Sobota 28. března 2020, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. března 2020 Soňa

Vlastní teplo nemocnicím v Táboře a Strakonicích ušetří miliony ročně

  15:54aktualizováno  15:54
Dvě nemocnice na jihu Čech budou nezávislé na centrálních teplárnách. Ve Strakonicích a v Táboře už pracují na vybudování vlastního energetického zdroje. Chtějí snížit náklady a modernizovat provoz.

Nemocnice v Táboře. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Strakonická nemocnice investuje 73 milionů korun. Táborská 20 milionů a obě do podobného projektu. Jejich vedení dokončuje plány na vlastní zásobování teplem a teplou vodou. Nové energetické provozy jim zároveň umožní zmodernizovat i další pracoviště.

„Moderní kotelna vyřadí většinu parních systémů a zajistí špičkové hygienické standardy. Nechceme se však úplně odpojit od teplárny. Počítáme s ní jako se záložním zdrojem,“ potvrdil ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala.

Strakoničtí připravují projekt na vlastní plynovou kotelnu a kogenerační jednotku pro výrobu elektrické energie. Ta jim spolu s výkonnějším dieselagregátem zajistí dodávky elektřiny i při výpadku proudu. Nové vybavení hodlají umístit v budově málo využitého energocentra vedle ředitelství.

„Modernizace zahrnuje vzduchotechniku a chlazení tří operačních sálů, energeticky účinnou obnovu osvětlovacího systému pavilonu NORD a pavilonu interních oborů. Rekonstrukce prádelny s instalací lokálního zdroje páry zvýší kvalitu praní i hygienu provozu. Nová moderní myčka nádobí a varné kotle zvýší komfort stravovacího provozu,“ vypočítal Fiala.

Podobný projekt dokončují i v táborské nemocnici. Hotový by měl být do konce června, pak bude následovat kolečko stavebního povolení, výběrového řízení a zhotovení díla.

Rozdíl je v předpokládaném termínu dokončení nové investice. Zatímco Strakoničtí uvažují o konci příštího roku, Táborští mají ambice být rychlejší. Jejich záměr je proti strakonické nemocnici méně náročný.

„V ideálním případě bychom to chtěli mít do konce roku. Nový energetický zdroj umístíme v technickém zázemí areálu, takže se stavba vlastního provozu nemocnice téměř nedotkne. Nebudeme ani moc kopat, plynová přípojka je dlouhá dvacet metrů,“ popsal ředitel táborské nemocnice Ivo Houška.

Energetická soběstačnost nemocnic je klíčová

Kombinace úspor elektřiny a tepla a také vylepšení současných technologií má druhé největší nemocnici na jihu Čech přinést milionové úspory. „Teď platíme za teplo i elektřinu necelých 17 milionů korun ročně, s vlastním zdrojem předpokládám úsporu 3,8 milionu ročně,“ spočítal šéf táborské nemocnice. Prakticky stejné počty vycházejí i ekonomům ve strakonické nemocnici.

Zatímco nyní tam vydají za teplo i elektřinu 10 až 11 milionů ročně, po instalaci vlastního zdroje předpokládají náklady ve výši šesti až sedmi milionů korun.

Hejtmanka Ivana Stráská považuje energetickou soběstačnost obou těchto krajských nemocnic za klíčovou. „Na problémy kolem strakonické a táborské teplárny reagujeme tím, že obě nemocnice budou velice rychle energeticky soběstačné. Chceme se ujistit, že budeme schopni topit a svítit za všech podmínek a že to bude cenově přijatelné,“ sdělila Stráská.

Podle ředitele táborské nemocnice je cílem investice především snížit provozní náklady. „Je to ekonomické rozhodnutí, dobře hospodařit, mít samostatný zdroj, nebýt na nikom závislí,“ konstatoval Houška.

Teplárny doufají ve spolupráci

Pro centrální teplárny v Táboře i ve Strakonicích nejsou představy největších lůžkových zdravotnických zařízení v těchto městech novinkou.

„Nemocnice nás už dříve seznámila se svými plány. Je nutno přiznat, že se snaží dlouhodobě teplem šetřit. Odpojení od naší dodávky nebude velký zásah do ekonomiky teplárny,“ sdělil Tomáš Paur, ředitel společnosti Teplárna Tábor.

Táborská teplárna vychází nemocnici vstříc i v době své letní údržby, kdy zapojuje záložní plynovou kotelnu na Pražském předměstí, aby nedošlo k omezení dodávek tepla na operačních sálech, pokojích pacientů ani v ambulancích.

„Táborská nemocnice patří k našim větším odběratelům s podílem kolem tří procent na roční dodávce teplárny. Patří také k řádně platícím odběratelům,“ upřesnil Paur.

Pro strakonickou teplárnu je tamní nemocnice podle jejího generálního ředitele Pavla Hřídele v současnosti pátý nejvýznamnější zákazník, který odebírá kolem 20 tisíc gigajoulů ročně. Proto by o tradičního silného odběratele vedení teplárny nerado přišlo.

„Nemocnici jsme nabídli spolupráci na tomto projektu. Zároveň od nás přišla nabídka na chlazení. Forma spolupráce se tedy může změnit, ale věříme, že nemocnici jako zákazníka přesvědčíme a budeme dále spolupracovat,“ popsal Hřídel.

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

Témata: Jihočeský kraj
  • Nejčtenější

Žena šla tajně do Rakouska za přítelem, následnou karanténu brzy porušila

Zákaz cest do zahraničí nerespektovala čtyřiadvacetiletá žena z jihu Čech, která se vydala do Rakouska na schůzku se...

Člen ostrahy strakonické Billy je nakažený. Čtyři zaměstnanci v karanténě

V jedné z prodejen obchodního řetězce Billa ve Strakonicích pracoval nakažený koronavirem. Šlo o zaměstnance najaté...

Dopadenému vrahovi z Jindřichohradecka hrozí až výjimečný trest

Kriminalisté z jižních Čech obvinili třiačtyřicetiletého muže, který v sobotu brzy ráno zavraždil o rok mladší ženu v...

Lékař z krumlovské nemocnice má pozitivní test, do karantény jdou kolegové

V českokrumlovské nemocnici o víkendu ordinoval lékař, který měl později pozitivní test na koronavirus. Do karantény...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Českém Krumlově se u sedmi klientů sociální služby potvrdil COVID-19

Nemoc COVID-19 se potvrdila u sedmi klientů odlehčovací sociální služby v Českém Krumlově a tří členů jejího personálu....

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

V Českém Krumlově se u sedmi klientů sociální služby potvrdil COVID-19

Nemoc COVID-19 se potvrdila u sedmi klientů odlehčovací sociální služby v Českém Krumlově a tří členů jejího personálu....

Člen ostrahy strakonické Billy je nakažený. Čtyři zaměstnanci v karanténě

V jedné z prodejen obchodního řetězce Billa ve Strakonicích pracoval nakažený koronavirem. Šlo o zaměstnance najaté...

V podmínkách pro práci v cizině je chaos, kritizuje vládu poradkyně pendlerů

Dostali na výběr ze dvou možností, mnozí to vnímají jako ultimátum. Pendleři teď buď mohou tři týdny pracovat za...

Lékař z krumlovské nemocnice má pozitivní test, do karantény jdou kolegové

V českokrumlovské nemocnici o víkendu ordinoval lékař, který měl později pozitivní test na koronavirus. Do karantény...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY – PROCESNÍ KONTROLA (cca 40 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 42 000 Kč

Najdete na iDNES.cz