Devětatřicetiletý číšník z Kubovy Huti a zároveň zdatný sportovní běžkař vyrazil do stopy ve čtvrtek ráno. Volný den chtěl strávit tréninkem na trase z Kubovy Huti na Zadov a zpátky. Tak to oznámil svému zaměstnavateli.
Jenže druhý den nepřišel do práce. Nájemce restaurace ho šel hledat do jeho pronajatého pokoje a tam zjistil, že doma nespal. Navíc ani nebral mobil. Protože měl muž o svého zaměstnance strach, zavolal Horskou službu. Noční teploty se na Šumavě pohybovaly kolem minus dvaceti stupňů Celsia.
„Ihned jsme vše oznámili policii a požádali ji, aby zaměřili jeho mobilní telefon. Zároveň jsme vyrazili na sněžných skútrech do terénu a projížděli všechny trasy s běžeckými stopami, kudy mohl ve čtvrtek jet,“ popsal zahájení pátrací akce záchranář Jaromír Forst.
Záchranáři během dvou hodin propátrali rozlehlý prostor mezi Kubovou Hutí a Zadovem, dále ztraceného běžkaře hledali směrem na Borová Lada a Kvildu.
Akci ukončil kolem jedenácté hodiny dopoledne běžkařův zaměstnavatel.
„Zavolal nám s omluvou, že jeho číšník je na světě a zřejmě v pořádku. V rámci tréninku na Jizerskou padesátku se nějak dostal ke kamarádovi do Vimperku, tam setrval v družné zábavě a dokázal o sobě dát vědět teprve druhý den před jedenáctou,“ popsal Forst.
U zkušeného člověka to nechápu, říká šéf Horské služby
Horské záchranáře na celém případu nejvíc zlobí, že planý poplach vyvolala nezodpovědnost zkušeného horala.
„Jsem ochotný pochopit takové jednání od návštěvníka, který nezná zásady bezpečného pohybu v horách. Ale sportovní běžkař, člověk, který na Šumavě žije, pracuje a trénuje, a nedá vědět, že jede na běžkách jinam a zůstane tam do rána bez oznámení, to skutečně pochopit nedokážu,“ prohlásil náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura.
Připomněl, že každý běžkař nebo pěší turista musí, především pak v zimě, říci kam jde či jede a kdy se hodlá vrátit. „Zároveň také pro vlastní bezpečí musí nahlásit jakoukoliv změnu oproti předchozímu plánu cesty,“ doplnil náčelník Janďura.