Ve Volarech otevřeli opravený bazén, nejoblíbenější je perličková lázeň

  11:07aktualizováno  11:07
Ve Volarech po dvou letech oprav zprovoznili krytý plavecký areál. Hitem je perličková lázeň, děti si užívají brouzdaliště. Minimálně do konce dubna bude ale bazén jediným, který je na Prachaticku v provozu.

Ve Volarech mají nový bazén. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Dlouhodobá rekonstrukce volarského bazénu se ale neobešla bez problémů, protože původní firma nedodržela termíny oprav. Kvůli stále se zvětšujícím prodlevám muselo vedení města zakročit.

„Časové manko bylo v jednu chvíli až sedm týdnů a všechno směřovalo k tomu, že bude zpoždění dále narůstat,“ uvedl místostarosta Volar Ladislav Touš.

Radním nakonec došla trpělivost, vypověděli původní společnosti smlouvu a vypsali výběrové řízení na novou firmu, která opravy dokončí. V soutěži uspěla jiná společnost, které se podařilo rekonstrukci dotáhnout do konce.

Nyní je krytý bazén už téměř šest týdnů v provozu a místní mají možnost vyzkoušet si celou řadu novinek.

„Původně jsme zde měli šest plaveckých drah o délce pětadvaceti metrů. Snížili jsme ale jejich počet na čtyři a na místo zbylých dvou jsme nechali vybudovat brouzdaliště pro děti a perličkovou lázeň pro patnáct lidí,“ vysvětlil Touš.

Právě perličková lázeň láká už od začátku nejvíce lidí. „Je o ni obrovský zájem a všichni jsou s ní maximálně spokojení,“ pochvaluje si novinku Eva Dočekalová, ředitelka správy sportovních zařízení města Volary.

Fotogalerie

Změny se týkaly také materiálu, ze kterého je vyrobené dno bazénu. Původně bylo z plastu, teď je celé nerezové.

Kompletně jsou také předělané podkladové plochy, jež byly po čtyřiceti letech provozu v havarijním stavu. Navíc se dokonce místy bortilo dno, takže firma musela sáhnout k rozsáhlejším pracím.

Areál je nyní vybaven i kvalitnější úpravnou vody a vylepšenou čisticí technologií. Delší doba oprav však měla paradoxně i jednu pozitivní stránku.

„Snažili jsme se urychlit stavební práce na novém saunovém světě, který už v areálu plovárny funguje přibližně jeden rok. Lidé si ho za tu dobu docela oblíbili, alternativa za plovárnu se tedy vyplatila,“ podotkl Touš.

Plavecký bazén ve Volarech pravděpodobně čeká velmi dobrá sezona a to nejen díky novinkám. V nedalekých Prachaticích totiž na začátku června začali s opravami tamějšího areálu, čímž se ten volarský stal jediným fungujícím v okrese.

„Prachatická plovárna zůstane ještě několik měsíců zavřená a ve Vimperku se zastřešováním teprve začínají,“ sdělil Ladislav Touš. Stavební práce v Prachaticích se navíc s největší pravděpodobností oproti původním plánům protáhnou.

V Prachaticích práce potrvají do dubna

„Dalo se čekat, že se odhalí některé věci, které firma bude muset opravit a původně se s nimi nepočítalo. To je třeba příklad kanalizace, sanací nebo různých dřevěných konstrukcí na střeše,“ upřesnila ředitelka Sportovního zařízení města Prachatice Radovana Kutláková.

Dodala, že nový termín dokončení rekonstrukce v současnosti odhaduje na konec dubna. „Podle prvních odhadů jsme měli mít hotovo už v únoru, ale jestli chceme, abychom nemuseli v nejbližší době sáhnout k dalším opravám, musíme počítat s delší dobou,“ dodala Kutláková.

S prodloužením doby rekonstrukce se však pojí jeden problém, který se zásadním způsobem může dotýkat škol. „Volali nám ředitelé, jak to u nás vypadá a jestli nemají výuku plavání směřovat jinam,“ uvedla Kutláková.

Plavecké kurzy pro základní školy jsou totiž ze zákona povinné a jediný provozuschopný bazén v okrese tak může leckterému vedení školy dělat vrásky. „Co jsem však od nich slyšela, zatím se rozhodly vyčkávat, zda se to do konce dubna stihne. Poslední dva měsíce školního roku by jim prý stačily,“ řekla Kutláková.

Loňský rok, kdy byla volarská plovárna uzavřená, byl podle jejích slov velmi hektický. „Chodili nám dokonce pomáhat i brigádníci, kteří pracují na místním koupališti Hulák. Museli jsme některé třídy překládat i do odpoledních hodin, abychom vše stihli do konce června a vyšli školám maximálně vstříc,“ popsala loňské podmínky na prachatickém bazénu.

Volarští se ale podobných problémů neobávají. V případě, že by se na ně školy z okolí s žádostí obrátily, jsou v tuto chvíli připraveni jejich požadavky splnit. „Máme tu v současnosti děti od nás z Volar a chodí sem třídy ze Zbytin, dále z Lenory, Netolic, ale i z Vimperka. Zatím nám na všechny zájemce o plavecké kurzy stačí termíny v dopoledních hodinách. Odpoledne sem chodí jen žáci z gymnázia,“ dodala Eva Dočekalová.

V případě, že by zájem projevily i prachatické školy, neměl by mít volarský areál s přijetím tříd podle jejích slov žádné problémy.

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Další z rubriky

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Nový asfalt v Budějovické v Táboře vydržel jen měsíc. Prasklo staré potrubí

Je to přesně měsíc, co byla zprovozněna část opravené Budějovické ulice. Nyní...

Rušnou Budějovickou ulici v Táboře čeká letos další uzavírka. Práce na druhé etapě zaberou minimálně půl roku a budou...

Největší odměnou je led plný spokojených dětí, říká trenérka krasobruslení

Barbara Dufková si cení sošky, kterou dostala v soutěži Díky trenére. Chce, aby...

Šestadvacetiletá Barbara Dufková strávila většinu svého života na ledě. Dříve závodila, pak založila a dodnes vede v...

Najdete na iDNES.cz