ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: archiv ČEZ

Solární elektrárny chtějí na bývalých odkalištích u Mydlovar i v Temelíně

  • 0
Energetická krize vyvolává velký boom v obnovitelné výrobě elektřiny. Týká se hlavně fotovoltaických parků, které už brzy začnou vznikat po celém Jihočeském kraji. Jeden z takových chce postavit společnost FVE Temelín patřící do skupiny ČEZ přímo v areálu temelínské jaderné elektrárny.

MF DNES zjistila, že projekt má schválený příspěvek od státu ve výši 22 milionů korun. „Je to pravda. Zatím nevíme termín jeho dokončení,“ uvedl mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.

Kromě fotovoltaiky plánuje ČEZ v Temelíně také instalovat malé modulární reaktory, což je moderní technologie vyrábějící elektřinu. Právě první takový reaktor by mohl fungovat v temelínské elektrárně, nejdříve však v roce 2034.

Jihočeský hejtman Martin Kuba jedná s několika firmami z USA, kde reaktory vyvíjejí. „Teď je velká příležitost, že by české firmy mohly dostat příležitost spolupracovat s americkými. Chci, aby náš kraj v tom byl lídrem,“ řekl Kuba ČTK.

Velké fotovoltaické elektrárny by měly vzniknout na dalších dvou místech na Budějovicku – u Ševětína a na rekultivovaných odkalištích u Mydlovar. Ale i na dalších místech kraje. S podmínkou, že neobsadí kvalitní zemědělskou půdu.

„Odmítli jsme kvůli tomu třeba solární elektrárnu na severu kraje. Podobně se budou posuzovat nové větrné elektrárny,“ podotkl náměstek hejtmana pro životní prostředí František Talíř s ujištěním, že energetická soběstačnost je nyní prioritou.

Dotace na nové fotovoltaické elektrárny poskytuje Modernizační fond při ministerstvu životního prostředí, který preferuje hlavně lokality po těžbě uhlí nebo odkaliště po úpravách surovin a brownfieldy.

V první výzvě před několika dny podpořil 56 projektů částkou převyšující miliardu korun. Nejvíc peněz a nejvíc projektů má ČEZ. Temelín je jediný takto dotovaný projekt na jihu Čech, více je jich v západních a severních Čechách. Kromě záměrů se státní a evropskou podporou se další připravují samostatně.

Stavby očekávají kompromisy

Fotovoltaická elektrárna u Mydlovar poblíž Dívčic je zatím ve stadiu záměru a ačkoli pozemky vlastní státní podnik Diamo, k projektu se chtějí vyjadřovat i okolní obce.

„Do budoucna hledáme využití pro plochy vzniklé po rekultivaci odkališť u Mydlovar a jedním z řešení by byla fotovoltaická elektrárna. Oslovili jsme příslušné obce s dotazem, zatím však k tomu nebylo přijato žádné usnesení,“ sdělila za podnik Lenka Rychtaříková.

Dotčené obce sice chápou záměr i v kontextu dnešní energetické krize, ale podezřívají stát, že plánuje projekt bez jejich souhlasu.

„Diamo nás o tom vůbec neinformovalo a neoslovilo nás, jak tvrdí,“ uvedla starostka Mydlovar Hana Chalupská.

Na oficiální sdělení záměru čeká také starosta sousední obce Dívčice Miroslav Stulík. „Až ho dostaneme, vyjádří se k němu naši zastupitelé,“ uvedl starosta.

Podobně chtějí postupovat i další sousední obce. Hodně jejich obyvatel totiž se „soláry“ nesouhlasí kvůli jejich vlivu na oteplování okolí. Připomínají, že řadu let jim zhoršuje prostředí zavážení odkališť. Technická rekultivace na 221 hektarech zdejší plochy má skončit v roce 2024, lokalitu postupně zatravňují. Ještě zbývá zavézt 80 hektarů plochy. Většinu z ní vlastní státní podnik Diamo.

Stejný záměr tam má i společnost E.ON, která chce pro fotovoltaickou elektrárnu kácet stromy, což Mydlovary na svém katastru odmítají. Zatím se ukazuje, že podobné projekty si vyžádají velké kompromisy od obcí a majitelů sousedních pozemků.