Villanueva Solar Farm (Mexico)

Villanueva Solar Farm (Mexico) | foto: Profimedia.cz

6:0. Česko uspělo v dalších čtyřech solárních arbitrážích za půl miliardy

  • 47
Česká republika zvítězila v dalších čtyřech arbitrážních sporech, které souvisejí s investicemi do solárních elektráren. Firmy si v nich nárokovaly kolem 500 milionů korun. Ze sedmi sporů šest vyhrálo a jedena není zatím ukončen.

Česko nyní uspělo ve sporu s firmami Photovoltaik Knopf Betriebs-Gmbh, WA Investments-Europa Nova Limited, Voltaic Network Gmbh a I.C.W. Europe Investments Limited. Zatím není ukončen spor s firmou Natland Investment Group N. V.

Domáhaly se odškodnění, protože podle nich byly poškozeny změnou podmínek státní podpory obnovitelných zdrojů energie, kterou Česká republika přijala jako opatření v souvislosti s ekonomickou krizí v letech 2007 a 2008. Česko v reakci na solární book snížilo výkupní ceny, řada investorů se bránila, že zpětně mění dohodnuté podmínky.

Mezinárodní arbitrážní tribunál nařídil žalobcům zaplatit České republice náhradu za právní zastoupení ve výši okolo pěti milionů korun. Ministerstvo financí tak zvítězilo v šesti z celkem sedmi solárních arbitráží, které proti ní byly zahájeny.

Vyhrál „veřejný zájem“

Tribunál podle úřadu konstatoval, že „opatření cílila na řešení záležitostí veřejného zájmu“ a „ani zavedení solární daně, ani zpětvzetí daňových zvýhodnění nebylo za daných podmínek nepřiměřené či svévolné“. Soud také podle MF uvedl, že i přes omezení nepřiměřených zisků solárních investorů jim nadále byla zaručena přiměřená návratnost jejich investic.

Česká republika aktuálně čelí devíti mezinárodním arbitrážím. V současnosti zbývá jediná solární arbitráž s Natland Investment Group, Natland Group Limited, G.I.H.G. Limited a Radiance Energy Holding. Další tři souvisí s podnikatelem v cestovním ruchu Václavem Fischerem, vyplývá z údajů ministerstva financí.

Dosud, bez ve čtvrtek oznámených arbitráží, bylo podle údajů MF proti České republice ukončeno 26 sporů. Celkem 20 z nich skončilo pro stát úspěšně, tři spory byly ukončeny narovnáním a tři arbitráže ČR prohrála. Nejnákladnější arbitráží byl pro Česko spor se společností CME ohledně znehodnocení investice do televize Nova. Stát v roce 2003 musel firmě zaplatit 10,6 miliardy Kč.

Arbitráže jsou většinou výsledkem smluv o ochraně investic z počátku 90. let. Smlouvy byly vesměs pro ČR nevýhodné. Ministerstvo financí delší dobu pracuje na tom, aby tyto smlouvy zanikly. V roce 2009 v létě začal stát vypovídat dvoustranné dohody se státy Evropské unie. Arbitrážní řízení je sice rychlejší a efektivnější než projednání u soudu, stojí ale mnohem více peněz.

Největší vyhrané a prohrané arbitráže

Vyhrané arbitráže

Invesmart - téměř sedm miliard Kč
ČR uspěla v červenci 2009 v arbitráži s italsko-nizozemskou společností Invesmart. Spor se týkal vyhlášení konkurzu a likvidace Union Banky, kterou Invesmart vlastnil.

Petrcíle - 6,5 miliardy Kč
Firma Petrcíle se domáhala náhrady za vypovězení smlouvy o přednostním prodeji menšinového podílu státu ve společnosti Nová Huť. Společnost nejprve žádala dvoumiliardové odškodné; arbitráž sice vyhrála, ale Vrchní soud rozhodnutí zrušil a celou kauzu vrátil na začátek. V květnu 2005 podala Petrcíle na stát druhou arbitrážní žalobu, a to o téměř šest miliard korun. V lednu 2008 MF oznámilo, že rozhodci nároky firmy zamítli.

InterTrade Holding - téměř čtyři miliardy Kč
ČR v červnu 2012 vyhrála arbitráž s německou společností InterTrade Holding, která obvinila ČR, respektive ministerstvo zemědělství a Lesy ČR, že účelově prostřednictvím tendrů, které firma označuje za zmanipulované, zmařily její investici, kterou představovala společnost CE Wood. Ta byla od roku 2000 až do roku 2005 největší tuzemskou firmou, která se zabývala lesnickými pracemi a těžbou dřeva.

Prohrané arbitráže

CME - přes deset miliard Kč
Arbitráž se společností CME Ronalda Laudera, která financovala rozjezd televize Nova. Spory vypukly v létě 1999 poté, co se tehdejší šéf Novy Vladimír Železný rozešel ve zlém se svými zahraničními partnery. Pře vyústila ve tři arbitráže, stát figuroval ve dvou. Jednu ČR vyhrála, podle druhé ale musela společnosti CME zaplatit přes deset miliard korun za znehodnocení její investice.

Diag Human - 8,3 miliardy Kč (spor stále není ukončen)
Společnost Diag Human má podle rozhodčího nálezu z roku 2008 dostat od státu přes osm miliard korun a úroky za překažený obchod s krevní plazmou. Stát ale tvrdí, že letitý spor skončil v jeho prospěch poté, co rozhodci zastavili přezkumné řízení. Diag Human s tímto výkladem nesouhlasí a nadále se domáhá plnění rozhodčího nálezu z roku 2008. V lednu 2003 stát Diagu vyplatil na základě výsledku původní arbitráže 327 milionů korun za poškození dobrého jména. V prosinci 2017 podala Diag Human na ČR další žalobu, po státu chce zhruba miliardu dolarů, tedy přes 22 miliard korun.

,