Dolů s orlem! burácel dav obyvatel Českých Budějovic 28. října 1918

  8:42
Před sto lety vyrazili Jihočeši do ulic a slavili vznik samostatného státu. Jak to vypadalo 28. října 1918 v Českých Budějovicích? V krajském městě se klíčové okamžiky i ve vypjaté atmosféře obešly bez větších incidentů a potyček.
Poštovní úředník F. M. Čapek shazuje rakouského dvouhlavého orla z okna staré...

Poštovní úředník F. M. Čapek shazuje rakouského dvouhlavého orla z okna staré pošty v Budějovicích. | foto: Repro: MAFRA

Mělo to být běžné podzimní pondělí v Českých Budějovicích. Kolem 11. hodiny 28. října 1918 však poštovní úředník František Miroslav Čapek zachytil informaci o vytvoření samostatného státu. Zpráva se rychle rozšířila a po poledni se Češi začali shromažďovat na hlavním náměstí. K zemi šly německé nápisy i dvojhlaví rakouští orli. Co předcházelo tomuto zásadnímu dni?

Už v září 1918 zprávy z novin naznačovaly, že se děje něco neobvyklého. Články referovaly o německém debaklu na západní frontě, ale i o úsilí vytvoření samostatného českého státu a rozpadu monarchie. Významným dnem byl 14. říjen, kdy v českých zemích byla generální stávka ve znamení protestů proti vývozu potravin. Na některých místech dokonce přerostla v mohutné protirakouské akce.

„V Písku, ve Strakonicích a na jiných místech došlo k vyhlášení republiky. V Českých Budějovicích události nedošly tak daleko, nicméně zdejší manifestace byla v tisku označována jako impozantní. Asi 5 tisíc lidí (z toho nejméně polovina žen) se shromáždilo před nádražím. Odtud se přesunuli na Mariánské náměstí, kde vyslechli projev A. Kříže a O. Svobody, kteří z balkonu Grand bia hovořili o konci války, rozpadu monarchie a o zřízení samostatného státu,“ líčí historik Jiří Chvojka v knize Město pod Černou věží.

O tři dny později byla na schůzi v Dělnickém domě ustavena Socialistická rada. Zároveň se odehrávaly schůzky vůdců českobudějovických Čechů a v pátek 25. října se v loveckém salonku kavárny U Volbrechtů ustavil prozatímní komitét zástupců šesti českých politických stran.

A pak přišlo ono pondělí 28. října 1918. Zprávy o vyhlášení samostatného Československa nejprve dorazily do budovy staré pošty na dnešním náměstí Přemysla Otakara II.

„V kanceláři nastal přirozeně zmatek a já neuvažuje možných důsledků, spěchal jsem k oknu a z něho v radostném vzrušení ohlašoval jsem kolemjdoucím, co se stalo. Zpráva se nesla jako vítr po městě a davy rostly. Do úřadovny vnikli dva strážníci, kategoricky mne žádajíce o původ a autentičnost zprávy a vyhrožujíce mi zatčením. Když však přečetli telegrafickou rozmluvu, odešli smutně, činíce mne zodpovědným za pravost,“ popisuje poštovní úředník F. M. Čapek ve své knize Státní převrat v Č. Budějovicích, kterou vydal v roce 1928.

Ve městě panoval zmatek

Nadále nebylo jasné, co se děje. Čapek stále přes poledne volal do Prahy, ale telefon byl obsazený. Ve městě panoval zmatek. Teprve po poledni dostal Čapek další zprávy.

„Buďte bez starosti, věc je hotova, stát je vyhlášen úředně. Už je konec s Rakouskem! Na zdar!“ slyšel Čapek od pražského kolegy. Běžel k oknu kanceláře a oznámil tuto novinu davům lidí na náměstí.

Z těchto horkých hodin pochází také ikonická fotografie, na které Čapek shazuje dvouhlavého rakouského orla z okna staré pošty. Snímek se stal jedním ze symbolů převratu v krajském městě.

„Když jsem uchopil rukou za plechového orla, zaburácelo v masách: Dolů s ním! Zalomcoval jsem s ním, leč marně. Držel pevně. Studenti přinesli tyče, aby pomohli, ženy i muži deštníky a holemi nadzdvihovali a doráželi na plechovou nestvůru, pyšně se držící u zdi. Pane Štojdl, vemte za něj, řekl jsem zřízenci vedle mne stojícímu. Ten orlem vší silou tak zalomcoval, že se hnul. Tu já uchopiv zaň z druhé strany, nedbaje, že mi řinula krev z prstu hluboce o plech rozříznutého, strhl jsem orla za ohlušujícího volání slávy a shodil dolů na dlažbu, kde lid zkoumal na něm tvrdost svých podpatků a pevnost holí i deštníků,“ líčí Čapek.

Dav zpíval na náměstí hymnu

Když před 15. hodinou vyvěsili studenti prapor v národních barvách z radnice, přivítal to tisícihlavý dav na náměstí hymnou. Začalo pálení rakouských, německých a tureckých praporů, které byly nalezeny v podstřeší radnice. Potom masa vedená profesorem Zdráhalem táhla k okresnímu hejtmanství.

Hejtman Hiebl, který měl za ženu Češku, s radostí vyhověl jejich žádosti o odstranění rakouských znaků z budovy a vyvěšení červeno-bílých praporů. Ulice byly plné rozjásaných lidí, ale davy zachovávaly pořádek a obavy z drancování německých obchodů se ukázaly zbytečné.

„Došlo pouze ke dvěma případům inzultace. Jednou obětí byl obchodník se zeleninou, známý šmelinář, druhou nadporučík jezdectva, který ve Střelnické ulici chtěl zatknout hocha, odstraňujícího orla z budovy vojenského staničního velitelství. Třetí obětí byla bronzová busta Josefa II., kterou dav rozbil v sadech, protože v onom císaři viděl symbol germanizace. Ještě téhož dne večer však už zajišťovali pořádek sokolové,“ pokračuje historik Chvojka.

Večer vyrazily do ulic tisíce lidí s lampiony. Na náměstí k nim promluvil vůdce budějovických Čechů August Zátka. Muži i ženy plakali dojetím a objímali se. O den později se odehrál tábor lidu, kde Zátka oznámil, že dnem 30. října přechází správa města do českých rukou.

„Třicátého října rezignoval purkmistr Taschek, odstoupilo celé obecní zastupitelstvo a řízení města převzala dvanáctičlenná správní komise, v níž zasedalo osm Čechů a čtyři Němci,“ dodává Chvojka.

Po slavnostních dnech se život ve městě pomalu vracel k normálu. Obyvatelé museli řešit problémy související s koncem války, katastrofální hospodářskou situací a odstraňovat dědictví monarchie.

Autor:


Seriál Přelomové osmičky představuje zajímavé historické události, které se udály v letech končících číslem osm. Od tragického porušení příměří v lednu 1968 ve Vietnamu přes vyhlášení mobilizace v Československu v květnu 1938 až třeba po oblet Měsíce Apollem 8 v roce 1968.

Odborářka: Školství potřebuje 8 miliard. Ekonomika klesá, oponuje náměstek

Hosty pořadu Duel jsou Markéta Seidlová, místopředsedkyně školských odborů a...

VIDEO Vysíláme Školské odbory chtějí příští pondělí i nadále stávkovat. Žádají, aby ministerstvo dorovnalo...

Vzpoura místo jásotu. Klid v Uničově musely před sto lety jistit kulomety

Historická fotografie zachycující listopadovou manifestaci na náměstí v...

VIDEO Vznik Československa na podzim 1918 zdaleka ne všude obyvatelé nové republiky slavili. V řadě měst...

Kamarád na něj namířil kulomet. Pak utíkal z pohraničí

Jaroslav Pavlů na archivním snímku se svými rodiči. Jako dítě musel utíkat z...

Před Němci utíkal jen se školní taškou, několika hračkami, s kladívkem a kleštěmi. Jaroslav Pavlů z...

Národní divadlo opět hořelo ve videu na fasádě, sto let připomněl i ohňostroj


VIDEO Sto let republiky připomněl v Praze ohňostroj na břehu Vltavy, který měl ambice trumfnout i ten...

Ve dveřích stihl dát synovi hodinky, pak ředitele ČSA popravili

František Stočes, s obrácenou buřinkou v ruce. Za povšimnutí stojí černá páska...

Inženýr František Stočes byl druhým ředitelem letecké společnosti ČSA. Právě on se významně...

  • Nejčtenější

Náctiletý šofér vjel do protisměru, čelní střet nepřežila řidička ve druhém voze

Tragická dopravní nehoda se stala ve středu odpoledne na Českobudějovicku. Mladý řidič přejel do protisměru, kde se čelně střetl s autem, které řídila žena. Ta po srážce na místě zemřela.

2. října 2024  17:16

Muž zbil děti tyčí, při házení s míčem mu trefily sochu. Rodiče to nahlásili policii

Hra s míčem skončila pro dvě desetileté děti v Husinci na Prachaticku výpraskem. Poté, co při házení o strom trefily míčem dřevěnou sochou vodníka uvnitř kmene, na ně zaútočil starší muž. Chlapce a...

3. října 2024  17:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta ve šlágru vynulovala Pardubice. Litvínov má rekord, slaví také Třinec

Šlágr šestého kola hokejové extraligy ovládla jednoznačně Sparta, která v Pardubicích zvítězila 4:0. Litvínov zůstává i nadále stoprocentní, když přetlačil Olomouc 2:1, mistrovský Třinec si poradil s...

29. září 2024  15:20,  aktualizováno  21:44

Čelní střet s kamionem osobák slisoval, nehodu nepřežil dvacetiletý řidič

Dvacetiletý řidič ráno nepřežil střet s kamionem na Jindřichohradecku. Je to druhá tragická nehoda v kraji během 24 hodin. Ve středu odpoledne bourala dvě osobní auta u Týna nad Vltavou, tam čelní...

3. října 2024  10:57

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Značka „pozor labutě“ vykouzlí úsměv, tři přikázané směry nad sebou jen naštvou

Někdy pobaví, jindy působí nesmyslně. Na dalším místě je jich tolik, že to je jak malý les. Dopravní značky. Je jich tak moc, že už mnohdy působí spíš kontraproduktivně a člověk je nestíhá ani...

4. října 2024

Malá vodní elektrárna stojí v údolí říčky Černá, proud vyrábí už sto let

Malá vodní elektrárna má teď odstávku kvůli odbahnění nedaleké Soběnovské přehrady u Kaplice na Českokrumlovsku. Na říčce Černé ji zprovoznili přesně před sto lety, ale pořád dodává elektřinu do sítě.

6. října 2024  10:34

Č. Budějovice - Slovácko 0:2, domácí dál čekají na první výhru. Rozhodl Havlík

Zbytek tabulky už jim začíná utíkat, fotbalisté Českých Budějovic ale ani v 11. kole Chance Ligy nezvítězili a doma podlehli Slovácku 0:2. Rozhodl Havlíkův gól z penalty, před koncem navyšoval skóre...

5. října 2024  15:25,  aktualizováno  18:51

Už vím, jak se cítil Poborský. Feštr o konci v Olomoucku i fandění Spartě

Tři roky byl kapitánem – a bez nadsázky i tváří – Olomoucka, kde dohromady strávil čtyři sezony. Proto basketbalové příznivce po celé republice překvapilo, když Lukáš Feštr v polovině srpna na...

5. října 2024  13:15

Filmovou akademii založili před 20 lety. Název má podle kameramana Ondříčka

Filmovou akademii v Písku založil před dvaceti lety producent a kameraman Miloň Terč. Snímky, které natočili její studenti, sbírají ceny po světě. Válečný film Krajan letos získal studentského...

5. října 2024  10:02

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

V dubnu zrušil asistovanou sebevraždu, nyní se Jan Kavalír dočkal dcery

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpící neurosvalovým onemocněním ALS zrušil letos v dubnu asistovanou sebevraždu...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...