Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. října 2023 Olívie, Oliver

Vlastní teplo nemocnicím v Táboře a Strakonicích ušetří miliony ročně

  15:54
Dvě nemocnice na jihu Čech budou nezávislé na centrálních teplárnách. Ve Strakonicích a v Táboře už pracují na vybudování vlastního energetického zdroje. Chtějí snížit náklady a modernizovat provoz.

Nemocnice v Táboře. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Strakonická nemocnice investuje 73 milionů korun. Táborská 20 milionů a obě do podobného projektu. Jejich vedení dokončuje plány na vlastní zásobování teplem a teplou vodou. Nové energetické provozy jim zároveň umožní zmodernizovat i další pracoviště.

„Moderní kotelna vyřadí většinu parních systémů a zajistí špičkové hygienické standardy. Nechceme se však úplně odpojit od teplárny. Počítáme s ní jako se záložním zdrojem,“ potvrdil ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala.

Strakoničtí připravují projekt na vlastní plynovou kotelnu a kogenerační jednotku pro výrobu elektrické energie. Ta jim spolu s výkonnějším dieselagregátem zajistí dodávky elektřiny i při výpadku proudu. Nové vybavení hodlají umístit v budově málo využitého energocentra vedle ředitelství.

„Modernizace zahrnuje vzduchotechniku a chlazení tří operačních sálů, energeticky účinnou obnovu osvětlovacího systému pavilonu NORD a pavilonu interních oborů. Rekonstrukce prádelny s instalací lokálního zdroje páry zvýší kvalitu praní i hygienu provozu. Nová moderní myčka nádobí a varné kotle zvýší komfort stravovacího provozu,“ vypočítal Fiala.

Podobný projekt dokončují i v táborské nemocnici. Hotový by měl být do konce června, pak bude následovat kolečko stavebního povolení, výběrového řízení a zhotovení díla.

Rozdíl je v předpokládaném termínu dokončení nové investice. Zatímco Strakoničtí uvažují o konci příštího roku, Táborští mají ambice být rychlejší. Jejich záměr je proti strakonické nemocnici méně náročný.

„V ideálním případě bychom to chtěli mít do konce roku. Nový energetický zdroj umístíme v technickém zázemí areálu, takže se stavba vlastního provozu nemocnice téměř nedotkne. Nebudeme ani moc kopat, plynová přípojka je dlouhá dvacet metrů,“ popsal ředitel táborské nemocnice Ivo Houška.

Energetická soběstačnost nemocnic je klíčová

Kombinace úspor elektřiny a tepla a také vylepšení současných technologií má druhé největší nemocnici na jihu Čech přinést milionové úspory. „Teď platíme za teplo i elektřinu necelých 17 milionů korun ročně, s vlastním zdrojem předpokládám úsporu 3,8 milionu ročně,“ spočítal šéf táborské nemocnice. Prakticky stejné počty vycházejí i ekonomům ve strakonické nemocnici.

Zatímco nyní tam vydají za teplo i elektřinu 10 až 11 milionů ročně, po instalaci vlastního zdroje předpokládají náklady ve výši šesti až sedmi milionů korun.

Hejtmanka Ivana Stráská považuje energetickou soběstačnost obou těchto krajských nemocnic za klíčovou. „Na problémy kolem strakonické a táborské teplárny reagujeme tím, že obě nemocnice budou velice rychle energeticky soběstačné. Chceme se ujistit, že budeme schopni topit a svítit za všech podmínek a že to bude cenově přijatelné,“ sdělila Stráská.

Podle ředitele táborské nemocnice je cílem investice především snížit provozní náklady. „Je to ekonomické rozhodnutí, dobře hospodařit, mít samostatný zdroj, nebýt na nikom závislí,“ konstatoval Houška.

Teplárny doufají ve spolupráci

Pro centrální teplárny v Táboře i ve Strakonicích nejsou představy největších lůžkových zdravotnických zařízení v těchto městech novinkou.

„Nemocnice nás už dříve seznámila se svými plány. Je nutno přiznat, že se snaží dlouhodobě teplem šetřit. Odpojení od naší dodávky nebude velký zásah do ekonomiky teplárny,“ sdělil Tomáš Paur, ředitel společnosti Teplárna Tábor.

Táborská teplárna vychází nemocnici vstříc i v době své letní údržby, kdy zapojuje záložní plynovou kotelnu na Pražském předměstí, aby nedošlo k omezení dodávek tepla na operačních sálech, pokojích pacientů ani v ambulancích.

„Táborská nemocnice patří k našim větším odběratelům s podílem kolem tří procent na roční dodávce teplárny. Patří také k řádně platícím odběratelům,“ upřesnil Paur.

Pro strakonickou teplárnu je tamní nemocnice podle jejího generálního ředitele Pavla Hřídele v současnosti pátý nejvýznamnější zákazník, který odebírá kolem 20 tisíc gigajoulů ročně. Proto by o tradičního silného odběratele vedení teplárny nerado přišlo.

„Nemocnici jsme nabídli spolupráci na tomto projektu. Zároveň od nás přišla nabídka na chlazení. Forma spolupráce se tedy může změnit, ale věříme, že nemocnici jako zákazníka přesvědčíme a budeme dále spolupracovat,“ popsal Hřídel.

Témata: Jihočeský kraj
  • Nejčtenější

Dívkám hodí do pití drogu a pak je znásilní. V Krumlově nic neobvyklého

V Českém Krumlově přibývá lidí, kterým někdo vhodil drogu do pití bez jejich vědomí. Diskuzi mezi místními odstartoval...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec neporazitelnosti, Spartu skolila Kometa. Extraligu nově vedou Pardubice

Také hokejisté Sparty už v extralize poznali porážku, v hitu sedmého kola si na ně vyšlápla Kometa a v hlavním městě...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čelní náraz do kamionu na D3 u Tábora katapultoval řidiče mimo kabinu

Dálnice D3 u Tábora u 79. kilometru byla v obou směrech několik hodin neprůjezdná. Srazily se tam dva kamiony, policie...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Užívám si vůni a zvuk motokrosu, tvrdí jeho duše na jihu Čech a šéf střediska

Evžen Zadražil působí devět let jako vedoucí jihočeského motokrosového střediska. Podniky komentuje, archivuje také...

Muž se zřítil ze strmého svahu v lese 40 metrů, vytáhnout ho museli hasiči

Do lesa nedaleko Borovnice na Českobudějovicku museli v sobotu 30. září odpoledne vyrazit záchranáři s hasiči. Mladý...

Z Budějovic se na dovolenou bude létat dál, i když Smartwings mizí z letiště

Pořádný rozruch způsobila informace MF DNES o tom, že společnost Smartwings přestane obsluhovat regionální letiště, a...

Vzduchovkou střílel na psa, který honil slepice. Pro muže si došla zásahovka

Až šest let vězení hrozí muži z Prachaticka za týrání zvířete. Několikrát totiž střelil vzduchovkou psa, který na jeho...

Veletrh FOR KIDS: Užijte si zábavný víkend se svými dětmi!
Veletrh FOR KIDS: Užijte si zábavný víkend se svými dětmi!

Veletrh hraček, her a potřeb pro děti FOR KIDS proběhne ve dnech 20. až 22. října na výstavišti PVA EXPO PRAHA. Jeho letošní ročník bude výjimečný...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....