Stany si vodáci stavějí mezi borovicemi.

Stany si vodáci stavějí mezi borovicemi. | foto: Archiv kempu Branná

Nejlepším vodáckým kempem roku je Branná u Vltavy. Sázejí tam na dobrý tým

  • 1
Nejlepším českým vodáckým tábořištěm je Branná. Rozhodli o tom hlasující v letošním ročníku ankety Kemp roku. Areál na pravém břehu Vltavy mezi Rožmberkem a Větřním na Českokrumlovsku tak navázal na tituly z předchozích let. Lidé ocenili především čistotu a vstřícný přístup provozovatelů.

„Vyhráváme hlavně díky našemu personálu. Jsou to holky a kluci, kteří udržují kemp v chodu a čistotě, takže jim patří velké poděkování,“ míní mluvčí kempu Branná Václav Novák.

A právě dobrý tým, jejž práce baví, je podle Nováka základem úspěchu. „Každý rok se snažíme poskládat personál tak, aby lidí bylo dost a nebyli přetížení. Pokud na recepci sedí otrávený kempař, který je na všechno sám a nestíhá, na spokojenosti vodáka to nepřidá,“ vysvětluje.

Kemp Branná neláká na animační programy nebo doprovodné aktivity. Vodákům i turistům, kteří přijedou třeba na kola, nabízí hlavně příjemné přírodní prostředí, na jehož úpravě si majitelé Petr Nedorost a David Chadim zakládají.

„Není to tak, že by sem jednou za týden přijeli s kravatou v drahém autě vyzvednout peníze. Vídáme je tu v roztrhaných tričkách s rukama v hlíně, aby byl kemp na příští rok zase o něco lepší,“ popisuje aktivní šéfy Novák.

Pro následující sezonu chystají významné rozšíření dětských hřišť. „Chceme se více zaměřit právě na rodiny s dětmi. Zároveň plánujeme zvětšit a zútulnit stání pro karavany. Přibudou přípojky na elektřinu a vodu,“ prozradil mluvčí. S přípravou nové plochy pro obytné vozy správci začali už minulý rok.

Přestože tábořiště působí uvolněným dojmem, platí tam striktní pravidlo – celodenní zákaz reprodukované hudby. „Podle nás to na Vltavu prostě nepatří. První rok od zavedení tohoto pravidla jsme se potýkali s více konflikty. Spousta lidí to nechápe,“ komentoval člen táborového týmu.

Pořádek hlídá ochranka

Vzdorovití vodáci pak musí pokračovat do jiného kempu. Na zpěv s kytarou u ohně se zákaz nevztahuje. Táborníci mohou hrát do půlnoci, poté už platí noční klid.

Na bezpečnost a dodržování pořádku mezi stany dohlíží ochranka, která je v letní sezoně k dispozici každý den. Díky najatým profesionálům se provozovatelé mohou věnovat své práci, do níž spadá i půjčování lodí.

„Nemusíme sami v noci řešit problémy v zaplněném kempu. Jsme právem hrdí na to, že v tomto ohledu jsme oproti jiným vltavským kempům napřed,“ liboval si Novák.

Hladina turisticky nejvytíženější české řeky se po rušném létě uklidnila. Na podzim ji splouvají už jen příznivci „divokého“ vodáctví. „Většina velkých kempů zavírá v polovině září, ty menší ukončují sezonu na konci srpna. Vltava je ale stále sjízdná. Lodě si vodáci půjčí, ale nocují nadivoko – v prázdných kempech bez služeb,“ vysvětlil Novák.