, české banky problémy ustojí

Největší současná krize Evropy, neřízený odchod Řecka z eurozóny, je po nedělním vítězství řeckých proevropských stran zažehnána. Ovšem jen na chvíli. Investoři si sice oddechli a akciové indexy úlevně povyskočily, postupné posilování je však nečeká.

Všichni totiž vědí, že země, a s ní i celá Evropa, dostala jen oddechový čas na další boj s dluhovou krizí. Dluhy totiž z evropského prostoru nezmizely a budou kontinent tížit dál.

Pavel Řežábek (52)

Vystudoval VŠE v Praze. Doktorát získal na Národohospodářské fakultě v oboru hospodářská politika.

Pracoval jako generální ředitel a předseda bankovní rady Konsolidační banky Praha a následně jako šéf České konsolidační agentury. Kromě funkce předsedy dozorčí rady První česko-ruské banky byl členem dozorčích rad dalších průmyslových podniků a finančních institucí.

Členem bankovní rady České národní banky se stal v únoru 2005. S účinností od 13. února 2011 jej prezident republiky jmenoval na druhé šestileté funkční období.

Evropané nyní mají možnost vymyslet co nejlepší způsob, jak se s dluhy poprat. Bezbolestné řešení však neexistuje. Ať už se bude Evropa vypořádávat s dluhy řízeně, či chaoticky, bude stejně muset šetřit, propouštět zaměstnance, osekávat sociální blahobyt a vstřebávat krachy řady podniků i finančních institucí. 

Hospodářství států se tím podváže a některé z nich skončí v recesi. Jedná se jen o to, jak intenzivně, v jakém měřítku a na jak dlouho.

Česká národní banka na základě čerstvě provedené analýzy tuzemského finančního systému říká, že Česko krizi ustojí a nezhroutí se, ať už na ni dopadne mírně, či těžce. (Více o stabilitě tuzemského finančního sektoru čtěte zde.) Tuzemské banky, pojišťovny a spořitelny jsou totiž podle ní jako celek ve velmi dobré kondici, za což vděčí i dřívější sanaci bank.

Češi se tak podle centrální banky nemusí bát o své úspory a peníze si schovávat pod polštář. "Zátěžové testy opět potvrdily vysokou odolnost bankovního sektoru. Přesto by lidé měli se svými penězi nakládat obezřetně a měli by mít na paměti, že slibované vysoké výnosy jsou vždy spojeny s vysokým rizikem," uvedl člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek.