Viktor Kožený na Bahamách

Viktor Kožený na Bahamách (2003) | foto: Jiří Nádoba, MF DNES

Bahamský soud bude jednat o vydání Koženého do USA

  • 1
Bahamy budou opět rozhodovat, zda vydají kontroverzního finančníka Viktora Koženého do USA. Američané ho chtějí na své půdě soudit za údajnou korupci v Ázerbájdžánu. Bahamy s tím souhlasily už loni na podzim, Kožený se však odvolal a bude se snažit verdikt zvrátit. Věří, že se mu to podaří.

Vše o kauze Viktor Kožený najdete zde...

Přelíčení je plánováno na celý týden, konečný verdikt ale v této fázi nepadne. Vydávací proces se totiž může táhnout několik měsíců a možná i let.

I když vrchní soud rozhodne, je pravděpodobné, že se případ dostane před bahamský odvolací soud a pak do Londýna před královninu Tajnou radu. Ta působí jako nejvyšší soudní instance i pro Bahamy, upřesnila ČTK.

Bahamský soud měl původně o odvolání Koženého rozhodovat na konci dubna. Americká strana však propásla odvolací termín a bahamský soud ho tak pustil  po devatenácti měsících z vazby. Za svou svobodu zaplatil "pirát z Prahy" přes šest milionů korun. - více zde

Slyšení tedy bylo odloženo na 23. června. I tento termín však byl nakonec o měsíc prodloužen.

"Nevidím žádný důvod, proč by jednání mělo být opět odročeno, náš tým je připraven pokračovat," řekl iDNES.cz Viktor Kožený.

Kožený vinu odmítá
Spojené státy chtějí Koženého dostat před soud kvůli obviněním z podplácení při privatizaci ropného průmyslu v Ázerbájdžánu. Kožený se hájí tím, že americký zákon, o nějž se žaloba opírá, se na něho jako na cizince nevztahoval. Kožený se opírá o to, že je irským občanem.

"Vždy jsem trval na tom, že mé stíhání se neslučuje s právem a že jsem nikdy neudělal nic nelegálního," uvedl Kožený.

Žaloba Koženého viní například z toho, ža vozil do Ázerbájdžánu ze Švýcarska letadla plná hotovosti na úplatky naftařských firem. Ze žaloby třeba vyplývá, že pro ázerbájdžánského prezidenta Hejdara Alijeva vezl dárky za 630 tisíc dolarů.

Americkým právníkům má pomoci usvědčit Koženého také bývalý český detektiv Václav Láska. Ten přijel na pozvání amerických úřadů minulý týden do USA vysvětlovat, jak v Česku probíhala privatizace a jaký podíl v ní kontroverzní finančník sehrál. - více zde

Kožený se proti jeho cestě ostře ohradil a označil ji za korupci.  

USA se možnost dostat Koženého ztížila
Spolu s Koženým jsou obžalováni i dva Američané Frederik Bourk a David Pinkerton. V jejich případě federální soudkyně v New Yorku před týdnem rozhodla, že je možné je stíhat jen ve třech bodech z původně 25 bodů obžaloby. Ostatní body jsou promlčené. - více zde

Kožený tento verdikt uvítal, neboť se domnívá, že se promlčení týká i jeho. "Pokud je to pro oba promlčeno, pak se to týká i mě," řekl. "Promlčení se vztahuje na skutky, nikoli na lidi."

Obrázek

Viktor Kožený - na Bahamách v roce 2005.

Čtyřiačtyřicetiletý finančník se z pobytu ve věznici Fox Hill, kterou v roce 2003 označila za jednu z nejhorších v oblasti i Amnesty International, psychicky velmi rychle zotavil. (více zde) Pobyt ve věznici, kde si své tresty odpykávají vrazi, se však na jeho vzhledu projevil.

Obrázek

Viktor Kožený - dva týdny po propuštění z bahamského vězení. Autoportrét.

V exkluzivním rozhovoru pro iDNES.cz v květnu prohlásil, že před Federálním soudem v New Yorku hodlá svědčit proti údajným křivým svědectvím amerických investorů, kteří ho prý neprávem očernili. 

"Je však pravděpodobné, že se celá záležitost kolem panů Bourkeho, Pinkertona a všech dalších zúčastněných potáhne na dalších tři až pět let. Jen čas vše ukáže," prohlásil Kožený.

Koženého chce dostat i Česko 
Na vydání Koženého má zájem také Česká republika. Ta ho viní, že v letech 1995 až 1997 vytuneloval spolu s  Borisem Vostrým 16 miliard z Harvardského investičního fondu.

V souvislosti s tímto stíháním požádalo Česko před dvěma roky Bahamy o vydání Koženého. Zatím není známo, že by tento extradiční proces začal, uvedla ČTK.