Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Při chemoterapii je dobré pít pivo. Dodá tekutiny i energii, říká lékař

  8:52
Lékař Václav Pecha je zakladatelem sdružení Mamma Help, které pomáhá ženám s rakovinou prsu. Sám překonal nádor nosohltanu a svým pacientkám říká, že se léčba dá zvládnout. „Absolvoval jsem chemoterapie, ozařování i další léčbu. Vím, jak mi bylo.“

Při chemoterapii je dobré pivo. Dodá tekutiny i energii, říká lékař Václav Pecha. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Když ve 3. třídě přinesl Václav Pecha domů poznámku, že osahává spolužačky, nikdo netušil, že ženským prsům se bude věnovat celý život. Specializoval se totiž jako chirurg a onkolog právě na tento karcinom, kterým ročně onemocní v republice na sedm tisíc žen.

A protože poznal, jak je důležité pro jeho pacientky popovídat si o nemoci, vzniklo 22. října 1999 sdružení Mamma Help. Před týdnem se na českobudějovické plovárně potkají jeho členky a další podporovatelé při akci Plaveme prsa. Celý měsíc říjen je totiž věnován prevenci tohoto nádorového onemocnění.

Václav Pecha

(67 let)

Odmítl vstoupit do strany, takže po absolvování Lékařské fakulty na Karlově univerzitě v roce 1972 našel jako rodilý Pražák místo až v českokrumlovské nemocnici. Začal na chirurgii, poté se v onkologické ambulanci specializoval na karcinom prsu. Tři roky působil v Alžírsku v Hassi Bach Bach. Později vyhrál konkurz na místo vedoucího lékaře sekce karcinomu prsu na gynekologické klinice Vinohradské nemocnice v Praze. Tady také založil v nestátním zdravotnickém středisku Na Zeleném pruhu specializovanou onkochirurgickou ambulanci. V říjnu 1999 stál u zrodu pacientského sdružení Mamma Help. Nyní žije v Krumlově, třikrát měsíčně působí ve zdejší nemocnici. Je ženatý, s manželkou Michaelou, interní lékařkou, mají syna Václava (41) a dceru Barboru (37). Mezi jeho koníčky patří mimo jiné hudba. Už od svých 11 let má abonentku na koncerty České filharmonie. Hraje na piano, klarinet a saxofon.

„Když jsme tenkrát na konečné tramvaje číslo 11 v hospodě Vagón s partou asi patnácti mých pacientek vymysleli tohle sdružení, nevěřili jsme v takový ohlas,“ přiznává lékař, který nechodí příliš vyšlapanými cestičkami. I díky tomu je takovým „enfant terrible“ české onkologie.

Některé jeho názory a operační postupy, které prosazoval už před lety, jsou terčem kritiky dodnes. Jak ale sám říká, využíval jen poznatků ze zahraničních stáží a odborných časopisů. Teď v nich publikuje on sám. Například před čtyřmi roky v prestižním časopisu Cancer práce o sentinelové uzlině. Českému odbornému tisku však prý tento důležitý poznatek nestál ani za zmínku.

Ačkoliv se oficiálně odstřihl od svého pražského působiště Na Zeleném pruhu už před dvěma roky, nedokázal onkochirurgii opustit úplně. Proto se dohodl na spolupráci s českokrumlovskou nemocnicí. „Naštěstí se tady hodně změnilo. Když jsem kdysi odcházel do Prahy, bouchalo se prý na vedení šampaňské,“ dodává se smíchem.

Ke svému oboru se ale poprvé dostal právě tady. Náhodou. Stejně tak jako ke studiu medicíny. „Tatínek byl technik, na SVVŠ jsem studoval v matematicko-fyzikální třídě. Jenže jsme s kamarádem Čendou Adamcem dělali v rámci povinné biologické olympiády nějaký pokus okolo výživy a byli úspěšní. To nás asi oba nahlodalo,“ vzpomíná.

Při studiích chodil celých šest let kvůli přivýdělku brigádničit do nemocnice Pod Petřínem jako zřízenec. Později ho při nočních nechávali na chirurgii i asistovat. Věřil tedy, že se svou budoucí ženou Michaelou zakotví v Praze, kde měl u rodičů velký byt.

„K tomu bych ale potřeboval stranickou knížku, což jsem striktně odmítl. Nakonec nás oba vzali v krumlovské nemocnici,“ konstatuje. Paradoxně právě díky závěrům 14. sjezdu KSČ ke zdravotnictví ho jeho šéf posadil do nově zřízené onkologické ambulance. Ty totiž musely být ve všech okresních nemocnicích.

Opravili ruinu renesančního domu v Krumlově

V roce 1973 tedy koupili s manželkou v Českém Krumlově ruinu renesančního domu a začali ji opravovat pro trvalé bydlení. Nastěhovali se do ní o pět let později. Ačkoliv si tehdy okolí myslelo, že se nejspíš zbláznili, dnes je to podle Václava Pechy nejhezčí dům ve městě.

„Uměl jsem jazyky, dokázal jsem se dostat k zahraničním lékařským časopisům a netajil se tím, že mám chuť emigrovat. Nechtěl jsem ale s dětmi někde v cizině zůstat na zájezdu v plavkách nebo s lyžemi, jak se to dělávalo. Tak jsem hledal jiné možnosti,“ vzpomíná.

V roce 1986 se mu podařilo jako chirurgovi odjet do Alžírska, do nemocnice v Hassi Bach Bach. „Byla to nádherná nemocnice na kraji Sahary. Měli jsme pasy a mohli cestovat, což bylo důležité. Procourali jsme celou Evropu. Kontrakt mi skončil v létě 1990,“ poznamenává s tím, že s ohledem na politický vývoj u nás zmizel i důvod pro emigraci.

Bohužel, zatímco v zahraničí měl při své práci velkou svobodu rozhodování, po návratu do krumlovské nemocnice ji ztratil. Tvrdí, že i stres, který zažíval ve svém submisivním pracovním postavení, přispěl k jeho zdravotním komplikacím.

„Diagnóza zněla NonHodginský lymfon nosohltanu. Absolvoval jsem chemoterapie, ozařování i další léčbu. Vím, jak mi bylo, a svým pacientkám říkám, že podle mé vlastní zkušenosti se to dá zvládnout.“

Pivo polykal po lžičkách

Nemohl nic jíst, takže jen polykal pivo po lžičkách. Když za den dokázal vypít láhev, byla jeho žena nadšená. „Od té doby doporučuji pacientkám při chemoterapiích pivo. Dostanou do sebe tekutinu, energii ze sladu a ještě potřebný vitamín B. To víte, že mě za to kolegové na rameno neplácají,“ směje se.

V posledních letech ale začal pronikat do tajů vína, absolvoval dokonce i sommeliérské kurzy a začíná mu dávat přednost před pivem. „Právě nad pivem jsem se scházel se svými pacientkami, protože jsem věděl, že si potřebují o nemoci povídat. S doktorem, nikoliv s psychologem, jak je obvyklý postup na onkologických pracovištích. Tak teď mají k dispozici náš Mamma Help, kde si mohou brát naději od těch, které nemoc zvládly,“ dodává.

Nad pivem v Masných krámech se témat k hovoru nabízí nepřeberné množství. Například alternativní léčba. „Když moje pacientky dodržují bazální pravidla léčby nádorů, nevadí mi, jestli k tomu berou nějaké ‚zaručené‘ potravinové doplňky. Jen mi to musí říct,“ míní.

Základem úspěšné léčby je podle něj vzájemná důvěra. Je odpůrcem razantních chirurgických zákroků v oblasti prsů. „Nestačí, že mladé holce uřežeme prsa a vezmeme vaječníky. Pořád je tam i zvýšené riziko karcinomu tlustého střeva, slinivky břišní i ledvin. Nejde zaručit, že žádný nádor už mít nebudou,“ vykládá horlivě.

Stejně tak mu vadí, že mnohá onkologická pracoviště v republice zatím nevyužívají možnosti testu Oncotype DX. Ze zahraničních studií totiž vyplývá, že až v polovině případů u určité skupiny pacientek s rakovinou prsu je chemoterapie podávána zbytečně. „Naštěstí byly vyvinuty ty genomické testy. Ano, jsou drahé, ale pro zdravotní pojišťovny levnější než chemoterapeutická léčba,“ říká muž, jehož koníčkem je nejen hudba, ale neustále rozšiřuje i svou sbírku aktů. Nechybí v ní ani Zrzavý či Toyen.

Lékař, který už v 90. létech usoudil, že z penze jednou těžko zaplatí provoz krumlovského domu. Proto tu v rámci malé privatizace získal blok domů, opravil je a v srpnu 2002 po povodních otevřel Hospodu 99. Naštěstí byla nad vodou. A jak přiznává, i když se sám často dostal do problémů, ta potřebná dávka štěstí mu zatím nikdy nechyběla.

  • Nejčtenější

Dívkám hodí do pití drogu a pak je znásilní. V Krumlově nic neobvyklého

V Českém Krumlově přibývá lidí, kterým někdo vhodil drogu do pití bez jejich vědomí. Diskuzi mezi místními odstartoval...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva drážní pracovníky zabil při údržbě trati vlak mířící do depa, další zranil

Po střetu s osobním vlakem při jeho manipulační jízdě do depa zemřeli u Bělčic na Strakonicku dva lidé a další dva jsou...

Konec neporazitelnosti, Spartu skolila Kometa. Extraligu nově vedou Pardubice

Také hokejisté Sparty už v extralize poznali porážku, v hitu sedmého kola si na ně vyšlápla Kometa a v hlavním městě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

O koleje je velký zájem, Jihočeská univerzita odmítla dvě stovky žádostí

Zatímco žáci středních a základních škol už mají za sebou skoro celý první měsíc v lavicích, téměř deset tisíc studentů...

Po střetu s vlakem na Strakonicku zemřel řidič, náraz ho katapultoval z auta

Na železničním přejezdu u Čejetic na Strakonicku, který není chráněn závorami, zahynul v pátek odpoledne řidič osobního...

Dva drážní pracovníky zabil při údržbě trati vlak mířící do depa, další zranil

Po střetu s osobním vlakem při jeho manipulační jízdě do depa zemřeli u Bělčic na Strakonicku dva lidé a další dva jsou...

Užívám si vůni a zvuk motokrosu, tvrdí jeho duše na jihu Čech a šéf střediska

Evžen Zadražil působí devět let jako vedoucí jihočeského motokrosového střediska. Podniky komentuje, archivuje také...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...