Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

  10:21aktualizováno  11:16
Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny platit. Pokud jej schválí Parlament, dotkne se to všech českých autorů hudby. Svaz autorů a interpretů (SAI) za osobní účasti některých autorů proti návrhu zákona vystoupil na pondělní tiskové konferenci.

Senát na podnět Iva Valenty (Soukromníci) na konci prosince schválil návrh na změnu autorského zákona v oblasti odměn za užití hudby. Změna by se měla týkat podniků a provozoven, kde hudba údajně nemá vliv na hospodářský výsledek podnikatele, tedy například kadeřnictví, potraviny či drogerie. Nyní bude záležet na tom, zda senátní verzi novely autorského zákona odhlasují i poslanci. Na programu je hlasování již v úterý.

Majitel společnosti Synot a senátor Ivo Valenta.

Majitel společnosti Synot a senátor Ivo Valenta.

Podle Valenty je již v mezinárodním a evropském právu jasně zakotveno, že pokud šíření autorsky chráněného díla nemá tzv. hospodářský význam, tak je možné stanovit výjimku z poplatkové povinnosti. 

„Pokládám za absurdní, že každý i sebemenší živnostník musí platit OSA a dalším kolektivním správcům mnohatisícové poplatky jen za to, že má např. ve svém kadeřnictví nebo kanceláři puštěné do podkresu rádio nebo televizi. Provozovatelé rádia i televize již jednou zaplatili autorům za to, že budou šířit jejich díla. Tak nerozumím tomu, proč by se tak mělo dít opakovaně,“ argumentuje Valenta. 

SAI však tvrdí, že návrh je v rozporu jak s evropským právem, tak s jejich autorským právem. „Radikálně zasahuje do našeho soukromého vlastnictví. Případné přijetí návrhu vnese nejistotu mezi provozovatele i tvůrce samotné (autory textů, hudby, interpretů, herců, dabérů, režisérů a vydavatelů), povede k zahlcení českých soudů soudními spory a zásadně naruší princip vlastnických práv,“ tvrdí svaz. 

Hoteliéři už tenhle spor prohráli, připomněl Vašut

Marek Vašut zastupující Hereckou asociaci mimojiné připomněl případ, kdy se o placení za užívání hudby soudili zástupci hotelů. „Evropské soudy už jednoznačně rozhodly, že návrhy tohoto typu nejsou v souladu s evropským právem,“ uvedl Vašut. Pokud by došlo k přijetí Valentova návrhu, bylo by podle něj pouze otázkou času, kdy jej evropská instance opět zruší.

Marek Vašut na předávání Cen české filmové kritiky 2017 (27. ledna 2018)

Marek Vašut.

„Ovšem pokud by tyto právní tahanice znovu trvaly tři roky, je to jako by si provozovatelé od nás zadarmo koupili tříletý kredit,“ upozornil Vašut. 

„Pro senátora Valentu je to populistická záležitost, protože si jednoduše spočítal, že živnostníků je víc, než interpretů,“ tvrdí hudební skladatel Ondřej Soukup. „Je to demagogie, na kterou nakonec doplatí všichni občané a v Evropě budeme za ´banánovou republiku´,“ doplnil. 

Janda: Valenta nechce platit za hudbu ve svých hernách

„Nabízíme regulérní zboží, které jsme vyrobili, a je pouze na uživateli zda si ho koupí,“ uvedl za hudebníky Michal Prokop. Podle něj stojí autorské právo na jednoduchém principu, že jde o klasický byznys. „Pokud obě strany nejsou v rovnováze, je to podle mě přímé porušení principů právního státu,“ dodal. 

„Veřejnost a ani parlament si často neuvědomují, co duševní vlastnictví obnáší. Mnohdy mají pocit že to, co je jednou zveřejněno, je automaticky majetkem všech. Není to tak,“ upozornil předseda Svazu autorů a interpretů (SAI) Jiří Vondráček.

„Zajímalo by mě, jakými ušlechtilými pohnutkami byli senátoři vedeni, když návrh odhlasovali. Jakými argumenty je pan senátor Valenta přesvědčil, když jediným důvodem tohoto návrhu je, aby pan Valenta nemusel platit autorům za hudbu, kterou pouští ve svých hernách,“ prohlásil zpěvák skupiny Olympic Petr Janda. Ivo Valenta je majitel skupiny herního průmyslu SYNOT a bývá označován za „krále českého hazardu“.  

Návrh už odmítlo ministerstvo kultury

Negativně už se k pozměňovacímu návrhu senátora Valenty vyjádřilo ministerstvo kultury a odmítlo jeho argumentaci ohledně hospodářského výsledku. „Je-li dílo sdělováno (zpřístupňováno) veřejnosti, jde o autorské právo vždy, a to bez ohledu na hospodářský význam takového sdělování,“ píše se ve stanovisku ministerstva.

SAI společně s Hereckou asociací také připravil petiční dopis, který zaslal poslancům, předsedům klubů i senátorům. Píše se v něm mimojiné o tom, že senátní návrh nebyl prodiskutován se žádnými oprávněnými majiteli práv ani právníky a nebyl brán zřetel na mezinárodní úmluvy v oblasti autorského práva. A vyzývá poslaneckou sněmovnu a vládu, aby návrh zákona nepřijala. Pod petici už se podepsalo přes 1600 umělců.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Kudrnaté a blonďaté? Pro parukáře utopie. Obchod s vlasy kvete

Kudrnaté vlasy mají původ v Řecku, Izraeli či Brazílii. Blonďaté odebírá Salon...

Vtipů utahujících si z přírodních blondýnek jsou stovky, možná tisíce. Pokud však dojde na výkup vlasů, jsou to právě...

Z náklaďáku do traktoru. Chybějící řidiče v zemědělství mají vykrýt špeditéři

Na statku v Oticích se v pátek utkali nejlepší mladí traktoristé.

Čeští zemědělci si dlouhodobě stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Problém s lidmi schopnými řídit...

Řetězce Billa a Penny zneužívaly tržní sílu, budou platit 164 milionů

Ilustrační snímek

Obchodní řetězce Billa a Penny Market obdržely od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu ve výši téměř 164,4...

Najdete na iDNES.cz