Brány českobudějovického výstaviště se otevřely v devět hodin, slavnostní zahájení následovalo v 10 hodin v Pivovarské zahradě.
Premiér Fiala, jehož projev doprovázelo občasné pískání, vyzdvihl důležitost inovací v zemědělství, bez kterých by Česko nebylo dále na trhu konkurenceschopné.
„Hlavním tématem Živitelky jsou vysoké ceny a možnosti jejich snížení. Je to téma, které trápí mnohé z nás a musíme to řešit. Zemědělci mají vysoké zisky, ke kterým jim blahopřeji, ale pevně doufám, že je investují do zlepšení produkce a kvality našich potravin,“ řekl Fiala a dodal, že čeká zlevňování potravin kvůli poklesu nákladů firem.
S jeho slovy ale nesouhlasila většina zástupců zemědělských organizací. „Zemědělci opravdu nemohou za vysoké ceny potravin. Opravdu nemohou za vysoké ceny rajčat a papriky že Španělska a jiných zemí. Vláda by se místo kritiky lokálních zemědělců měla zaměřit na jednání s obchodními řetězci,“ prohlásil šéf Agrární komory Jan Doležal.
Kritizoval také situaci, kdy poradcem ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkely (STAN) je prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza, který zastupuje obchodníky. „To by se v Německu nestalo,“ dodal.
„Polsko má rozdílnou strukturu zemědělství, to je hlavní příčina nižších cen“
Premiér Petr Fiala se po slavnostním zahájení vydal na krátkou prohlídku veletrhu. Zavítal do Národního pavilonu a pavilonů T1 a T2. Pak následoval kulatý stůl za účasti ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) a potravinářů.
„Nejsem tu proto, abych ukazoval prstem na viníky. Jsem tu, abychom společně hledali cestu k nižším cenám. Ze schůzky si nesu jednak řadu zajímavých postřehů ale i ujištění, že vláda postupuje správně a i nadále musí vyvíjet tlak na všechny články, které mohou ovlivnit výslednou cenu produktu,“ sdělil poté Fiala.
Upozornil poté, že pokud mají některé potravinářské firmy rekordní meziroční zisky, a to i přesto, že ještě minulý rok mluvily o krizi a prosily stát o pomoc, je něco v nepořádku.
„Firmám samozřejmě zisk přejeme, ale pokud se jim takto dařilo, musí to pocítit i spotřebitel, který si jejich produkt jde koupit,“ řekl.
S tím souhlasil i ministr zemědělství Marek Výborný. Ten připomněl, že není v jeho pravomoci udávat ceny jednotlivých potravin, musí proto na jednotlivé výrobce a dodavatele tlačit jiným způsobem.
„Abychom srazili ceny, musíme pozvednout naši obchodní kulturu. Pokud ta bude férová, budou i ceny přívětivější. Pod kontrolu ale musíme dostat celý výrobní a prodejní řetězec a kontrolovat, zda jsou marže podniků a firem přiměřené,“ popsal.
Zároveň ale uznal, že přiměřená výše marže nejde specifikovat, a že stát nemá nástroje, jak ji ovlivnit. Premiér s ministrem se také vyjádřili k rozdílným cenám u nás a v Polsku. „Příčin je spousta, ale tu hlavní vidím v rozdílné struktuře zemědělství. V Polsku dominují malá a rodinná družstva, nikdy tam nedošlo k tak velké kolektivizaci jak u nás,“ myslí si.
Premiér také uvedl, že již mají vytipované firmy, které využily situace a nasadily příliš vysoké marže. „Týká se to hlavně největších koncernů v republice. Přijde mi pak nevkusné, když majitel těchto firem tlačí na vládu, aby nějak regulovala ceny, když je může sám ovlivnit jedním rozhodnutím,“ řekl s jasnou narážkou na Andreje Babiše.
Zástupci Agrofertu jeho slova odmítají. „Koncern Agrofert nemá takovou tržní sílu, aby mohl ovlivnit koncové ceny na maloobchodním trhu. Neurčujeme ceny v obchodech. Mrzí nás útoky vrcholných politiků na soukromou společnost v rámci jejich politického boje,“ sdělil mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský.
Návštěvníci uvidí nejsilnější traktor na světě
Na 49. ročník agrosalonu Země živitelka se přihlásilo více než 600 vystavovatelů. Návštěvníci uvidí například nejsilnější sériově vyráběný traktor na světě, pásový Quadtrac 645, který má výkon 699 koní. Českou premiéru tam bude mít sklízecí mlátička Claas Evion.
Oblíbená bude i část s jídlem a regionálními potravinami. Ty zaplní pavilon T1, k mání budou také v pojízdné prodejně areálu.
Rodiny s dětmi vyrazí do dětského zemědělského světa, který vznikne vpravo za hlavní bránou. Nabídne hravou farmu s bludištěm a dřevěnými traktory, dýňobraní, skákací hrady či ukázky sokolnictví.
Vstupné zůstává stejné jako loni, tedy 200 korun na místě. „Návštěvníci si ale mohou vstupenky za zvýhodněnou cenu kupovat online a zůstane to tak i po celou dobu živitelky. Je to výhodné i proto, že pak nemusí čekat ve frontách na lístky před vstupem do areálu. Načtou si QR kód a mohou jít hned dovnitř,“ podotkla mluvčí výstaviště Michaela Čeňková.
Základní cena online je 160 korun, pro seniory nad 65 let a ve věku od 6 do 26 let za 100 korun. V nabídce je také rodinné vstupné za 340.