Na obchvatu se často bourá. Řidiči si zvyknou a nehod ubude, věří policie

  • 6
Hned při otevření obchvatu Chýnova na Táborsku část místních upozornila, že jsou na něm nebezpečné křižovatky. Auta po něm jezdí měsíc a už se tam stalo šest nehod. ŘSD tam zvýraznila značení, ale o snížení rychlosti na 70 km/h policie neuvažuje.

Několik desítek let čekali lidé v Chýnově na Táborsku na obchvat města. Když ho před necelým měsícem slavnostně otevřeli, část místních obyvatel upozornila na riziko dopravních nehod. Podle nich jsou křižovatky z Chýnova do Záhostic a od Turovce a Plané nad Lužnicí nebezpečné.

Jejich obavy se potvrdily už několik minut po otevření, kdy se na zmíněném úseku stala první nehoda. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se proto rozhodlo okamžitě jednat.

„Hned druhý den jsme domontovali varovné žluté blikače u dopravní značky Dej přednost v jízdě, pro její zvýraznění. Dále jsme doplnili vodorovné dopravní značení, které na křižovatku upozorňuje již 150 metrů předem,“ popsal generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Ani to ale příliš nepomohlo. Za první tři týdny provozu museli policisté vyjíždět k dalším pěti nehodám. „První dvě byly hned v prvních dvanácti hodinách po otevření. Spousta místních si neuvědomila, že už vjíždí na otevřený obchvat. Nehoda se tak stala z jejich nepozornosti a nedání přednosti,“ zhodnotil mluvčí jihočeských policistů Milan Bajcura. V jednom případě museli záchranáři ošetřovat zraněné. Zbylé se obešly bez újmy na zdraví.

Silnice je podle Bajcury bezpečná a přehledná, ale obyvatelé přilehlé obce přesto požadují snížení rychlosti na 70 kilometrů v hodině či úsekové měření. Na tento popud vznikla i petice, kterou podepsalo více než 300 lidí.

„Policie na obchvatu měří rychlost a pro zajímavost minulé úterý z 38 změřených vozidel na silnici I/19 pouze dvě překročila povolenou rychlost, a to těsně. Nejvyšší rychlost byla 93 kilometrů v hodině. Věřím, že nehody jsou důsledkem zvyku řidičů či nepřesných navigací a jejich počet bude časem výrazně klesat,“ dodal Mátl.

Snížení rychlosti prozatím odmítá i policie. „Pokud se jedná o komunikaci první třídy, která vede mimo obec, je tam maximální rychlost 90 kilometrů v hodině. Není možné, aby se po pár dnech přistoupilo ke snížení, protože je stále v režimu, kdy si na ni musí řidiči především zvyknout,“ vysvětlil.

Stejná situace podle jeho zkušeností nastala i při otevření obchvatu Strážkovic, kde policisté museli zpočátku k dopravním nehodám také vyjíždět. „I přesto, že je silnice bezpečná, měli by být řidiči opatrní. Teď, kdy nastanou chladnější dny, by si měli uvědomit, že nový asfalt může více klouzat,“ upozornil Bajcura.