Vzácná barokní dřevořezba Strom života je zpět na jihu Čech

  8:44aktualizováno  8:44
Vzácný Strom života je jedním z největších děl barokního řezbářství na jihu Čech. Podle pověsti ho vyřezal jako projev pokání vězněný mnich. Zobrazuje poslední pozemské osudy Ježíše Krista. Po více než patnácti letech se nyní strom vrátil na Jindřichohradecko.

Strom života. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Dřevořezba pochází z kláštera paulánů v Klášteře u Nové Bystřice a od roku 2001 ji vystavovala Národní galerie v Praze. Po kompletním restaurování se přesunula do Muzea Jindřichohradecka, kde ho mohou návštěvníci obdivovat v sakristii barokní kaple v bývalém klášteře minoritů ve Štítného ulici.

Fotogalerie

„Dlouhá desetiletí byl instalován v naprosto nevyhovujících podmínkách, což se samozřejmě podepsalo na jeho stavu,“ líčí ředitel Muzea Jindřichohradecka Jaroslav Pikal.

Proto se církev na přelomu tisíciletí domluvila s Národní galerií, že si Strom života zapůjčí a nechá ho restaurovat. Nyní zápůjčka končí a vzácné dílo se po domluvě vrátilo zpět do regionu. Je tak hlavní ozdobou expozice jindřichohradeckého sakrálního umění.

„Myslím, že v našem muzeu bude Strom života vystavený minimálně pět až deset let, protože do Kláštera u Nové Bystřice se může vrátit opravdu až v případě, že se tam vytvoří vhodné podmínky,“ podotýká Pikal.

Barokní dřevořezbu datují historikové do druhé poloviny 17. století.

„Strom života je ve výtvarném umění poměrně vzácným námětem, v minoritském klášteře se ale poprvé setkají dva. V křížové chodbě je malba z konce 15. století, kde je právě také Strom života. Takže je to zajímavé i tím, že se ty dva Stromy života poprvé dostanou do jednoho objektu,“ říká historik umění muzea Jakub Valášek.

Dvoumetrové dílo lidé uvidí během adventu

Podle biblické knihy Genesis rostl uprostřed ráje Strom poznání a křesťanská tradice jej chápala jako předobraz Kristova kříže. Proto byl také kříž zobrazován po celý středověk stylizovaný do podoby stromu, v němž byly často znázorňované postavy z Kristova rodokmenu.

Zhruba dvoumetrové dílo z Kláštera u Nové Bystřice je virtuózní dřevořezbou. Podle pověsti ho vyřezal jako projev pokání vězněný mnich, avšak umělecká kvalita svědčící o profesionalitě řezbáře ji zpochybňuje.

Zájemci si mohou Strom života prohlédnout při přednášce v muzeu 14. listopadu v 18 hodin a pak v adventním čase od 26. listopadu do 30. prosince.

Muzeum Jindřichohradecka v těchto dnech také zve na výstavy vojenských hraček z 30. a 40. let minulého století i expozice představující život v Jindřichově Hradci na stránkách týdeníku Ohlas od Nežárky.

Autor:

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Další z rubriky

Naši předci investovali víc, aby byly domy krásné, říká fotograf Budějovic

Milan Binder

Milan Binder vydal za 16 let už 23 knížek fotografií, hlavně z Českých Budějovic. Když má čas, hraje na flašinet. Na...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Z chaty Mládí na Šumavě chce Jihočeský kraj udělat luxusní penzion

Vlastníkem chaty Mládí v šumavském Zadově je Jihočeský kraj.

Krajská chata Mládí na Šumavě potřebuje zmodernizovat. Opozici se ale nelíbí, že rada schválila záměr na její obnovu za...

Najdete na iDNES.cz