ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dění kolem zkrachovalé společnosti Arca vrcholí. Reorganizaci potvrdil soud

  • 4
Věřitelé společnosti Arca Investments během pondělní noci na své schůzi většinově podpořili reorganizační plán firmy. Jejich rozhodnutí v úterý schválil soud. Ten o přijetí plánu rozhodoval, neboť jedna ze skupin věřitelů pro plán nehlasovala. Insolvenční řízení s Arcou zahájil soud loni v květnu. Věřitelé přihlásili pohledávky za zhruba 23 miliard korun, z nichž menší část nebyla uznána.

Na vyhotovení rozhodnutí má soud měsíc. Vzhledem k rozsahu reorganizačního plánu možná požádá o prodloužení této lhůty, ale maximálně o další měsíc, uvedl soudce Aleš Bartoš. Doplnil, že řešení insolvence prostřednictvím reorganizace považuje vzhledem k charakteru společnosti za účinnější než prohlášení konkurzu.

Soudce dále řekl, že proti přijetí reorganizačního plánu se vyjádřila pouze třetí skupina věřitelů, tzv. skupinoví věřitelé, kteří měli podle soudce „co dočinění s dlužníkem a mohli se do jisté míry podílet na vzniklé situaci“. Ze skupiny tři byl pro reorganizační plán jeden věřitel s hlasy za zhruba 35 milionů korun, čtyři věřitelé s hlasy za přibližně miliardu korun s ním nesouhlasili.

V případě druhé skupiny, tedy nezajištěných věřitelů, hlasovalo pro reorganizační plán 825 věřitelů s hlasy za zhruba 7,8 miliardy korun, proti bylo 275 věřitelů s hlasy za asi čtyři miliardy korun. Skupinu jedna tvoří zajištěný věřitel J&T Banka a skupinu číslo čtyři akcionáři dlužníka.

Při svém rozhodnutí se soud přiklonil především k tomu, že pro přijetí plánu hlasovala většina věřitelů s nezajištěnými pohledávkami, kteří jsou podle soudu nejvíce zasaženi. Věřitelé, kteří byli proti, se mohou odvolat.

Očekáváme právní boj

„Přijetí reorganizačního plánu ze strany věřitelů vnímáme pozitivně a jsme rádi, že námi navrhované řešení našlo mezi věřiteli podporu. Tím, že plán rovnou schválil i soud, pak byla potvrzena jeho zákonnost a poctivost,“ uvedl Peter Janiga, manažer odpovědný za restrukturalizaci Arca investments.

„Předpokládáme, že ohledně schválení plánu se ještě povede určitý právní boj, a pak nás ještě čeká samozřejmě to nejdůležitější, tedy kroky vedoucí k samotné realizaci plánu,“ doplnil.

Nejhorší krach dekády. Věřitelé skupiny Arca požadují 12 miliard korun

Základem reorganizačního plánu, který vyhotovili poradci z PwC Česká republika a advokáti Dentons, je vytvoření zcela nové firmy Noah, kam se přesune veškerý majetek Arca Capital. Společnost bude založena na dobu určitou - konkrétně na pět let. „Na jednu stranu tak zde nebude tlak na zpeněžování majetku v co nejrychlejším čase i za situace, kdy to nemusí být ekonomicky výhodné. Na druhou stranu nebude možné vyčkávat se zpeněžováním donekonečna,“ píše se ve shrnutí reorganizačního návrhu.

Reorganizační pán počítá s tím, že v české části budou pohledávky zajištěného věřitele uspokojeny ze 100 procent, nezajištěných věřitelů z 31,17 procenta, skupinových věřitelů z 9,7 procenta a dlužník nedostane nic. Cílem stále zůstává, aby nezajištění věřitelé v českém a slovenském řízení dohromady získali 50 procent zjištěných pohledávek.

Plán reorganizace české části zkrachovalé firmy měl přinést věřitelům téměř šest miliard korun. Firma dříve uvedla, že je nejlepším možným řešením zejména pro nezajištěné věřitele s pohledávkami ve formě směnky.

Minulý týden ve čtvrtek přitom o reorganizačním plánu vyslovilo pochybnosti Městské státní zastupitelství v Praze. Fakticky podle něj nejde o reorganizaci, když se nepočítá se zachování provozu podniku, ale pouze s prodejem majetku. Veškerá opatření jsou podle Arcy ale v souladu se zákonem.

Pohledávky za 18,5 miliardy

Věřitelé přihlásili do insolvence 23 miliard korun. Na zvláštním přezkumném jednání 17. června byly přezkoumány zbylé přihlášené pohledávky za 6,9 miliardy korun. V tomto objemu přihlášek insolvenční správce nepopřel pohledávky za 2,9 miliardy. Celkový stav dosud zjištěných přihlášených pohledávek v tomto řízení tak činí přibližně 18,5 miliardy.

Mezi věřiteli, kteří u Arky mají pohledávku, je řada vlivných a majetných lidí. A také řada renomovaných institucí. Pohledávku za více než pět milionů korun ohlásil například miliardář a majitel holdingu Koh-i-noor Vlastislav Bříza. Arcibiskupství olomoucké vedené Janem Graubnerem přihlásilo pohledávku za 106 milionů korun (včetně úroků z prodlení), Syndikát novinářů téměř 68 milionů.

Problémy s nástupem pandemie

Arca Investments je česko-slovenská skupina, kterou založil finančník Pavol Krúpa. Skupina zastřešovala ve skupině Arca Captital více než dvě stovky firem různého zaměření, které sídlily zejména v Česku a Slovensku. V posledních letech firma získávala finance především prostřednictvím prodeje směnek. S cílem zhodnotit své prostředky směnky nakoupilo asi 1900 věřitelů.

V roce 2020 ale společnost začala mít problémy kvůli přerušenému financování. Podle vyjádření firmy totiž v hlavních sektorech podnikání skupiny panovala značná nejistota ohledně dalšího vývoje ekonomiky, což mělo za následek omezení investic napříč těmito sektory.

O řešení úpadku reorganizací, nikoli konkurzem, rozhodla schůze věřitelů na počátku října 2021. Arca uvedla, že reorganizace věřitelům zajistí aspoň padesátiprocentní uspokojení pohledávek v průběhu pěti let. Arca Investments byla mateřskou společností skupiny Arca Capital.

,