Břehy táborského Jordánu zarůstají trávou. Voda se kvůli tomu kazí. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Břehy odbahněného Jordánu v Táboře zarůstají trávou. A voda se kazí

  • 4
Údolní nádrž Jordán je odbahněná a potýká se s novým problémem. Kvůli nedostatku vody v nádrži zarůstají břehy trávou a voda se kazí. Radnice nyní odsouhlasila první opatření: břehy se budou sekat a vznikne studie, jak zabránit zelenání vody.

„Tráva, která bují na nezatopeném dnu nádrže, byla posečena a odvezena. Zatím se jedná o pás v blízkosti vodní hladiny. S jejím zvyšováním bude sekání trávy pokračovat,“ řekl vedoucí odboru investic a manažer odbahnění údolní nádrže Jordán Karel Hotový.

Kdyby technické služby posekaly celé břehy, opět by zarostly a práce by se musely opakovat.

Nedostatek přitékající vody do Jordánu a jeho pomalé napouštění přitom působí i další komplikace. Paradoxně se musí nádrž upouštět, protože stojící voda v nově vybudovaných výpustích se kazí. Způsobuje to právě nízká hladina vody a teplo. Z Jordánu se proto začalo minimálně upouštět, aby voda proudila. Každou sekundu odtečou čtyři litry vody.

Je potřeba vytrhávat trávu

Odbor životního prostředí radnice už jednal i s odborníky, jak zlepšit kvalitu vody v Jordánu. Podle nich je potřeba síct a vytrhávat rostoucí trávu okolo stoupající hladiny Jordánu, měřit obsah kyslíku a pH vody, případně aplikovat i látky, které sníží šíření sirovodíku z hladiny do ovzduší.

Břehy táborského Jordánu zarůstají trávou. Voda se kvůli tomu kazí.
Břehy táborského Jordánu zarůstají trávou. Voda se kvůli tomu kazí.

„Rada města souhlasila s postupným odstraňováním vegetace ze dna Jordánu a se zpracováním projektu na ošetření sedimentu,“ komentoval tajemník táborské radnice Lubomír Šrámek.

Projekt, který nyní radnice chystá, by měl navrhnout chemicko-biologické ošetření bahna, jež na dně Jordánu zůstalo, a zároveň i fosforu, který by v nádrži způsoboval kvetení vody.

„Nejprve bude nutné Jordán napustit, ale zároveň připravit i řešení, aby voda nebyla zelená jako hrachová polévka. Samozřejmě část bahna v nádrži zůstala, není možné odtěžit veškeré bahno,“ doplnil vedoucí životního prostředí Tábora Jan Fišer.

Tábor odbahnil Jordán za 460 milionů korun. Ze dna odtěžily firmy přes 250 tisíc kubíků bahna. Zároveň pyrotechnici odvezli i stovky kusů staré válečné munice, která v nádrži ležela.