Budějovičtí radní ustoupili a Jižní spojku přes Malý jez dali k ledu

  9:05aktualizováno  9:05
Českobudějovičtí radní vyslyšeli protesty lidí, kteří podepsali petici proti stavbě Jižní spojky a odložili změny v územním plánu, které se týkaly právě stavby obchvatu kolem nemocnice a přes klidovou zónu u Malého jezu. Vše ještě musí schválit zastupitelé.
Radní v Českých Budějovicích vyslyšeli protesty tisíců lidí a plány na stavbu Jižní spojky přes Malý jez odložili. Ilustrační snímek

Radní v Českých Budějovicích vyslyšeli protesty tisíců lidí a plány na stavbu Jižní spojky přes Malý jez odložili. Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Přes čtyři tisíce nespokojených obyvatel, kteří podepsali petici proti takzvané Jižní spojce, mohou slavit. Boj s českobudějovickými radními, kteří chtěli vést silnici mezi jejich domy v ulicích Schneiderova, Plavská a mezi Malým a Velkým jezem na řece Malši, zdá se, vyhráli.

Radní zareagovali na jejich protesty a tento týden změny v územním plánu odložili. Jižní spojka je v tuto chvíli u ledu a lidé se zatím nemusejí obávat toho, že by jim dvouproudový obchvat vedl pod okny nebo přes oblíbené venkovní koupaliště.

"Petice měla určitě svůj smysl a jsem rád, že radní vyslyšeli názory lidí. Nejsme ale u konce, vše ještě bude záležet na únorovém zastupitelstvu města, ale věříme, že doporučení radních schválí," reagoval člen petičního výboru Zachraňme Malák a klidové zóny Tomáš Mráz.

Navrhované změny se týkaly hlavně ulic Plavská, Schneiderova a kolem nemocnice. Rozhodnutí radních tak vrací v platnost stálý územní plán z roku 2000. V něm je sice zanesen most přes Malý jez, stavět se však nebude.

"Studie, kterou jsme si nechali zpracovat, nám ukázala, že nová silnice by dopravě na Mánesově ulici nepomohla, proto je zbytečné ji přes Malý jez vést," sdělila náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Stavět se zřejmě podle stávajícího územního plánu nebude ani most přes Vltavu v Papírenské ulici, protože by vedl přímo do soukromého objektu Stecherova mlýna. Papírny navíc už dříve odmítly na stavbu silnice prodat pozemky a nemocnice požadovala v ulici L. B. Schneidera jednosměrný provoz.

Město hledá místo, kde postavit most přes Vltavu

"Hlavním důvodem nesouhlasu bylo přivedení husté tranzitní dopravy do dosud klidových zón města i necitlivý zásah do rekreační zóny. Navíc v okolí nemocnice by bylo více smogu a hluku. Rozhodnutí radních vítáme," sdělila Irena Šefčíková z občanského sdružení Domovina.

V tuto chvíli se tak bude jednat o jediné změně a tou je most přes řeku Vltavu. Nepostaví se však v místě, kudy měla vést Jižní spojka. Město pro něj teď proto hledá vhodný prostor.

Podle zastupitele a člena dopravní komise Stanislava Rataje by se ještě letos mohl začít vytvářet úplně nový územní plán města. "V současné době je podáno asi 57 změn v územním plánu. Tím, že by se udělal nový, by se dalo vše do pořádku. Nemohu předvídat, ale budu prosazovat, aby se stávající trasa Jižní spojky z nového územního plánu vyjmula," dodal Rataj.

Podle zástupců občanských sdružení, která proti výstavbě spojky protestují, by bylo takové řešení na místě. "Nestavíme se proti dopravě, která má skutečně obslužný význam v městských částech. Jednoznačně jsme však proti tranzitní a těžké nákladní dopravě. Řešení dopravy by mělo být podle našeho názoru součástí strategického plánu města a magistrát by při jeho přípravě a realizaci měl komunikovat s veřejností," míní Mráz.

Katastrofální dopravní situaci v krajském městě, kdy centrem projíždí veškerý tranzit, by podle dopravních odborníků vyřešila zejména dálnice D3. Její dostavba se však kvůli nedostatku peněz neustále odkládá.

Nejčtenější

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Vodní zámek Červená Lhota je na suchu. Rybník odbahňují bagry

Na rybníku kolem zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku pokračují práce na...

Tak jako nyní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku jen tak neuvidíte. Památka, kterou obvykle obklopuje voda, je v...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Policie chce obžalovat pět lidí kvůli solární elektrárně Ševětín

Solární elektrárna v jihočeském Ševětíně.

Policie navrhla obžalovat pět lidí, které podezírá ze stomilionového podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny...

Další z rubriky

Vltava nám ublížila, ale už jsem jí odpustil, říká malíř bydlící u břehu

Ladislav Hodný v mládí koketoval s myšlenkou, že by šel místo studií na...

Prakticky celý život se zabývá uměním, a přesto, že před pár dny oslavil vyučený knihař Ladislav Hodný 76 let, nehodlá...

Hejtmanství již poněkolikáté hledá partnera pro letiště v Budějovicích

Společnost už dokončuje terminál pro cestující v Plané. Na ranveji se také...

Zatímco na Letišti České Budějovice vrcholí modernizace za půl miliardy korun, Jihočeský kraj pro něj chce znovu hledat...

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

Najdete na iDNES.cz