Zničené přístřešky z Pražské zmizí. Petice na jejich záchranu nestačila

  • 13
Když tamtudy v 80. letech minulého století místní procházeli, mohli si prohlížet neobvyklou podobu přístřešků. Dnes na železnou konstrukci na českobudějovické Pražské třídě koukají lidé spíše s odporem. Kvůli špatnému stavu se radnice rozhodla stavbu zbourat, petice nic nezmohla.

Radní o odstranění rozhodli už loni. Hrozí podle nich, že by konstrukce mohla zranit chodce.

Bourání se ale nelíbí některým lidem ani odborníkům, několik architektů proto poslalo městu petici za její zachování a obnovu.

Přístřešky na Pražské třídě

„Jedná se o urbanisticky i architektonicky cennou stavbu nadregionálního významu od celostátně dobře známých a vysoce hodnocených významných jihočeských architektů Ladislava Konopky a Aloise Hlouška. Její hodnoty jsou dobře dokumentované například v Databázi české moderní architektury,“ argumentují autoři petice, mezi nimiž je například českobudějovický architekt Jaromír Srba.

„Víme, že se stavba sice nedochovala ve zcela původní podobě, ale náklady na záchranu a obnovu dochované části by jistě významně nezatížily městskou pokladnu. A bylo by tak možné uchovat tuto hodnotnou stavbu, která je blízce spojená s historií Pražského sídliště a oblíbená u obyvatel města,“ stojí v dokumentu, který poslali autoři petice redakci.

Někteří lidé projevovali nesouhlas také na sociálních sítích, když se dozvěděli, že se má konstrukce bourat. Jiní naopak byli pro a považují stavbu za ostudu. Podle primátora Jiřího Svobody (ANO), kterému architekti poslali dopis, se na bourání nic nemění.

Náměstek primátora Viktor Lavička (ANO) před časem vysvětlil, že by oprava byla dražší než demolice a navíc by konstrukci nevrátila původní podobu.

„Sám jsem byl původně zastáncem rekonstrukce. Ten odhad ceny za opravu kovů s doplněním o osvětlení starý dva roky se však už tehdy pohyboval okolo 18 milionů korun. To je vysoká částka za opravu povrchu a světel,“ vysvětluje. Proto se podle něj radní rozhodli, že dojde na demolici. Ta je finančně méně nákladná.

Kdy na bourání dojde, zatím není jasné. „Termín ještě nemáme. Vypsali jsme výběrové řízení, ale doposud nedošlo k podpisu. Podle toho, jak se věc plánovala, by se demolice měla uskutečnit v první polovině letošního roku,“ vzkazuje náměstek primátora Ivo Moravec (Občané pro Budějovice). „Zároveň jsme se domluvili, že vypíšeme soutěž na celkové řešení tohoto prostoru. Chceme se jím zabývat a řešit ho,“ doplňuje.

Ještě dřív by měly jít k zemi přístřešky na náměstí na sídlišti Šumava, jež patří městu. „V tomto případě už vítěze zakázky máme. Rozjede se to v nejbližší době, jde o dny až týdny,“ dodává Moravec. Radnice od začátku argumentuje tím, že chce především zabránit tomu, aby se kvůli starým konstrukcím někdo zranil.