Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. července 2022 Den upálení mistra Jana Husa

Policistku roku mrzí, že zločinů neubývá. Málo spolu mluvíme, říká

  9:38
Na Vánoce se letos těší Renáta Miková. Žena, která získala ocenění Policistka roku 2018 je stráví s rodinou. Pro MF DNES se rozhovořila o práci u policie i desetileté praxi učitelky speciální školy.

Renáta Miková z Českých Budějovic patří podle kolegů i nadřízených mezi špičku v oboru. U policie slouží 25 let, z toho na oddělení vražd, loupeží a znásilnění dětí zhruba dvacet let. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Jsou pochybnosti, které občas pocítí každý. Třeba o tom, jestli má naše dlouhodobé úsilí v osobním nebo profesním životě smysl. Jenomže, když o nich přemýšlí policistka s pětadvacetiletou praxí, navíc několikrát oceněná za pracovní nasazení, je to na pováženou.

Vrchní komisařka jihočeské kriminální policie Renáta Miková přiznává, že je jí občas smutno z otázky, proč počet zločinů neklesá. Zabývá se těmi nejtěžšími, jako jsou vraždy, loupeže a znásilnění.

Pracuje s pozůstalými i podezřelými

„Příčina je často v mezilidských vztazích. Málo spolu mluvíme, nejsme k sobě tolerantní, nevěnujeme se dost sobě a svým dětem. Někdy stačí projevit pochopení, dokázat se na sebe usmát,“ říká drobná sympatická žena, držitelka titulu Policistka roku 2018.

Při objasňování zločinů musí pracovat jak s podezřelými, tak s jejich oběťmi nebo pozůstalými po nich. Profesionálně by měla potlačovat emoce, což pokaždé dost dobře nejde. Zvlášť pokud jsou obětí děti, nejčastěji u pohlavních zneužívání v rodině. Tady naopak je vcítění do jejich situace namístě. Právě pro ně funguje zvláštní místnost vybavená jako pokojíček s hračkami.

„Je třeba, aby nebyly stresované a dokázaly se uvolnit a rozmluvit. Často pocházejí z rozvrácených rodin. Procházejí tlaky ze všech stran, což je pro ně těžké. Děti vůbec trpí takovou atmosférou nejvíc,“ podotýká komisařka.

Vystudovala speciální pedagogiku

K práci s dětmi má přitom blízko. Kromě toho, že je sama matkou dvou dospělých dcer a trojnásobnou babičkou, má desetiletou praxi učitelky speciální školy. Cesta rodačky z Frenštátu pod Radhoštěm až k jihočeské policii byla totiž komplikovaná.

„Narodila jsem se v kraji Jiřího Rašky, to znamená, že důležitou roli v mém životě hrál sport. Lyžování, cyklistika, běhání, dodnes závodně hraji volejbal. Od toho se odvíjela snaha tělocvik studovat. Hlásila jsem se na pražskou fakultu tělovýchovy a sportu, ale nevzali mě z kádrových důvodů. Otec měl politický škraloup z osmašedesátého. Další rok jsem to zkusila na olomoucké pedagogické fakultě. Sice jsem zase neprošla, ale nabídli mi studium speciální pedagogiky. Soudruzi u komise si asi řekli, že dětem na zvláštní škole nemůže můj politický profil zásadně uškodit,“ směje se Miková.

Do Českých Budějovic odešla po škole za svým partnerem a deset let učila na tehdejší zvláštní škole ve Štítného ulici zeměpis a tělocvik. Mezitím přišel listopad 1989 a po něm pocit, že výchova některých žáků – hlavně kvůli vztahu s jejich rodinami – dostává trhliny.

K práci u policie ji přemluvil manžel její kamarádky. Zpočátku jí pedagogická minulost občas dostihla. Když pracovala ještě jako okresní vyšetřovatelka a vyslýchala podezřelé z krádeží, které předtím učila. „Někdy překvapeně řekli: Paní učitelko, a co vy tady děláte?“ svěřuje se Renáta Miková.

Svátky stráví v širokém rodinném kruhu

Za pětadvacet let poznala kriminalistka tisíce osudů. Podle ní nás zločiny provázejí od počátku světa a většina motivů je stejná. Peníze, žárlivost, nekontrolované emoce a vášně. Souhlasí s názory, že relativně klidněji bývá o Vánocích. O svátcích, které nejen křesťané slaví přes dva tisíce let pořád se stejným nadšením a nadějí. Jako dny, kdy se lidé setkávají a přejí si navzájem vše dobré, což by měli praktikovat celý rok.

Také Renáta Miková se na svátky těší. Stráví je v širokém rodinném kruhu, i když to pravidlem nebývá. Některé roky má jako všichni policisté službu, nebo takzvanou dosahovou pohotovost.

„Víte, co mi v poslední době udělalo největší radost? Obrázek, který mi namalovala a donesla jedna vyslýchaná holčička. Je na něm noční krajina ozářená měsícem. A také to, když mě ty týrané děti berou jako kamarádku, a když se potom rychle zbaví traumat. Myslím, že je to pro mě ten největší smysl a ocenění práce,“ říká skoro dojatě vrchní komisařka kriminální policie Renáta Miková.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihočeském kraji se volí v obvodech Tábor a Český Krumlov.

Tomáš Jirsa, Jaroslav Větrovský, Jiří Svoboda

  • Nejčtenější

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Takový déšť jsem nikdy nezažil, voda se valila do domu všude, popisuje reportér

Z čistého nebe začaly padat kroupy o velikosti pingpongových míčků. Pak přišel liják, který se spustil okolo deváté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cyklisté napadli na Šumavě řidiče kamionu, který vezl kůrovcové dřevo

Dva cyklisté tento týden na Šumavě brutálně napadli řidiče kamionu, který z lesa odvážel dříví. Vadilo jim, že se...

187,5 milimetru srážek. U Strakonic se z nebe vylilo jako jindy za čtyři měsíce

V Katovicích na Strakonicku napršelo při pondělní večerní bouřce 187,5 milimetru srážek, což odpovídá běžnému úhrnu za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hladiny po nočních bouřkách začínají klesat, hasiči evidují stovky výjezdů

Po nočních bouřkách a intenzivním dešti platil ráno povodňový stupeň asi na desítce míst ve středních a jižních...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Slavného předka musela rodina Mendelových tajit, komunisté uznávali Mičurina

Josef Mendel z Českých Budějovic má slavného prastrýce – zakladatele genetiky, který se narodil před 200 lety. „Spojuje...

Lékařům s určením správného postupu léčby pomůže umělá inteligence

Dnes jsou lidé zvyklí, že jim diagnózu sdělí lékař. Už brzy by ale vše mohlo být jinak. S určením nemoci by mohla...

Referendum o opravě bazénu v Písku zrušili, dál chystají stavbu nového

Zastáncům referenda o opravě stávajícího bazénu v Písku se nepodařilo přesvědčit dostatečný počet zastupitelů. Plány na...

Na Písecku se v potoce utopil muž. Snažil se dostat do své chaty

V Albrechtickém potoce na levém břehu Vltavy na Písecku se v noci z pátku na sobotu utopil třiačtyřicetiletý muž. V...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...