Při rekonstrukci muzea na hradě našli středověký oltář i skryté malby

  8:50aktualizováno  8:50
Při rekonstrukci Muzea středního Pootaví, které sídlí na strakonickém hradě, odhalili restaurátoři zajímavé nálezy - malby z 18. století a pozůstatky středověkého oltáře, jenž údajně pochází z druhé poloviny patnáctého, nebo počátku šestnáctého století.

„V jednom malém sále byla v trámoví objevena čtyři barevná prkna a dvě desky potažené malovaným plátnem. Že se jedná o středověký oltář, odhadují památkáři i restaurátor. Pokud by se stáří potvrdilo, souvisel by nalezený oltář s renesanční přestavbou hradu a velkopřevorstvím Jana z Rožmberka,“ líčí ředitelka strakonického muzea Ivana Říhová.

Nalezený objekt nyní čekají podrobnější průzkumy. Nejprve se desky a prkna musí opatrně sejmout z krovu a následně budou převezeny do středočeských Roztok na radiační ošetření, protože mohou být napadeny dřevokaznými houbami. Poté přijdou na řadu restaurátoři. Oltář tak bude po rekonstrukci tvořit část nové expozice.

Za významný objev jsou považovány i nástěnné malby odkryté v bývalé komendě maltézského řádu.

Fotogalerie

„Pocházejí z poloviny 18. století. Jde tak o dílo z dob pozdního baroka, nebo nastupujícího rokoka. Čtyři malby zobrazují průhledy do krajiny. O jaká místa se jedná, se zatím nepodařilo určit. Pravděpodobně to však bude Tyrolsko, nebo jižní Itálie,“ pokračuje šéfka muzea.

Malby pokrývají všechny čtyři stěny, jak tu u vchodu, tak okenní výklenek. Zaměstnanci Muzea středního Pootaví začali místnost nazývat Rokokový salonek. Sám o sobě se stane velkým exponátem pro návštěvníky.

Rekonstrukce začala loni v červenci a vyjde na 123 milionů korun. „V současnosti jsou odstraňovány novodobé příčky i modernější podlahy včetně násypů a sundány jsou nevzhledné palubkové stropy, pod kterými se objevuje původní trámoví,“ přibližuje práce Říhová.

Trámy se náležitě ošetří, a návštěvníci tak uvidí, jak starodávné stropy vypadaly. Nyní začínají stavaři vyzdívat sociální zařízení a pak nastoupí do práce elektrikáři.

Hotovo by mělo být podle plánu do prosince 2020, poté začne instalace expozic a v roce 2021 muzeum znovu otevřou.

„Na příchozí čeká úplně nové pojetí výstav. Podle naší koncepce by tak měl návštěvník odcházet s tím, že pro město Strakonice a jeho okolí jsou charakteristické čtyři věci. V první řadě jde o dudáckou tradici plnou dudáků a dudáckých festivalů, poté strojírenskou výrobu zbraní a motocyklů značky ČZ nebo výroba textilu,“ vyjmenovává ředitelka Říhová.

Čtvrtá část výstav pak bude věnována maltézskému řádu a jeho minulosti i současnosti. Expozice bude umístěna právě do bývalé komendy. Společná historie Strakonic a maltézských rytířů trvala od 13. století po dobu 700 let. Ve městě bylo umístěno i sídlo velkopřevorství.

Návštěvnická sezona odstartuje v muzeu na začátku dubna. Z nádvoří bude přístupná hradní věž Rumpál, turisté se podívají do takzvané černé kuchyně s pecí nebo do malého rajského dvora mezi druhým a třetím hradním nádvořím, kde jsou výstavy uzpůsobovány venkovnímu prostředí. Loni do muzea přišlo přes 54 tisíc lidí.

Autoři:

Nejčtenější

Na svůj rodný kraj myslím každý den, říká Král Šumavy. Je mu 95 let

Josef Hasil v uniformě Sboru národní bezpečnosti.

Před 95 lety se narodil Josef Hasil. Legendární Král Šumavy dosud žije v řadovém domku na předměstí Chicaga ve...

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Vodní zámek Červená Lhota je na suchu. Rybník odbahňují bagry

Na rybníku kolem zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku pokračují práce na...

Tak jako nyní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku jen tak neuvidíte. Památka, kterou obvykle obklopuje voda, je v...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Další z rubriky

Z kukuřičného šustí vytvořila celou Svatou rodinu, figury mají přes metr

Figury ze šustí vytváří Jana Pulcová.

V obýváku Jany Pulcové z Hluboké nad Vltavou se zabydlela zcela nová Svatá rodina. Figurky z kukuřičného šustí jsou...

Vltava nám ublížila, ale už jsem jí odpustil, říká malíř bydlící u břehu

Ladislav Hodný v mládí koketoval s myšlenkou, že by šel místo studií na...

Prakticky celý život se zabývá uměním, a přesto, že před pár dny oslavil vyučený knihař Ladislav Hodný 76 let, nehodlá...

Muž šel upozornit hlučného souseda, ten mu mířil na hlavu pistolí

Plynová pistole, se kterou pětadvacetiletý zloděj přepadl čerpací stanici na

Ozbrojeným konfliktem vyvrcholily dlouhodobé sousedské neshody v panelovém domě v Jindřichově Hradci. Jejich původcem...

Najdete na iDNES.cz