Manažer a kouč Jan Mühlfeit

Manažer a kouč Jan Mühlfeit | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Lidé se musí chovat normálně, jinak ekonomika zkolabuje, říká exšéf Microsoftu

  • 234
Lidé v krizi změnili svoje návyky, šetří nejvíce v historii a méně utrácejí. „Je třeba udělat mentální restart ekonomiky, povzbudit lidi, aby se začali chovat normálně. Když budou na penězích sedět, ekonomika se nerozjede. Pak se to projeví zpětně, že budou nezaměstnaní,“ řekl manažer a kouč Jan Mühlfeit na online konferenci Asociace malých a středních podniků.

Epidemie a s ní související opatření podle Mühlfeita přináší vedle problémů ve zdravotní a logistické oblasti také „mentální problém“. 

„Je to nebezpečné, nové a chaotické. Udělali jsme mentální zavření ekonomiky a lidé po třech měsících změnili své návyky. Můžete sypat peněz do ekonomiky, kolik chcete, ale lidé je nebudou utrácet,“ říká manažer, který dříve řídil českou pobočku Microsoftu.

Vládní opatření, které mají zbrzdit šíření viru, ale na druhou stranu vedou k citelnému poklesu spotřeby domácností. Navíc, jak říká Mühlfeit, nelze do ekonomiky stále sypat peníze, protože to vede k obrovskému nárůstu dluhu, s nímž se budou muset nějak vypořádat budoucí generace. Samotná opatření nezpochybňuje, ale vidí problém při jejich vyhlašování.

Snaha ukládat si peníze na později ale může být logická. Tomáš Macků z agentury IPSOS říká, že dvě třetiny lidí podle průzkumů cítí ohrožení. „Největší šok byl pochopitelně v březnu, poté pocit ohrožení klesal, ale od léta zase roste. Lidé navíc pochopili, že to bude trvat dlouho, že tu vir bude i příští rok. Nejvíce si to uvědomují lidé z Prahy a velkých aglomerací,“ říká Macků.

Dopady úplně na všechny

Koronavirus vede také ke zpomalení globalizace a zrychlení digitalizace. Generální ředitelka AMSP Eva Svobodová říká, že dopady se dotkly všech oborů, v nichž malé a střední firmy podnikají.

„Covid-19 ale zakládá trvalejší trendy, jako je například přesun činností do online sféry a zaměstnanců na home office,“ říká. Favorité v digitalizaci a jejím zavádění do praxe jsou podle ní zemědělci. Chybí ale nezávislí poradci a podniky nevěnují dostatečnou pozornost kybernetické bezpečnosti.

Pandemie pomohla i digitalizaci ve státní sféře. „Jak náš úřad pokročil v digitalizaci za posledních šest měsíců, možná nepokročil za předchozích pět let,“ říká ředitel odboru podnikatelského prostředí na ministerstvu průmyslu Pavel Vinkler.

Připomněl například zákon o právu na digitální služby, který má garantovat právo požadovat od státu veškerou komunikaci elektronicky. Už teď, kdy stát omezuje hodiny pro veřejnost na úřadech, se hodí, aby podnikatelé nevyplňovali papírové formuláře.

Ekonomové: Strach je skrytou brzdou

„Pomohlo by, kdyby podnikatelé více využívali elektronické přístupy, jako jsou datové schránky nebo elektronické podpisy. To nám ulehčuje administraci podpůrných programů,“ říká Vinkler.

Ve všech oborech se ale nedá digitalizovat všechno. „Podnikáme v oboru, který nemůže být na home office, kde se jen obtížně digitalizuje. Koronavirus zastavil skoro všechny plány, které jsme na začátku roku měli. Navíc v gastronomii je hodně důležité cash flow,“ říká spolumajitel skupiny Hospodska Luboš Kastner.

Stát chce o pomoci restaurací jednat. Na jaře se ukázalo, že je potřeba zasaženým oborům poslat peníze co nejrychleji. „Už dnes zasedne krizový štáb, který bude s podnikatelskými svazy a asociacemi probírat aktuální situaci. Chceme připravit nové podpůrné programy zaměřené právě na nejzasaženější obory,“ říká Vinkler.